Avşar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Avşar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  avşar köyü bilgileri - avşar köyü resimleri - avşar köyü tanıtım  Avşar, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir Türkmen Avşar köyüdür.

  Tarihi

  1750 yilinda Ahmet Ağa tarafından kuruldugu söylenir. Nüfusu 33 kisi; ilçeye uzaklıgı 32 km'dir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Etrafı yüksek tepelerle çevrili,doğusunda Çengelli Dağı,güneydoğusunda Seki Tepesi, batısında Alacahacı Puru ve kuzeyinde Güneşdede bulunan vadi şeklinde bir arazi yapsına sahiptir. Avşar Köyünün önemli merkezlere olan uzaklığı; Çobanlı(Gondosu) Köyüne 45 km, İliç ilçesine 75 km, Erzincan iline 152 km, Sivas iline 133 km, İmranlı ilçesine 32 km, Zara İlçesine 69 km, Divriği ilçesine 108 km, İstanbul iline 1040 km, Ankara iline 575 km, İzmir iline 1153 km, Antalya iline, 948 km, Erzurum iline 352 km, Duisburg(D) iline 3486 km, München(D) iline 3518 km, Köln(D) iline 3428 km, Amsterdam(NL) iline 3689 km, Paris(FR) İline 3721 km, London(GB) iline 4006 km, Moskva(RUS) iline 2600 km, uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları iklim normallerinde nem oranı düşük az yağışlıdır. Kışları sert olup bol yağış almaktadır. Köyümüzde maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer,ortalama yağış 300-400 mm’dir.Kış sıcaklık ortalaması, -1, -5 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-11 °C’dir.Kış erken başlar ve ortalama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Doğal bitki örtüsü, yaz kuraklığından dolayı alçak kısımlarda bozkırlardan, yüksek kesimlerde ise kuru ormanlardan oluşur.Toprak özelllikleri ise; köyümüzde iklim özelliklerinden dolayı KAHVERENGİ STEP TOPRAKLARI etkisini göstermektedir. Yağış azlığından dolayı yıkanma miktarı azdır ve buna bağlı olarak karbonatlar topraktan uzaklaşmamıştır. Bu topraklar alkalen reaksiyon gösteririler. Bu toprakların rengi kahve koyu kahve sarımsı kahve olup üzerinde genel olarak kuru tarım yapılmaktadır. Yükseklerde ise KETANE ve KIRMIZIMSI KESTANE RENKLİ TOPRAKLAR görülmektedir.Yıllık ortalama yağışın 400 mm üzerinde, yıllık ortalama sıcaklığın 6 – 10 °C arasında bulunduğu İç Anadolu’nun platolarında (seki, yayla, büyük çimen ve küçük çimen bölgelerinde) İç Batı Anadolu ve Doğu Anadolu’da uzun boylu ot vejetasyonunun altında gelişmişlerdir. Bu topraklar organik madde bakımından oldukça zengindir ve taneli yapıdadır. Üzerlerinde tahıl tarımı yapılmaktadır. Bu topraklar nispeten yıkanmış olduklarından dolayı karbonat bakımından fakir sayılırlar ve hafif asit reaksiyon gösterirler.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 *21
  2000 52
  1997 38

  * Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2007 Nüfus Sayımı Sonuçları Esas Alınmıştır

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Necmettin....
  1999 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)
  1994 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)
  1989 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)
  1984 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Avşar Köyü Hakkında Forum Tarih
Avşarsöğütlü Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Avşarpotuklu Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Avşarören Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Avşarağzı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Avşaralanı Köyü Hakkında Bilgi Çayıralan Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş