Audi - Audi Hakkında Bilgiler Resimler

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda UquR tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Audi - Audi Hakkında Bilgiler Resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Audi - Audi Hakkında Bilgiler Resimler

  [​IMG]

  Audi, Alman bir otomobil şirketidir; Volkswagen grubunun bir markasıdır. Şirketin merkezi Ingolstadt, Bavyera'da bulunmaktadır.
  Şirketin geçmişi 1899 yılına ve August Horch'a dayanmaktadır. İlk Horch otomobili kendisi tarafından 1901 yılında tasarlanmıştı. 1910 yılında Horsche şirket dışarısına atılmış ve kendi adını eski ortaklarıyla olan anlaşmazlıklar nedeniyle artık yaptığı tasarımlarda kullanamayacak hale gelmişti. Eski Almancada anlamı "Dinle!" olan "horch", Latincede aynı anlama gelen Audi'yi markası olarak kullanmaya başladı.
  1932 yılında Audi, Auto Union'u oluşturmak üzere Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşti. Auto Union kullandığı birbirine bağlı dört halka da bugün Audi'nin logosu olarak kullanılmaktadır.
  İkinci Dünya Savaşı sonrasında, şirket DKW etrafında ürünlerini sunmaya çalıştı. Ancak iki çekişli motoru o kadar ünlü olamadı. Eylül 1965'de Audi tekrar bir çıkış yaparak 72 beygirlik 4 kapılı sedanını piyasaya sundu, dünyanın en modern motorlarından biriyle.
  1970'lerde Audi 1950 yıllarında dünyanın en büyük motorsikletlerini üreten şirket olan NSU ile birleşti. Bu şirket Neckarsulm, Stuttgart yakında bulunmaktaydı. NSU daha küçük arabalar yapmayı öngörüyordu; daha sonrasında yeni bir rotasyon motorlarında Felix Wankel'in fikirleriyle kullanılmaya başladı. 1967'de çıkartılan yeni NSU Ro 80 bir uzay çağı arabasıydı ve o gün itibariyle sundukları aerodinamik, ağırlık, güvenlik açısından kusursuzdu, ancak motorlardaki rotasyon hatası NSu için pahalıya patlamıştı. Yine de günümüzde hala Audi'nin bazı modelleri Neckarsulm'da üretilmektedir.
  Geçen 30 yıl içerisinde Audi yüksek güce sahip birçok model sundu. 1980'de piyasaya sunulan ünlü "Quattro" modeli ; İngiliz üretici Jensen'in 1966 yılında ürettiği FF modeliden beri dünyada ilk kez üretilen 4 çekerli binek bir araçtır. Bu model 5 silindirli turbo motorlu, coupe karoserli bir spor otomobildi. Ayrıca bu modelle birlikte Audi rallilere katılarak yarışlarda 4 çeker sistemini kullanarak ralli tarihinde yeni bir çığır açtı. Audi bu atılımla teknolojide zirveye oturdu. (Bu teknoloji daha sonrasında dünya'nın hemen hemen tüm otomobil şirketleri tarafından kullanılmıştır.)
  Audi 80 modeli ile beraber, tüm modeller "Quattro" özelliğini kazaldı. Audi 80 her ne kadar 1986 yılında "dede arabası" imajına sahip olsa da 1991 yılında yapılan makyaj çalışmasıyla unutulmaz tasarım piyasaya sunuldu. Bu model piyasaya bomba gibi düştü ve oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı.
  Gelişen teknoloji ile, Audi dünyanın en gelişmiş motorunu kullanmaya başladı. 1995'de S4 modelinde kullanılan dört çekerli motoru bu döneme damgasını vurdu.
  1994'de de dünyanın tamamen alüminyumdan yapılmış ilk seri üretim otomobili olan A8 modelini sunan Audi, bu modeli ile alüminyum uzak çizgilerine ulaşmış oldu. 90'ların ortasında yeni serilerini piyasaya süren Audi dünyanın en kaliteli otomobilleri arasında yerini aldı.
  2000 yılı itibariyle yarış dünyasının en zorlu ve prestijli yarışlarından olan 24 saatlik Le Mans yarışını 4 kez ard arda kazanan Audi, 2003'te de VW grubunun başka bir markası olan Bentley ile ancak tamamen Audi kadrosu altında bu başarıya imza attı.  Geçen yıl piyasaya sunulan SUV sınıfındaki Q7 modeli, bu yıl piyasaya çıkan yeni nesil TT modeli ve ortadan motorlu süper spor otomobil R8 ile birlikte Audi'nin model gamı, 2007 Cenevre Fuarında dünya prömiyeri gerçekleşecek olan A5 coupe'yle daha da genişlemektedir.  Model Ailesi

  2007 yılı itibariyle üretilen modelleri:
  • Audi A3
  • Audi A4
  • Audi A5
  • Audi A6
  • Audi A8
  • Audi TT
  • Audi Q7
  • Audi Allroad Quattro
  • Audi R8
   

 2. UquR

  UquR Üye

  [​IMG]
  [​IMG]
  Audi R-Zero
  [​IMG]
  Audi R8
  [​IMG]

  Audi A8
  [​IMG]
  Audi S8 V10
  [​IMG]
  Audi TT
  [​IMG]

  AudiQ7
  [​IMG]
  [​IMG]   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Audi Audi Hakkında Forum Tarih
Claudio Ranieri (Claudio Ranieri Kimdir? - Claudio Ranieri Hakkında) Yerli - Yabancı Sporcular 2 Ekim 2009
Audi A1 - Audi A1 Hakkında Resimler Bilgiler Motorlu Araçlar Dünyası 16 Ekim 2008
Audi Q7 - Audi Q7 Hakkında Resimler Motorlu Araçlar Dünyası 16 Ekim 2008
2013 Model Audi A3 Özellikleri Ve Resimleri Tuning 20 Eylül 2012
2013 Audi A3 Fiyatları Motorlu Araçlar Dünyası 20 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş