Avanak Kuzenler (2008)

'Sinema Film Tanıtımları' forumunda Fatma tarafından 3 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Avanak Kuzenler (2008) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Recep İvedik'in Yapımcısından “Avanak Kuzenler
  Hazır olun...
  Geliyorlar!

  KonusuYönetmen: Oğuzhan Tercan
  Senaryo: İrfan Saruhan, Batuhan Varuş, Kerem Arıca
  Görüntü Yönetmeni: Ertunç Şenkay
  Yapımcı: Faruk Aksoy, Murat Akdilek
  Tür: Komedi
  Yapım Yılı: 2008, Türkiye
  Oyuncular: Yağmur Atacan (Tankut), Alp Kırşan (Serkan), Paşhan Yılmazel (Neco) , Fatma Toptaş (Melike), Tuluğ Çizgen (Kevser), Erdal Tosun (Süleyman), Özlem Savaş (Necla), Hakan Bilgin (Peştekül), Burak Öncü (Cemali), Görkem Gürsoy (Salih)

  Doğdukları andan beri birbirlerinden ayrılmamış, şimdiler de yirmili yaşlarda olan üç avanak kuzenin hikayesidir bu.

  Avanak Jön Tankut (Yağmur Atacan): Ülkenin en büyük eksiğinin, artık jön bulunamamasına kanaat getirdiğinden beri, saçları jöleli dolaşmaya başlamış, bu büyük açığı kendisinin dolduracağına kendini ikna etmiştir. Her fırsatta oyunculuk görüşmelerine katılır, ancak ne yapar eder, kendisini kovdurmayı becerir…

  Avanak Mucit Serkan (Alp Kırşan): Küçüklükten beri mucitlik takıntılı olmuştur. Ancak onun yaptığı daha ziyade zaten yıllar önceleri bulunmuş olan araç-gereçleri tekrar icat etmektir. Akrobat lamba, katlanabilir şemsiye vb. Ancak kimi zaman da enteresan buluşları olur. Örneğin tahrik parfümü...

  Avanak Saldıray Neco (Paşhan Yılmazel): Diğer ikisine göre, daha az fikir üreten biridir. Hatta kadın düşkünlüğünü saymazsak, daha aklı başında bile diyebiliriz. Küçüklüğünden beri, kurduğu tüm hayallerde güzel ve seksi kadınları düşlemiştir. Buna rağmen gerçek hayatta hiçbir kadınla hiçbir şekilde bir ilişkisi olmamıştır...

  Güzel ve Asi Melike (Fatma Toptaş): Recep İvedik’in Sibel’i Fatma Toptaş, bu kez üç avanağın kurtarıcısı güzel ve asi Melike.. Melike’nin en büyük zevki at binmek. Avanak Mucit Serkan’ın görür görmez aşık olduğu Melike, başları ne zaman derde girse üç avanağın yanında...


  Filmimiz Serkan, Tankut ve Neco’nun, Süleyman’ın deposunda ayaklarından asılmış bir şekilde dayak yemeleriyle başlar. Süleyman bölgenin namlı tefecisidir. Bizim üç avanak Süleyman’dan bir dvd/vcd dükkanı açmak için borç para almış, ancak bir tane bile cd satamadıklarından borçlarını geri ödeyememişlerdir.

  Süleyman koleksiyon olarak topladığı çeşit çeşit sopalarla dövmektedir onları. Yalvar yakar bir hafta süre alırlar. Soluğu dışarda alır almaz, Süleyman’a borçlarını nasıl ödeyeceklerine dair, fikir geliştirmeye çalışırlar. Serkan uzun süredir üzerinde çalıştığı tahrik parfümünden bahseder. Yaptıkları bir minik testten sonra, işe yararlılığını da kanıtlayıp, seri üretimini sağlamak için yeniden Süleyman’dan borç para istemek için yanına giderler.

  Süleyman parfümün kadınlar üzerindeki etkisini anlar anlamaz hemen gerekli tesisi kurar. Ancak bizim avanaklar üretim esnasında hayale dalarlar. Neco parfüm sayesinde çok zengin olup, etrafında bir sürü kadınla yaşayacağını hayal ettiği sırada, yaslandığı metal kasnağın devrilmesine neden olur. Kasnağın üzerindeki şişe Serkan’nın kafasına iner. O an itibariyle Serkan artık parfümün formülünü hatırlayamaz. Süleyman 24 saat içersinde formülü hatırlamazsa, neler olabileceğini anlatıp salıverir avanakları.

  Avanaklar çaresizdir. Bir deniz kenarına gelirler. Ayaklarına büyükçe taşları bağlayıp tam atlayacaklarken; anne Kevser’in telefonu imdada yetişir.

  Yıllar önceki bir aile dostları Vecdi bey ölmüş, bütün serveti olan benzinliği de Serkan’a bırakmıştır.

  Üç avanak, bir benzinlik, bir umut…

  Hayata yeniden başlamak için geldikleri benzinliğin, kuş uçmaz kervan geçmez bir tali yolda oluşunu ve harabe bir yapıdan başka bir şey olmayışını keşfetmeleri bile bizim üç avanağı yıldırmayacak, allem edip kalem edip, tekrar Süleyman’dan gerekli parayı alıp, benzinliklerini yenilerler.

  Bu sırada talihsiz bir olayla da olsa civar köylüleriyle tanışırlar. Benzinliğin hemen yanında bulunan arpa (dünyaca ünlü ferhadanoğlu arpaları) tarlasına zarar verdiklerinde, köy meydanına çekilip falakaya yatırılırlar. Serkan Melike’yi ilk burada görüp aşık olacaktır.

  Filmimiz, geri kalan bütün süre boyunca, Serkan ve Melike’nin aşkını, Peştekül’ün (Melike’nin beşik kertmesi) başta Serkan olmak üzere bu üç avanağa zarar vermeye çalışmasını, bizim avanakların benzinliğin işlemesi için yaptıkları yoğun çabaları, Süleyman’ın iki de bir gelip benzinliğe çökmeye çalışmasını, bizimkilerin Süleyma’a karşı direnişini, kısaca bizim üç avanağın talihlerine karşı mücadelelerini oldukça komik bir dille anlatmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Avanak Kuzenler (2008) Forum Tarih
Harem Ve Kuzenler (Germaine Tillion) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Kitap Özetleri & E-Kitaplar 17 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş