"Avrupa'nın ikinci aptalı"

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  "Avrupa'nın ikinci aptalı" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fransa'da Caisse d'Epargne isimli bankanın, 6 Ekim'de borsada yanlış işlemlerden dolayı bir günde 600 milyon euro zarar etmesinin ardından, bankanın üst düzey üç yöneticisi istifa etti.

  Banka yönetim kurulunun yaptığı toplantının ardından, yönetim kurulu başkanı Charles Milhoud, genel müdür Nicolas Merindol ve finans müdürü Julien Carmona bankadaki görevlerinden istifa etti. Yönetim kurulu başkanı yaptığı yazılı açıklamada, “işlemcilerin yaptığı yanlışla ilgili sorumluluğu üstlendiğini” belirtti ve “hiç bir maddi tazminat talebi bulunmadan istifasını sunduğunu” söyledi. Banka idaresi tarafından cuma günü basına yapılan açıklamada, bankanın altı işlemcisinin hatası yüzünden meydana gelen zararın, sermayesi 20 milyar euronun üzerindeki bankanın geleceği için tehdit oluşturmadığı belirtilmişti.

  Açıklamada, zararın sorumlusunun cezalandırıldığı ve konu ile ilgili gelişmeler için bankalar arası kurulun bilgilendirildiği ifade edilmişti. Fransa'da Caisse d'Epargne ile Banque Populaire'in birleşmesi bekleniyor. İki bankanın birleşmesi sonucu oluşacak yeni bankanın mevduatı 480 milyar euroya, müşteri sayısı ise 6 milyona çıkacak.

  EN APTAL BANKA

  Almanya'da da bir süre önce devlet bankası Kreditanstalt für Wiederaufbau batmakta olan ABD'deki Lehman Brothers'a iflastan kısa süre önce 300 milyon euro havale yapmış “Avrupa'nın en aptal bankası” diye adlandırılmıştı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Avrupa'nın ikinci aptalı Forum Tarih
Hesap makinesi ve buhar makinesinin icadının Avrupa'nın gelişimine etkileri nedir? Tarihi Bilgiler 10 Kasım 2016
Kavimler göçünün Avrupa'nın siyasi tarihi açısından sonuçları nedir? Tarihi Bilgiler 15 Ekim 2016
Ortaçağda Avrupa'nın siyasi yapısı nasıldı kısaca Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2015
Avrupa'nın en popüler futbolcusu Arda Spor Haberleri 27 Ocak 2010
Avrupa'nın En Lüks ve Pahalı Oteli Antalya'da Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 11 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş