AVO Metre Ne Demek - AVO Metre Hakkında Bilgi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  AVO Metre Ne Demek - AVO Metre Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Avo metre nedir
  Avo metre hakkında bilgi
  Avo metre ne işe yarar


  Ampermetre, voltmetre ve ohmmetrenin bir gövde içinde birleştirilmesiyle üretilmiş ölçü aletine AVO metre denir. Analog ya da dijital yapılı olarak üretilen ve en yaygın kullanım alanına sahip olan bu aygıt ile DA gerilim, AA gerilim, DA akım, AA akım vedirenç ölçülebilir. AVO metrelerin geliştirilmiş olan modeline ise multimetre denir.

  Analog (ibreli) AVO metreler, bobin, mıknatıs, demir nüve, esnek yay, ibre, gösterge,disk vb. gibi parçaların birleşmesiyle oluşmuştur. Analog tip ölçü aletlerinin skalasında,firma adı, ölçme pozisyonu (yatık, eğik, dik) ölçme hatası, yalıtkanlık düzeyi, ölçme sınırı,ölçme aralığı, iç yapı, çalışma ilkesi vb. gibi değerler hakkında rakam ya da geometriksemboller bulunur.

  Analog ölçü aletlerinde değer, skala üzerindeki ibre aracılığıyla belirlenir. Ölçü aletinin gösterdiği değerin doğru olarak okunabilmesi için skaladaki taksimat (bölüntü)çizgileri çok ince olarak çizilir. Akım, gerilim, direnç gibi değerleri ölçmek için çoklu skala kullanılır. Bu tip aygıtlarla ölçme yaparken önce kademe komütatörünün (ölçülecek değerive sınırlarını seçer) konumuna bakılır. Örneğin; komütatör DA volt konumundaysa, skaladanDA volt ölçmek için hazırlanmış bölüntüler belirlendikten sonra değer okuması yapılır.Dijital AVO metreler ise ölçtükleri değeri display”lerinde (gösterge) gösteren, içyapılarında elektronik elemanlar bulunan ölçü aletleridir. Dijital elektronik alanında ortayaçıkan gelişmeler bu tip ölçü aletlerinin ucuzlaşıp yaygınlaşmasını sağlamıştır.Dijital AVO metrelerin analog ölçü aletleri gibi skalası ve ibresi olmadığından,ölçülen değer direkt olarak göstergeden okunur. Bu da kullanıcıya okumada kolaylıksağladığı gibi analog AVO metrelerdeki okuma hatalarını da büyük ölçüde ortadan kaldırır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Metre Demek Metre Forum Tarih
Barometre Ne Demektir Barometre Ne İşe Yarıyor Eğitim Bilgileri 11 Ağustos 2013
Direnç ölçer (Ohmmetre) ne demektir? Konu Dışı Başlıklar 27 Kasım 2012
Termometre Nedir - Termometre Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 27 Mart 2012
Barometre Nedir, Barometre Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 29 Aralık 2011
Ampermetre Ne Demektir Genel Bilgi (Elektrik) 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş