Avcıpınarı Köyü Saimbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Avcıpınarı Köyü Saimbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saimbeyli Avcıpınarı Köyü Bilgileri - Avcıpınarı Köyü Hakkında - Avcıpınarı Köyü Tanıtımı - Avcıpınarı Köyü Resimleri
  Avcıpınarı,Adana Saimbeyli ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SAİMBEYLİ

  İl:ADANA

  İle Uzaklığı:171 km

  İlçeye Uzaklığı: 15km

  Rakım:1420 m

  Nüfus:

  2000:228
  1997:111

  Tarihi

  85 yıllık bir tarihe sahip olan köyümüzün geçmişi Artvin e dayanmaktadır.Atalarımız 1914 yılında Artvinin Yukarı Maden köyünden Ruslar tarafından göçe zorlanırlar.Göç çok zor şarlarda gerçekleşir göçlere ait birçok dramatik hikâyeler vardır.Göç yolu olarak Erzurum Erzincan Sivas Boğazlıyan Sungurlu Everekyolu kullannılır.Bu göç altı yedi yıl kadar sürer .Göç esnasında çeşitli yerlerde konaklarlar.Hatta bu bölgelere yerleşmeyi bile düşünmüşler.Terk etmek zorunda kaldıkları vatanlarını çok seven atalarımız o bölgeye benzeyen bir yerleşim yeri bulmak üzere göç devam eder sonunda bugünkü yerleşim yerimiz gelirler 1924 yılında Güzelim köyüne bağlı olarak iskan olurlar.Bu topluluğun ilk muhtarıda dolaysıyla güzelim köyü muhtarı Habip ağadır 1926 yılında Mağara nahiyesi Saimbeyli ilçesine bağlı olarak Avcıpınarı köyü kurulur.İlk Muhtarıda Kahraman Ağa dır Bu gün köyün yerleşim yerinin üst tarafında bulunan pınara avcılar evsin yaparak kanatlı kuşları avlarlarmış ve bu pınarın adı avcılar pınarı olarak telafüz edilmeye başlamış.Bundan sonra bu iki kelime birleşerek bu günkü Avcıpınarı köyü adını alır her ne kadar google earth de ismı AVCIPINAR olarak geçsede köyün adı AVCIPINARI dır.

  Kültür

  Avcıpınarı köyünün tamamı Artvin yukarı maden kökenlı olduğundan Artvın kültürünü de beraberlerinde getirmişler öerneğin köyde ilk düğünler tulum çalarak yapılırken şimdilerde onun yerini davul zurna ve daha da ileri giderek salon orkestrası ile yapılmaktadır .Köyün tamamı birbirlerine yakın akrabadır içine kapanık bir toplumken şimdiki gençler dişarı açılark bu kapanıklığı aşmışlardır.Dilleri halen Doğu Karadeniz Ahıska Türkleri lehçesi ile konuşmaktadırlar.Bu lehçede yörede Gürcü omadıkları halde Gürcüler diye anılmalarına neden olmuştur. Yukarı Maden'de bizzat Rus ve Gürcülere karşı savaştıkları için göçe zorlanmışlrdır. Kıpçak ve Oğuz Türklerine mensopturlar.Artvinden geldiklerinde ataları, bir cümle kuacak kadar bile bu lısanla ilgileri yoktu .Halende bu lisanla bir cümle kuracak hiç kimse bulunmamaktadır. Avcıpınarı köyünde halen Artvin yöresi gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasına çalışılmaktadır.Bu maksatla son yıllarda insanları bir araya toplayarak birlik beraberlik ruhunu geliştirci çalışmalar yapılmaktadır bu kapsamda her yıl Ağustos ayında mısır şenliği adı altında şölenler düzenlenmekte,tiyatral oyunlar sergilenmekte,yöresel yemek yarışmaları yapılmakta ve Doğa yürüyüşüEtkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Tabi bir gelişim olarak, yeni neslin gelişmesi ile birlikte gelenek ve göreneklerde Adana bölgesi kültürüde yavaşa yavaş topluma hakim olmaya başlamıştır.

  Coğrafya

  Adana iline 171 km, Saimbeyli ilçesine 17 km Tufanbeyli ilçesine 24 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi; İç AnadoluBölgesi iklimi ile aynı özellikleri taşımaktadır.Rakım 1400 m.civarındadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.1926 yılından bu yanan kadar çeşitli dönemlerde görev yapan muhtarlarımız. KAHRAMAN AĞA , VALİ YUSUF, İDRİS ÇAVUŞ , MOLLA OSMAN, SÜLEYMAN AĞA, KOTOR ALİ USTA, FAZLI HOCA, HASAN EFENDİ, SALİH ARICI, OSMAN BALCIOĞLU, AHMET AKBAŞLI, HÜSEYİN GÜNER, YUSUF CAMUZ, HULUSİ TUR, CENGİZ TOPÇU, RAMAZAN USTA' SELAHATTİN TOPÇU'dur

  Köy Muhtarı:SELAHATTİN TOPÇU

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kapalıdır bunun yanı sıra taşımalı eğitimden de öğrencı sayısı az olduğundan yararlanılmamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok sağlık evi faal değil. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Avcıpınarı Köyü Saimbeyli Forum Tarih
Avcıpınarı Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Avcıpınarı İlköğretim Okulu Kastamonu Küre Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş