Avşar Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Avşar Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  avşar köyü bilgileri - avşar köyü tanıtım - avşar köyü resimleri  Avşar, Manisa ilinin Turgutlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  üzümü meşhurdur Manisa turgutlu avşar köyünde TÜRKİYE,de mevsimin ilk erken yetişen (yediveren inciri) burada çıkmaktadır. Yediveren İnciri’nin en büyük özelliği, bir ağacın belirli aralıklarla tek bir hasat döneminde yedi defa ürün vermesidir.Her hasat döneminde 100 -150 ton arasında ürün elde edilir. Haziranın 10,unda yediveren incirleri kesilmeye başlanır temmuzun 10 una kadar devam eder. NOT:Türkiye,de ilk incir avşar köyünde çıkmaktadır.Ayrıca çekirdeksiz yaş ve kuru üzümü ,papaz erikleri,çilek ve akdeniz ikliminde yetişebilen meyve ve sebseler yetişmektedir._
  Coğrafya

  Manisa iline 35 km, Turgutlu ilçesine 5 km uzaklıktadır. İzmir Ankara asfaltı köyün içinden geçmektedir.Bu sebebten dolayı ğöç alan biryer.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. sarmaşık ve yarpuza elverişlidir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2390
  1997 1800
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Manisa turgutlu avşar köyünde TÜRKİYE,de mevsimin ilk erken yetişen (yediveren inciri) burada çıkmaktadır. Yediveren İnciri’nin en büyük özelliği, bir ağacın belirli aralıklarla tek bir hasat döneminde yedi defa ürün vermesidir.Her hasat döneminde 100 -150 ton arasında ürün elde edilir. Haziranın 10,unda yediveren incirleri kesilmeye başlanır temmuzun 10 una kadar devam eder. NOT:Türkiye,de ilk incir avşar köyünde çıkmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş