Avrupa Birliği İnternet Uydusunu Fırlattı

'İnternet ve Network' forumunda DeMSaL tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Avrupa Birliği İnternet Uydusunu Fırlattı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Avrupa Birliği İnternet Uydusunu Fırlattı

  Avrupa'da her eve 10 Mbps hızında internet götürme hedefi koyan AB, sadece genişbant internet erişimi için kullanılacak dev bir uydu fırlattı.
  Avrupa'nın sadece internet erişimi için kullanılacak ikinci, ve dev boyutlu, uydusu fırlatıldı. Ka-Sat adı verilen uydu, 2 milyon hanehalkına internet erişimi sağlayacak.

  [​IMG]

  Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden dün gece fırlatılan Ka-Sat, dokuz saat 12 dakika süren yolculuktan sonra yörüngeye oturdu. 6 ton ağırlığındaki uydu, Avrupa'da karasal internet bağlantısına sahip olmayan 2 milyon haneye internet götürmek için kullanılacak.
  Avrupa'nın bu amaçla kullandığı ilk uydu olan Hylas-1'in kapasitesi, 300 bin haneyle sınırlıydı. K-Sat ile Avrupa Birliği'ninn 2015'te her eve 10 Mbps hızında internet bağlama hedefine bir adım daha yaklaşılmış olacak. AB ülkelrinde, çoğu birliğe yeni üye olan ülkelerde olmak üzere, 30 milyona yakın hanenin internete erişiminin 'çok kısıtlı ve yavaş' olduğu belirtiliyor.

  [​IMG]

  Uydunun işletmecisi Eutalsat firması, aynı zamanda pek çok televizyon ve radyo kanalının aktarımını yapan uyduların da sahibi. Ka-Sat'ı diğerlerinden ayıran özellik, genişbant internet dışında hiç bir amaçla kullanılmayacak olması.
   

Bu Sayfayı Paylaş