Audioslave

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda mynq tarafından 25 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Audioslave konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]





  2000 senesinde Zack de la Rocha’nın Rage Against The Machine’den ayrılmasıyla, gruptan geriye kalan gitarist Tom Morello, basçı Tim Commerfold ve davulcu Brad Wilk yeni bir proje oluşturmak amacıyla “Rage” adı altında yeniden çalışmaya başladı. Cypress Hill’den B-Real ve Tool’dan Maynard James Keenan ile sahneye çıkarak performanslar gerçekleştiren üçlü, ünlü prodüktör Rick Rubin’in aracılığıyla Soundgarden’ın önemli ismi Chris Cornell ile çalmaya başladı. İlk çalışmaların oldukça başarılı geçmesinin ardından, 2001 senesinde stüdyoya giren dörtlü, grubun ismini ilk olarak “Civillian” olarak belirledi. 21 gün içerisinde 19 şarkı hazırlayan Civillian, 2002 senesinde hazırladıkları demo sonrası anlaşmazlıklardan dolayı dağılırken, grup elemanları dağılmanın sebebini daha önce bağlı oldukları şirketlerle olan anlaşmazlıklar olarak gösterdi.


  Şirketleriyle olan sorunları çözüme ulaştıran Chris Cornell, Tom Morello, Tim Commerfold ve Brad Wilk, grubun adını “Audioslave” olarak değiştirerek 2002 Ağustos ayında “Cochise” adlı ilk single’larını piyasaya sürdü. Kasım 2002’de ilk albümleri “Audioslave”i çıkartan grup, bu albümle Amerika listelerinde 7 numara oldu. Albüm soundu ile Rage Against The Machine’i hatırlatsa da, Chris Cornell’ın vokallerdeki ustalığı albümü rock müzik tarihinde önemli bir noktaya taşıdı. Albümden çıkan single’lar sırasıyla “Cochice”, “Like A Stone”, “Show Me How To Live”, “I Am The Highway” ve “What You Are” olurken, “Cochice”, “Like A Stone” ve “Show Me How To Live” parçalarına birer klip çekildi.

  2003 senesini Lollapalooza gibi yerlerde verdikleri konserlerle tamamlayan Audioslave, özellikle sahne performanslarıyla müzik eleştirmenlerinden ve müzik severlerden olumlu notlar almayı başardı. Aynı sene içerisinde “Audioslave” adlı bir DVD piyasaya süren grup, bu DVD’de çekilen üç kliple birlikte iki canlı performansı hayranlarına ulaştırdı.

  2004 senesinin sonuna doğru yeni albümleri için stüdyoya giren Audioslave, grubun fanlarının yoğun isteği üzerine 2. albüm öncesi ufak çaplı bir turne gerçekleştirdi. Bu turne sırasında eski Rage Against The Machine parçalarının yanısıra Soundgarden’ın hit olmuş parçalarını da çalan grup, 2005 yılında Küba’da bir konser gerçekleştirerek burada konser veren ilk Amerikalı rock grubu oldu.

  2005 Mayıs ayında “Out Of Exile” adlı 2. albümünü piyasaya süren Audioslave, bu albümle Amerika listelerinde 1 numara olmayı başardı. Albüme gelen tepkiler olumlu yönde olurken, albümden çıkan single’lar sırasıyla “Be Yourself”, “Your Time Has Come”, “Doesn’t Remind Me” ve “Out Of Exile” oldu. “Be Yourself”, “Your Time Has Come” ve “Doesn’t Remind Me” parçalarına birer klip çeken dörtlü, “Doesn’t Remind Me” parçasıyla 2006 Grammy’lerine “En İyi Hard Rock Performansı” kategorisinde aday gösterildi.

  Ağustos 2005’de Berlin’de Live 8 konserine katılan Audioslave, zaman kaybetmeden 3. albüm hazırlıklarına başladı. Yeni albümün kayıtlarında Rage Against The Machine, Soundgarden, Pearl Jam, Incubus ve Bruce Springsteen gibi sanatçılarla çalışmış olan prodüktör Brendan O’Brien ile birlikte çalışan grup, altı hafta süren kayıtlardan sonra 2005 Eylül ayında “Revelations” adlı 3. albümünü hayranlarıyla buluşturdu. Albüm, Amerika listelerinde 2 numara olurken, gitarist Tom Morello albümün soundunu Led Zeppelin ile Earth, Wind & Fire gruplarının soundlarının ortasında olarak nitelendiriyor.
  Albümde bulunan birkaç şarkıda eski R&B ve soul müziğinin özelliklerine rastlanırken, albümde işlenen başlıca temalar sevgi, yaşam ve kaybetmek olarak gösterilebilir. Ayrıca albümde politik mesajlarda da bulunan grup, albümden single olarak çıkan “Original Fire” parçasına bir de video klip çekti. Albümden çıkan 2. single “Revelations” olurken, albüm Amerika’da 500,000 satarak gruba altın plak kazandırdı.

  Chris Cornell ve Brad Wilk albüm sonrası birer çocuk babası olurlarken, gitarist Tom Morello grubun resmi sitesinden yaptığı açıklamada grubun ne zaman turneye çıkacağını net olarak belirleyemediklerini belirtiyor. Chris Cornell, Audioslave projesinin yanında 2. solo albümü üzerinde uğraştı, albümü 2007 yılında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Tom Morello ise “The Nightwatchmen” adı altında kendi solo albümü üzerinde yoğunlaşırken, bu albüm de yakın zamanda vitrindeki yerini alacak. Diğer yandan davulcu Brad Wilk ile basçı Tim Commerfold, beraber stüdyoya girerek bir bas ve davul albümü üzerinde çalışıyor, Audioslave de “Axis Of Justice” adlı politik aktivitede yer alarak dünyada süre gelen yanlış politikalara dur demeye çalışıyor.

  2007 Şubat ayında grubun resmi sitesinde yapılan bir açıklamayla Chris Cornell, gruptan ayrıldığını ifade ederken, grubun geride kalan üç elemanının ne yapacağı tam olarak belirtilmiyor.

  TÜRLER: Rock - Alternative
   

Bu Sayfayı Paylaş