Ayılar

'Diğer Hayvanlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 14 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ayılar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özellikleri
  Ayılar genellikle iri ve hantal yapılı kısa bacaklı hayvanlardır. Ağırlıkları Malaya ayısında yaklaşık 27-46 kg’dan başlayarak Alaska iri boz ayısında 780 kg’a kadar ulaşır. Erkek ayılar daima dişilerden daha iri olurlar. Bu iri gövdelerine karşın çoğu iyi bir tırmanıcı ve usta bir yüzücüdür. İnsanlar gibi topukları da yere değmek üzere bütün ayak tabanını basarak yürüyebilirler. Her ayağında beş parmak, parmaklarının ucunda da içeri çekilmeyen tırnakları vardır. Tembel ayı gibi bazı türlerde pençeleri kazmaya çok elverişlidir. Kuyrukları çok kısadır. Tüyleri uzun ve çoğu türlerde kahverengi ya da siyah olmak üzere tek renklidir. Sadece büyük pandanın beyazlı siyahlı bir rengi ve kutup ayısının beyaz renkli tüyleri vardır. Bazı türlerin göğüslerinde ya da yüzlerinde farklı renkte motifler olabilir.

  Gözleri küçük, kulakları yuvarlağımsı ve dik olur ve türden türe 40 ila 42 adet dişleri vardır. Ayıların diş yapısını, uzamış köpek dişlerini, körelmiş ya da yok olmuş üç azı dişi, taç bölümü genişleyip düzleşerek ezici özellik kazanmış büyük azı dişleri ve tipik kesici dişler oluşturur.

  Beslenme

  Ayılar genel olarak hem et hem de otla beslenen hepçil hayvanlardır. Ama familya üyelerinin beslenme tercihleri türden türe değişiklik gösterebilir. Örneğin tümüyle etobur olan kutup ayısı en çok fokları yeğlerken büyük ölçüde otçul olan gözlüklü ayı bitkilerle beslenmeyi seçer. Bu arada hemen hepsi baldan hoşlanır.

  Yaşam Şekli

  Genellikle kuytu orman köşelerindeki ağaç oyuklarında ya da büyük kayaların arasında oluşan çukurlarda, mağaralarda, inlerde, yaşarlar. Kış gelmeden önce bol bol beslenerek semiren ayılar kışın büyük bir bölümünü inlerinde, düzensiz biçimde uyuyarak geçirirler. Ama bu uzun uyuklama gerçek bir kış uykusu sayılmaz.
  İnsanlar tarafından , postu eti ve yağı için olduğu kadar anı değeri için de avlanan ayılar doğada yabani olarak 15-30 yıl kadar, yakalanıp insanlarca bakıldıklarında ise çok daha uzun yaşarlar.

  Bugün yaşayan ayı türleri

  Bu familyanın günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmış 8 türü kalmıştır:
  • Boz ayı (Ursus arctos). Türkiye
  • Amerika siyah ayısı (Ursus americanus)
  • Asya siyah ayısı (Ursus thibetanus)
  • Kutup ayısı (Ursus maritimus)
  • Malaya ayısı (Helarctos malayanus)
  • Tembel ayı (Melursus ursinus)
  • Büyük panda (Ailuropoda melanoleuca)
  • Gözlüklü ayı (Tremarctos ornatus)

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayılar Forum Tarih
Sayıların Yazılışı Sayı Yazılışı Eğitim Bilgileri 1 Ekim 2013
Hayvan ve bitkilerin kromozom sayıları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Eylül 2013
5 ile Biten Sayılarda Çarpım Kolaylığı Örnek Eğitim Bilgileri 18 Eylül 2013
Devirli Sayılara Örnek Olarak Verilebilecek Çözümlü Sorular Nelerdir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Nisan 2013
Devirli Ondalıklı Sayılar Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Nisan 2013

Bu Sayfayı Paylaş