Ayın Dünya Üzerindeki Etkileri Nelerdir

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ayın Dünya Üzerindeki Etkileri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayın etkileri
  Ay olmasa ne olurdu
  Ay neden var


  Ay, Dünya üzerindeki bir noktadan her gün 24 saat 50 dakikada geçer.

  Ay, Dünya üzerine bir çekim kuvveti uygular. Bu çekim kuvveti ile denizlerde ve göllerde gelgit ( med – cezir ) olayı görülür. Gelgit olayı, suların kabarıp karalara ilerlemesine gel, geri çekilmesine git olayları okyanus kıyılarında çok, bizim ülkemizdeki gibi küçük denizlerde az olur. Gelgit olayları 12 saat 25 dakikada bir olur. Gel olayı 6 saat 12 dakikada git olayı 6 saat 12 dakika sürer. Aynı yerde günde, her gün 50 dakika gecikmeyle iki defa gel, iki defa git olayı meydana gelir.

  Ay’ın Dünya Üzerindeki Etkileri
  Dünya’nın uydusu Ay, büyük hacmi sayesinde yeryüzünün dönme merkezini sabitleyerek, yaşam için elverişli iklim koşullarının korunmasını sağlar. Dünya’nın çekirdeğindeki sıvı halin korunmasında da Ay’ın çekim gücü etkilidir. Bu durum Dünyanın manyetik alanını sabit tutar. Bu manyetik alan sayesinde yeryüzü kozmik radyasyondan direkt olarak etkilenmez.

  Ay, okyanusları kendisine doğru çekerek Dünya’nın dönüş hızını yavaşlatır. Bununla birlikte, Ay her yüzyıl, günleri saniyenin binde 1,1’i kadar süre uzatmaya devam etmektedir.

  Ay Olmasaydı;
  * Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş süresi 10 saat olacak, günler kısalacaktı.
  * Dünya, iklim koşullarından ötürü şiddetli fırtınaların ve kasırgaların hiç kesilmediği bir gezegen olurdu.
  * Atmosfer bugünkü gibi olmazdı. Daha kalın bir atmosfere sahip olurduk.
  * Gel-git olayları %70 oranında azalırdı. Ay ışığında etkinliğini sürdüren canlılar gelişmezdi. Bilindiği gibi, bazı canlı türleri üreme için Ay’ın evrelerini izlemektedirler.
  * Mevsimler olmazdı.
  * Gel-gitler olamayacağı için Dünya’da yaşam oluşmazdı. Dünya sadece Güneş’in varlığı ile oluşan mevsimler, rüzgarlar ve yağmurların var olduğu boş bir gezegen olurdu.
   

 2. çok çok teşekkürler projeme kakısı oldu
  :)
   

 3. teşekkürler cok iyi oldu:) :) :) :) :) :)
   

 4. lütfen cevap verin
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş