Ayçiçeği Tarlaları ve Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ayçiçeği Tarlaları ve Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göz alabildiğine ayçiçeği tarlaları ve üzüm bağları ile kaplı Trakya, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine ve geniş kumsallara sahip. Bölgenin ilk büyük yerleşimi olan Tekirdağ’ı hoş gezinti yerleri ile geniş kumsallar çevreler. Ayçiçekleriyle bağların hoş karışımı, Trakya’nın o sıcak yaşam biçiminin de sembolleridir. Tekirdağ’ın 60 km batısındaki Şarköy ve Mürefte tatil merkezleri, tadılmaya değer şaraplarıyla her yıl şarap festivaline ev sahipliği yapar. Tekirdağ'a bağlı Marmara Ereğlisi’nin en büyük özelliği sahilde binlerce yıldır oluşan dalgaların yarattığı kayaların ilginç formu. Bu kayalara halk arasında "Kına Taşı" adı veriliyor. Kına taşlarını her şeye benzetebilmek mümkün. Köpek, kurbağa, tekerlek, birbiriyle konuşan insan kafaları vs. Tekirdağ’ı ve Keşan’ı geçince Marmara Denizi ve Ege Denizi arasında Ege’nin kuzey ucunda Saros görünür. Saros Körfezi, uzun kumsalları, dalış imkanı tanıyan temiz denizi ile bakir bir belde. Savaştan kalma gemi batıkları sualtı arkeolojisi meraklılarını heyecanlandırırken balıklara yuva görevi gören batıklar bölgedeki balıkçıları da sevindiriyor. Saros ve çevre köyleri doğa turizmi meraklılarını çok keyiflendirecek özelliklere sahip. Civar köylerde ata binmek, avlanmak, trekking, bisiklete binmek de olanaklı.

  100 yıl kadar bir süre Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan Edirne, tarihi ve mimari açıdan önemli yapılara sahip. Edirne, adeta camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri, kervansarayları ve saraylarıyla yaşayan bir müze.

  Enez (Ainos) eski çağlarda çok önemli bir liman iken bugün kıyıdan 3.5 km içerde yer alıyor. Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim alanı olarak önem kazanan Enez, tarih boyunca birçok restorasyon geçirmiş Enez Kalesi ile görülmeye değer. Kırklareli’nin Karadeniz sahili plajları ve balık restoranlarıyla keyif alınacak başka bir yer. Kırklareli’nin doğusunda yer alan İğneada kumsallarla Istranca Dağları’nın arasına sıkışmış bir cennet. Konaklama olanaklarının da bulunduğu İğneada, Bulgaristan sınırına 12 km. uzaklıkta bulunuyor. El değmemiş doğa ve içecek kadar temiz deniz, doğa sporlarından hoşlananlar için keyifli alternatiflere sahip. Konaklama olanakları ve pitoresk evleriyle Kıyıköy (Midye) Orta Çağ’dan kalma diğer tatil kasabası gibi. Kıyıköy’e Bizans sur kalıntılarından geçilerek giriliyor. Kaya içine oyularak yapılmış Aya Nikola Manastırı görülmeye değer bir başka yapı. Kazan nehrinde ya da denizde tekne ile tur yapmak mümkün.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayçiçeği Tarlaları Tekirdağ Forum Tarih
Ayçiçeği İle İlgili Şiir, Ayçiçeğiyle İlgili Şiirler Şiirler 13 Nisan 2012
Ayçiçeği Nerelerde Yetişir Doğa ve Bitkiler 19 Ekim 2011
Ayçiçeği Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 23 Ağustos 2011
Ayçiçeği hangi bölgemizde yetişir Doğa ve Bitkiler 29 Aralık 2010
Gözlüklü Ayçiçeği Kitabı - Miyase Sertbarut Kitap, Resim ve Dergi 14 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş