Avşarağzı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Avşarağzı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Avşarağzı Köyü - Avşarağzı Köyü Hakkında - Avşarağzı Köyü Tanıtımı - Avşarağzı Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyümüz Osmanlı- Rus harbinde Erzurum İli Oltu İlçesi (bu gün şenkaya ilçesine bağlı) eski ismiyle Kotik şu anki ismiyle Turnalı Köyünden devlet tarafından mal ve can güvenliğinin tehlikeye girmesinden dolayı zorunlu iskan nedeniyle Tokat İli Merkez İlçesi Avşarağzı Köyüne yerleştirilmiştir.

  Sitenin diğer sayfalarında da göreceğiniz gibi Ülkemizin çeşitli İllerine göç yapılmıştır. Özellikle İstanbul ve Ankara'da çok sayıda köy halkından insanlar bulunmaktadır. Halen köyümüzde 35 hane kadar bir ev bulunmaktadır.

  Köy halkının hemen hemen hepsi birbirleri ile akrabadırlar. Herkesin birbirleriyle kan bağları vardır. Yabancı hane sayısı hiç yok denecek kadardır. Devletine bağlı, örf, adet ve geleneklerine sadık muhafazakar bir köydür.  Kültür

  Köyün gelenek ve görenek olarak Erzurum ve yöresi gelenekleri hakimdir.Yemekleri; Bat, madımak, sebze yemekleri, patatesli içli iri köfte, hingel, kete, bişi, bazlama, katmer, kadayıflı sini bağlama, haşıl, siron vs. yemek olarak da genellikle Erzurum ve yöresi yemekler ağırlık kazanmaktadır.

  Coğrafya

  Tokat merkezine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 181
  1997 178

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Öğrenci sayısı yetersiz olduğundan Çalbıbel İlköğretim Okulunda taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş