Avcılar Köyü Söke Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Avcılar Köyü Söke Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  avcılar köyü bilgileri - avcılar köyü tanıtım - avcılar köyü resimleri  Avcılar, Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi ve adı hakkında kesin bir bilgi yoktur, ancak bir rivayete göre köyde eskilerden bu yana avcılık yapıldığıdır. Köy isminin buradan geldiği düşünülmektedir.Avcılar köyünün tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber Osmanlı arşivlerinde ulaşılan son bilgilere göre köyün en az 500 yıllık bir tarihine ulaşmaktayız.Köyümüzün ulaşabildiğimiz eski isimleri arasında Reşadiye bulunmaktadır.Bunlardan Reşadiye ismine Osmanlı kaynaklarında görmek mümkündür.

  Kültür

  Köyün kültürü hakkında bilgi yoktur. En tanınılan tatlıları ise köye has olmayan keşkek ve aşuredir.Ayrıca tüm zeytin yağlı yemekleri bulmak mümkündür.Düğünlerde köye has gelenekler vardır.Davul zurna ekipleri her düğünde mutlaka bulunmaktatır.

  Coğrafya

  Aydın iline 76 km, Söke ilçesine 25 km , Bağarası kasabasına 8 km uzaklıktadır.Bulunduğu yer temiz doğası ve tatlı suyuyla ünlüdür.Köyün girişindeki kaynak suyundan mutlaka tatmalısınız.bu kaynak suyu köyün kurulduğu tarihten beri çıkar ve çok tatlıdır.ayrıca suyun midede taş ve kum düşürmeye yardımcı olduğu söylenir.Köy bölgesinde zeytinci köyü olarak bilinmektedir bu nedenle köy çevresinde bol miktarda zeytinlik görmek mümkündür.Zeytinliklerin yanında fıstık çamları ve birçok türde bitki çeşidiyle birlikte meyve ağaçları da bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazları çok kuraktır,kışları ılık ve yağışlı geçer.nisan aylarında köy çok güzeldir.gezmenizi tavsiye ederim.çok güzel doğası vardır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 tahmini 540
  2007 tahmini 500
  2000 450
  1997 343

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Köyde zeytin,çam fıstığı,meyve-sebzecilik,sığırcılık yapılır.köyde sarıçay mevkiinde baraj projezi vardır.yapıldığında köyün canlanması amaçlanmaktadır.köyde genelde emekliler çoğunluktadır.gençler izmir,aydın,kuşadası ,söke gibi işl olanağı olan yerlerde çalışırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Avcılar Köyü Söke Forum Tarih
Avcılarsuyu Köyü Hakkında Bilgi İskenderun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Avcılar Köyü Demirköy Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Avcılar Köyü Fındıklı Rize Rize Tanıtımı 22 Nisan 2010
Avcılar Köyü Edremit Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Avcılar Köyü Merkez Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş