Auratus (Melanochromis auratus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Auratus (Melanochromis auratus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Latince Adı: Melanochromis auratus


  Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölünün zengin tortu oluşturmuş kayalık bölgeleri


  Beslenme Biçimi: Omnivore, genelde otçuldur, etçil besinlerde tüketir.


  Davranış Biçimi: Agresif


  Kendi Türlerine Davranışı: Çok agresif


  Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye


  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilere oranla daha büyük ve koyu renklidir. Anal yüzgeçlerinde sarı bir nokta bulunur.


  Sıcaklık: 25 - 26 °C


  En Fazla Büyüdüğü Boy: 14cm


  En Az Akvaryum Hacmi: 150 lt


  Su Sertliği: Sert


  pH: 7.8 - 8.6


  Zorluk Seviyesi: 4


  Genel Yorum: Malawi gölünden ilk ihraç edilen Cichlidlerindendir. Erkekleri gerçekten çok agresif olup diğer erkekleri öldürmeye çalışırlar. Ana renkleri parlak sarı üzerine horizontal şeritlerden oluşur. Erkekler koyu kahverengidir.


  Üreme: Dişiler, ortalama 25 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar. Erkekler büyüdüklerinde siyahlaşırlar, dişiler yavru hallerindeki renklerini korurlar.


  Aktavist Yorumu: Ben yaklaşık 2 yıldır zevkle ve hayranlıkla besliyorum. Agresif oldukları doğru ama akvaryumunuzu kurduğunuz andan itibaren dekorasyon değişikliği yapmayın. Genelde 1 erkek ve 3 dişi koyarsanız diğer balık türleriyle geçinmelerinde problem olmuyor ve erkek dişiye göre en az iki katı olmalıdır unutmayın.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Auratus (Melanochromis auratus) ile ilgili bir makale
  Melanochromis auratus(Auratus)

  [​IMG]

  Bilimsel adı Melanochromis Auratus olan Auratus malawi gölünde 1897 yılında keşfedilmiş ve gölden ihrac edilen ilk cichlidlerdendir.
  Genel olarak;
  Auratuslar,küçük gruplar halinde yaşayan Mbuna’lardır. Fiziksel özelliklerine bakacak olursak erkekler siyah kahverengi gibi ana renkler ile birlikte vücutlarının ortasından beyaz veya bej renkli bir şerit geçer.Dişilerde ise sarı ve beyaz ana renkler üstüne 2 siyah şerit bulunur.Anal ve sırt yüzgeçlerinin ucunda tıpkı diğer bir mbuna cinsi olan Sarı Prenses gibi siyah şeritleri vardır.
  [​IMG]
  Resimde erkek ve dişi yanyana.
  Yaşam kapasiteleri maksimum 5 yıl olan Auratuslar bölgeci ve sert balıklardır.Bölgesindeki diğer erkek balıklar üzerinde üstünlük kurmak için harika bir dövüş tekniği ile kavga eder.Bu dövüş tekniği hızı sayesinde daha etkili olur.
  Beslenme;
  Auratuslar doğada otçul olarak beslenir .Akvaryum ortamında her çeşit yemi yiyebilirler ancak dikkat edilmelidir çünkü sağlıksız ve düzensiz yemleme obeziteye yol açabilir.Kaya ve taşların üzerinde oluşan alg ve yosunlarıda yerler.Vejeteryan pul yemler,seranın granügreen ihtiyacı karşılar.Protein ihtiyacı için kurutulmuş tubifex,canlı yemler vb. yeterlidir ,otçul oldukları için protein olarak aşırıya kaçılmamalıdır.Günde azar azar çok öğünle besleme en sağlıklıdır.
  Akvaryum;
  Auratuslar bir mbuna türü olduğu için akvaryum sık kayalıklarla dekore edilmelidir.Habitatlarında bitki bulunmamasına rağmen anubiaslardan kayaların arasına sıkıştırılabilir.Akvaryumda kayalardan mağara ve delikler yapılarak kendilerini güvende hissetmeleri sağlanabilir.Balıklar agresif olduğu için minimum hacim 150 lt. olmalıdır.
  [​IMG]
  Örnek bir dekor
  Su Değerleri;
  Auratuslar için uygun su sıcaklığı 24 derece ve 28 derece arasında olmalıdır.Ancak en sağlıklı ısı 26 derecedir.
  Suyun pH'ı=7.8-8.6
  Üreme için pH=7.5-8.2
  Üreme;
  Auratuslar mutlaka erkek başına en az 3 veya 5 dişi şeklinde beslenmelidir.Çünkü auratus erkekleri fazlası ile sert olur.Akvaryumda düz bir kaya veya yüzey olursa üreme daha rahat gerçekleşir.Eşleşmeden sonra dişi ağzına yumurtaları alır ve 3 hafta kuluçkaya yatar.Yumurtadan çıktıktıklarında yavrular 1cm. civarı olurlar.Büyürken ilk başta hepsinin renkleri dişiye benzer ancak zamanla içlerinde rengi kararanlar olur bunlar erkektir.Yavrularını ağızlarında iyi saklarlar.Yumurtadan çıkan yavrulara artemia ve bitkisel yemler ufalanarak verilebilir.
  [​IMG]
  Yumurta tutmuş bir dişi.
  NOT:Bir akvaryumda birden fazla erkek olursa üstünlük kurmak için ölesiye dövüşeceklerdir.O yüzden olabildiğince akvaryumda tek erkek bulunmalıdır.
  NOT:Baskın erkek yüzünden diğer erkekler hırpalanmamak için kendilerini dişi gibi gösterebilirler.Tatsız bir sonuç olmaması için mutlaka anüs-vent kontrolü yapılarak balıklar seçilmelidir.

  Çeviren:Yağız Köylü
  Melanochromis auratus :: Fiche poisson :: AquaBase.org
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Auratus (Melanochromis auratus) Forum Tarih
Ciklet - Auratus Cichlid Akvaryum - Balık Dünyası 21 Mart 2010
Japon Balığı (Carrasius auratus) Akvaryum - Balık Dünyası 29 Ekim 2009
Carrasius auratus (Japon Balığı) Akvaryum - Balık Dünyası 21 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş