Avrupa Kıtası İklimi - Avrupanın İklimi Nasıldır

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Avrupa Kıtası İklimi - Avrupanın İklimi Nasıldır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Avrupa kıtasında görülen iklimler
  Avrupa kıtasının iklimi hakkında bilgi
  Avrupada hangi iklim tipleri görülür

  A vrupa'da coğrafi enleme ve denizlerin etkisine bağlı olarak sıcaklık ve yağışın değiştiği çok farklı iklim tipleri görülür. Avrupa ikliminin başlıca özelliği ılıman olmasıdır. Kuzeyde az bir alan hariç tamamı orta iklim kuşağında yer alır. Avrupa'da aşırı sıcaklıklar (Sahra'da olduğu gibi) ve aşırı soğuklar (Sibirya'da olduğu gibi) görülmez.

  Kıta'nın batısında denizel etki fazla görülürken doğuya gittikçe kısmen karasallaşır. Kuzeyde dar alanlı olarak soğuk iklim görülmesine karşılık güneyde de Akdeniz iklimi görülmektedir

  Yıllık ortalama sıcaklık dereceleri genel olarak kuzeyden güneye doğru artmaktadır. Termik genlik (fark) ise batıdan doğuya doğru artar ve dolayısıyla doğuda iklim sıcaklık yönünden kontinental bir hal alır.

  Yağış miktarları yeryüzü şekillerine bağlıdır. Genel olarak dağ yamaçlarına fazla yağış düşerken ovalara daha az yağış düşmektedir. Yıllık yağışlar batıdan doğuya doğru azalır ve bu azalma dağlık alanların yamaçlarında daha da belirginleşir. Yağışlar mevsimsel olarak en fazla kuzey bölgelerinde ilkbahar ve yaz mevsiminde düşerken güneyde Akdeniz kıyılarında kış mevsiminde düşer. Orta Avrupa'da ise yağışın mevsimlere göre dağılışı düzenlidir.

  Avrupa'da bulutluluk süresi güneydoğudan kuzeybatıya doğru kar yağışları güneyden kuzeye doğru karın yerde kalma süresi ise ovalardan dağlara doğru artar. Yıllık güneşlenme süresi ise kuzeyden güneye doğru artış göstermektedir.

  Kıtanın kuzeyinde Kutup altı (Subarktik) veya Tunda iklimi hakimdir. Burada yazlar çok kısa sürer bu dönemde gündüz süresi uzundur. Orta Avrupa'nın kuzeyinde gündüz süresi 20 saate yaklaşır. 66°33'dan geçen Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzey kesimine tekabül eden İskandinavya yarımadası ve Rusya Federasyonunun kuzey kesimlerinde devamlı gün düzlere geçilir.

  Avrupa'nın batı sahillerinde Okyanusal İklim etkilidir. Buralarda kışlar ılık ve yazlar serin geçer. Kışların ılık geçmesi Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisi ile olur. Atlas Okyanusunun orta kısmın da batı rüzgarları ile gelen bu akıntılar kışın hava sıcaklığının düşmesini engeller. Bu nedenle sıcaklık Baltık ve İskandinavya ülkelerinde doğudaki sahalara göre birkaç derece yüksektir. Örneğin aynı paralelde Moskova'da Ocak ayı ortalama sıcaklığı -10°C iken İskandinavya'nın Kuzey Buz Denizi kıyılarında 0°C'dir. Başka bir ifade ile Gulf Stream sıcak su akıntısı Batı Avrupa kıyılarında sıcaklığı karaların iç kısımlarına göre 10°C daha yüksektir.

  Karasal iklim kıtanın denize uzak olan iç doğu ve kuzey kesimlerinde görülür. Burada kış dönemi soğuk ve karlı yazlar sıcak geçer. Yağış çoğunlukla ilkbahar ve yaz döneminde düşer.

  Avrupa'nın Akdeniz'e komşu olan sahalarında yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi etkilidir. Bu sahalara düşen yıllık toplam yağış miktarı çok farklıdır. Dağların yüksek ve cephelerin geliş yönüne bakan kesimlerine bol miktarda yağış düşerken dağlar arasındaki oluklar ve İspanya’nın güney kesimi daha az (400-500 mm) yağış almaktadır.

  Kıtanın dağlık kesimlerinde ise kışlan çok soğuk ve karlı yazları serin ve kısa süren soğuk iklim görülür. Kar yağışı fazla alan İsviçre’nin Alp dağlarında kayak sporları yapılır.

  Sonuç olarak denilebilir ki Avrupa'da tropikal iklimler dışında diğer iklimlerin çoğu görülmektedir.


  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Avrupa Kıtası İklimi Forum Tarih
Avrupa Kıtası Coğrafyası, İklimi,Bitkisi,Doğal Kaynakları Ülkeler Coğrafyası 27 Haziran 2011
Hangi Ülkeler Avrupa Kıtasındadır? Ülkeler Coğrafyası 6 Mart 2012
Avrupa Kıtasında Bulunan Ülkeler Ülkeler Coğrafyası 6 Eylül 2011
Avrupa Kıtasında Bulunan Irmaklar Ülkeler Coğrafyası 6 Eylül 2011
Avrupa Kıtasında Hangi Ülkeler vardır? Ülkeler Coğrafyası 26 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş