August Schleicher Kimdir - August Schleicher Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  August Schleicher Kimdir - August Schleicher Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  August Schleicher Kimdir - August Schleicher Resimleri - August Schleicher Biyografisi - August Schleicher Hakkında  August Schleicher, d. 19 Şubat 1821 Meiningen - ö. 6 Aralık 1868 Jena. Kendisi Alman dilbilimciydi; karşılaştırmalı dil araştırmalarında “Stammbaum” Teorisi’nin (Soyağacı kuramı) kurucusudur ve Franz Bopp ile birlikte Hint-Avrupa Dil Ailesi’nin (Indogermanistik) öncüleridir.

  August Schleicher, Hint-Avrupa dil ailesindeki dillerin ilişkilerini araştırmıştır. Dilbilimi, Doğa Bilimleri’nin alanı olarak görmüştür. Dili, yaşamın doğal bir parçası olarak tanımlamıştır ve değişimi ise biyolojik yapıdaki gelişimler gibi, evrimin meşruluğu altında görmüştür. Araştırma sonuçlarının temelinde, Ağustos 1853'te Hint-Avrupa dillerinin kökenini ilk defa, dilbilimin ve biyolojinin tarihinde (örneğin Charles Darwin'in) yayımlanan “Soyağacıyla” (Stammbaum) resmetmiştir.

  Hint-Avrupa dillerinin karşılaştırmalı dilbilgisinin ele alındığı (1861) “Compendium” isimli eser, August Schleicher’in temel eseri olarak görülmektedir.

  August Schleicher, Thüringen eyaletinde hükümet merkezi olan Meiningen’de doktor çocuğu olarak doğmuştur. Babası Johann Gottlieb Schleicher (1793–1874) 1815'te üniversite öğrencisiyken, Jena’da “Burschenschaft”ın (demokratik Almanya devleti isteyen üniversite öğrencileri birliği) kuruluşuna katılmıştır. 1822 yılında ailesi Meiningen’den Sonneberg’e taşınır. Burada babası doktorluğuna devam eder. Açık görüşlü olan babasıyla müzikte yeteneği olan annesi, dil yetisi olan oğullarının iyi bir okul eğitimi almasına dikkat ederler. August Schleicher çocukluk ve gençlik yıllarını Sonneberg’de geçirir. 16 yaşından sonra, Coburg’a yakın olan “Casimirianum” lisesine gider. August Schleicher oradaki hocasının tavsiyesine uyar ve 1840 yılında, Leipzig şehrinde, ilahiyat okumaya başlar. İlk dönemden sonra kısa sürelik için, Erlangen’deki, Protestan yüksek okuluna geçer ve burada ilahiyatın kendisine uygun bir dal olmadığını fark eder. Erlangen’den Tübingen’e geçer ve burada Hegel’in felsefesiyle karşılaşır. Tübingen manastırında Hegelci David Strauß, Jakob Reiff, Ferdinand Baur ya da Friedrich Vischer gibi bilimciler eğitim veriyordu. Böylece Schleicher ilahiyattan daha da uzaklaşarak felsefi sorulara yaklaşır ve Heinrich Ewald'ın öğrencisi olarak Doğu dillerine geçer. Kısa sürede İbranice dışında Sanskritçe, Arapça ve Farsça öğrenir. İsteksiz bir şekilde August Schleicher'in babası, oğlunun Bonn'daki üniversiteye geçmesine izin verir ve mektuplarının birinde oğlunu uyarır: “Bir filolog sefil bir ahlaksızdır, gerçekten bir filolog ise.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - August Schleicher Kimdir Forum Tarih
Auguste Rodin Kimdir Kısaca Hayatı Sanatçı Tanıtımları 25 Ocak 2014
Auguste Comte'nin Özlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Ocak 2012
Aurelius Augustinius'un Özlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Ocak 2012
Auguste Escoffier Kimdir - Auguste Escoffier Hayatı Biyografi & Otobiyografi 20 Eylül 2011
Friedrich August Kekule Kimdir - Friedrich August Kekule Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 21 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş