ATP Nedir, ATP Nasıl Elde Edilir

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 18 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  ATP Nedir, ATP Nasıl Elde Edilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Canlı sistemlerinde kimyasal tepkimelerin başlaması için enzimler ge*reklidir. Ancak tek başına yeterli değildir. Bir tepkimenin başlaması için az da olsa enerjiye gerek vardır. Herhangi bir hücrede geçen bir olayda kullanı*lan enerji doğrudan ATP den sağlanır.

  ATP Yapısı

  ATP'nin yapısında, iki organik molekül ve birbirine zincirlenmiş üç fosfat bulunur. Organik moleküllerden biri azot içeren adenin; diğeri 5 kar*bonlu riboz şekerdir. ATP molekülünde bulunan enerjinin büyük bölümü fosfatlar arasında bulunur. Bu bağa yüksek enerjili fosfat bağı denir ve dal*galı kısa bir çizgi ile gösterilir.
  Azotlu baz + 5 C'lu şeker + 3 mol Fosforikasit

  ATP'nin Kullanılması

  ATP'nin fosfat bağlarındaki enerji, ısı enerjisi olarak kaybolmaz. Hüc*rede birçok enerji gerektiren biyokimyasal olayın gerçekleşmesinde rol oy*nar. ATP molekülü yapısında bulunan en, uçtaki fosfat grubunu, başka bir moleküle aktarır. Bu sırada, fosfat bağmdaki enerji de moleküle geçer. Enerji alan molekül aktif hale gelir ve böylece diğer reaksiyonlara hazır olur. ATP molekülü bir fosfat grubu verdiği zaman ADP'ye, iki fosfat grubu verdiği zaman AMP'ye dönüşür. Bunlardan AMP boş aküye, ATP veADP'yi dolu aküye benzetebiliriz.

  ATP'nin Sentezi

  ATP molekülü sadece hücre içinde bulunur. Dışarıdan besin maddele*riyle doğrudan ATP almak mümkün değildir. Diğer yandan ATP hücre için*de çok kısa süreli depolanabilme özelliği, bu molekülün sürekli yenilenme*sini zorunlu kılar. Buna göre; bir molekül ATP sentezlenebilmesi için ADP bir fosfat grubu ile, AMP ise iki fosfat grubuyla birleşir.
  Canlı sistemlerinde ATP sentezi için gerekli enerjiyi sağlayan tepki*meler başlıca dört bölümde incelenir.Bunlar;

  1. Substrat düzeyinde fosforilasyon (Fermentasyon),
  2. Oksitatif fosforilasyon (oksijenli solunum),
  3. Fotosentetik fosforilasyon (Fotosentezin ışık devri reaksiyonları),
  4. Kemosentetik fosforilasyon (Kimyasal enerji kaynaklarından).
  Sonuç olarak, ATP tüm canlı hücrelerde enerji taşıma görevi yapar. Bir insan yürürken, konuşurken, nefes alırken, bir balık yüzerken, bir bitki*nin tomurcuğu açarken, bir kuş uçarken, bira maya hücresi bölünürken, bak*teri hücresi çoğalırken, kullandıkları enerjinin hepsinin aynı kaynaktan, yani ATP'den sağlandığı unutulmamalıdır.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Atp Nedir? ATP Nasıl Elde Edilir? Ne Anlama Gelir?

  ATP, fen dilinde hücrenin enerji değişim aracı olarak tanımlanmıştır.

  ATP Nasıl Elde Edilir? Ne Anlama Gelir?

  Işık enerjisi, klorofil tarafından emildiğinde bitkilere faydası yoktur. Faydalı olması için bir kimyasal enerjisi biçimine dönüşmesi gerekmektedir. Tüm canlı hücrelerin enerji sağlayıcısı ATP diye bilinen adenosin trifosfat’tır.

  Klorofil ışığı emer, ışığın enerjisini elektriğe çevirir, sonra da şeker yapma işlemi sırasında bu enerji ATP’ye dönüşür. Güneş enerjisi böylece ATP molekülleri içine kilitlenip saklanır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nedir Nasıl Elde Forum Tarih
ATP enerjisi nedir nasıl elde ediliyor kısaca Sorular ve Cevaplar 2 Mart 2015
Kükürt Nedir? Kükürt Nasıl Elde Edilir, Nerelerde Bulunur? Konu Dışı Başlıklar 4 Temmuz 2012
Hidrojen Enerjisi Nedir Hidrojen Enerjisi Nasıl Elde Edilir Diğer Mesleki Bilgiler 17 Aralık 2008
Soy ağacı nedir soy ağacı nasıl yapılır kısaca Eğitim Bilgileri 1 Şubat 2017
Salavat nedir nasıl okunur İman ve İslam Forumu 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş