Avgölü Köyü Merkez Bartın

'Bartın Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Avgölü Köyü Merkez Bartın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Avgölü Köyü - Avgölü Köyü Hakkında - Avgölü Köyü Tanıtımı - Avgölü Köyü Resimleri
  Tarihçe

  Köy 1800 başlarında kurulmuştur. Köyün muhtarı Sabri Yılmaz dır. Köyde yaşlı nüfus ağırlıktadır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri bilinen batı karadeniz gelenekleri ile örtüşmektedir. Ramazan aylarında, iftarlar her akşam bir evde olmak üzere köy halkı tarafından beraber yapılır. Köy yemeği olarak Kara Mancar damaklarda güzel bir tad bırakır. Ayrıca köyde imece usulu yardımlaşma geleneği mevcuttur.

  Coğrafya

  Bartın merkezine 20 km uzaklıktadır. Kozcağız Beldesine 5 km yakınlıktadır. Avgölüne en yakın Köy Bozköydür. Köyde yaklaşık 45 hane bulunmakta olup bu haneler arasındaki uzaklık yürüme mesafesindedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları yüksekliği nedeniyle şiddetli kar yağışı görünmektedir. Yazları ise ılıman bir iklimin yanında bol yağış olmaktadır. Yağışın bol olduğu zamanlarda sel baskınları oluşabilmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 318
  2000 221
  1997 210

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi 2000 yıllarının başında tarım ve hayvancılığa dayanmaktaydı. 2001 yılından sonra Köyde tarım ve hayvancılıkla ilgilenen kişi çok az sayıda kalmıştır. Köyün genç nüfusu işssizlik nedeniyle Sanayinin yoğun olduğu bölgere göç etmiştir. Köyde seracılık ürünleri artmaya başlamış ancak profosyonel olarak yapılmadığı için yetiştirenin kendi ihtiyaçlarını gidermektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye asfalt 2009 yılında yapılmış olup bu zamana kadar köy ilkel olarak mucur denilen toprak türüyle kaplanmıştır. Köye Pazartesi ve Cuma günleri servisle ulaşım yapılmaktadır. Diğer günlerde özel servisle ve Kozcağız Beldesinden taksi aracılığıyla ulaşım sağlanmaktadır. Taksi ile ulaşım ücreti ortalama 15-20 lira arasında olup şayet Bahattin abiyi tanıyorsanız daha uygun fiyata ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca köyde bulanan servis aracı ulaşım için ortalama 15-20 TL ücret almaktadır. Köyde internet erişimi(Sabahattin Abi). D-Smart(Mehmet Abi) bulunmaktadır. Köy halkı internet kullanımı ve maç zamanlarda bu hanelerde toplanmakta ve imece usulu yardımlaşmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş