Aves (Kuşlar)

'Kuşlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aves (Kuşlar) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aves (Kuşlar)

  3. Classis (Sınıf): Aves (Kuşlar)Sabit vücut sıcaklıklı (homoiotherm) olan ilk hayvan grubunu oluştururlar. En tipik özellikleri, vücutlarının neredeyse tamamının ​
  tüylerle kaplı olması, ön üyelerin "kanat" haline dönüşmüş olması ve sol aort yaylarının tamamen körelmiş olmasıdır.
  Keratin yapıdaki
  gaga, beslenme tipine göre farklı şekillerde olabilir. Günümüzde yaşayan kuşlarda, kural olarak, gagada diş bulunmaz. Dişlerin bulunmayışı, kursak (taşlık) bölgesinin oluşumu ve güçlü kaslardan oluşan midenin bölmelere ayrılmasıyla telafi edilir. Gözleri oldukça iridir ve görme duyuları çok iyi gelişmiştir. Orta beyinde bulunan görme lobu da oldukça büyüktür. Koku alma duyusu önemini yitirmiştir.


  Kuyruk omurları sayıca azalmış ve birbirleriyle kaynaşmıştır (pygostyl). Kaburga kemiklerinin ucunda, kanca şeklinde çıkıntılar bulunur. Göğüs kemiği (sternum) iyice genişlemiş ve güçlü uçuş kaslarının bağlanabilmesi için uygun yüzey alanı sağlamıştır. Uzun kemiklerin iç kısmında bulunan hava keseleri, iskelete hafiflik sağlar. Kalça kemerleri hareketsizdir, ancak 4 ayak üzerinde yürümeye uyum yapmışlardır. ​
  Ayaklar, çeşitli gruplarda büyük farklılık göstermekle birlikte, en fazla 4 parmak taşır ve ilk parmak çoğunlukla arkaya yönelmiştir.
  Kalpleri, birbirinden tam olarak ayrılmış 4 bölmeden oluşur. çok iyi gelişmiş bir ses kutuları (syrinx) bulunur. Akciğerler esnek değildir ve alveol bulunmaz. Kalplerinin vücut ağırlığına oranı, kalp atım hızı ve kan basıncı, diğer omurgalı gruplarına göre çok daha yüksektir. Solunum esnasında, hem nefes alırken hem de verirken havadaki oksijenden yararlanabilirler. Bu sayede, metabolizma hızları oldukça yüksektir.
  İdrar keseleri bulunmaz (sadece devekuşlarında bulunur) ve boşaltım ürünleri katı ürik asit yapısındadır. Kuyruk bölgesinde bulunan uropygial bez dışında, vücutlarında salgı bezi bulunmaz. Bu bezin salgısı, gaga ile tüylere sürülür ve suya karşı yalıtım sağlanır. Bazen de, üreme döneminde karşı cinse çekici görünme, bu bezin salgısıyla sağlanır.
  Birkaç tür haricinde, erkeklerde çiftleşme organı olan "penis" bulunmaz. Çiftleşme, "kloak" adı verilen yapının karşı karşıya getirilmesiyle gerçekleşir. Dişi eşey organlarının sağ yarısı körelmiştir. Tamamında iç döllenme ve
  ovipari görülür. Yumurtaları sert kabuklu bir yapıdadır. Birkaç tür haricinde kuluçkaya yatma ve yavru bakımı görülür.

  12. Ordo (Takım): Galliformes (Tavukgiller)Hemen hepsi karasal yaşayan, tipik zemin kuşlarıdır. Kısa ve güçlü bacakları, zeminde yürümeye ve eşinmeye uyum yapmıştır. Kanatları kısa ve küt olup, uçma yetenekleri iyi gelişmemiştir. Gaga kısa, kuvvetli ve ucu aşağıya doğru kıvrıktır. Sindirim işlemini kolaylaştırmak için, besinleriyle birlikte küçük taşlar da yutarlar. Boyun kısa ya da orta uzunluktadır. Başlarında çoğunlukla tüysüz, çıplak kısımlar veya "ibik" adı verilen deri yapıları bulunur. Erkekler, dişilerden daha renklidir. Kuyruk ve ibik yapıları da daha belirgin, iri ve daha renklidir. Erkeklerde arka parmak, daha yukarı konumludur ve kuvvetli bir yapı kazanarak "mahmuz" yapısına dönüşmüştür.
  Sürüler halinde yaşarlar ve kısa mesafelerde hızlı uçabilirler. Kuvvetli göğüs kasları sayesinde, ani k[​IMG]lar yapabilirler. Toprak üzerine ya da çalıların arasına yaptıkları yuvalarına çok sayıda yumurta bırakırlar. Çok eşlilik görülür, erkekler haremlere sahiptirler. Sadece dişiler kuluçkaya yatar. Kabararak korkutma ve karşı cinsi etkilemek içi kur yapma gibi davranışları geliştirmişlerdir. Çoğu türü evcilleştirilmiştir.
  1. Familia (Aile): Tetraonidae (Orman tavukları, kar tavukları)

  Tetraogallus spp. (kar tavuğu)2. Familia (Aile): Phasianidae (Sülünler ve keklikler)

  Alectoris chukar (kınalı keklik)

  Gallus spp. (tavuk)

  Coturnix coturnix (bıldırcın)

  Francolinus francolinus (turaç)

  Phasianus colchicus (sülün)


  Perdix perdix (çil keklik) ​
  3. Familia (Aile): Meleagrididae (Hindiler)


  Meleagris gallopavo (hindi)Diğer aileler: Megapodiidae (ıri ayaklı tavuklar), Cracidae (tepelikli tavuklar), Opisthocomidae (çingene tavukları)​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aves (Kuşlar) Forum Tarih
Cesare Pavese Kimdir - Cesare Pavese Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
google charles Roger Hargreaves 9 mayıs 2011 Google Hakkında Her Şey 9 Mayıs 2011
Roger Hargreaves Kimdir - Roger Hargreaves Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 9 Mayıs 2011
Roger Hargreaves Kitapları Nelerdir Kitap, Resim ve Dergi 9 Mayıs 2011
Avesvc.Exe Nedir - Avesvc.Exe Açıklaması Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 21 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş