Atomla ilgilenen bilim adamları kimlerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atomla ilgilenen bilim adamları kimlerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atomla ilgilenen bilim adamları kimlerdir?


  Aristo M.Ö 384–322
  Maddeyi oluşturan unsurları bulunduğunu kabul etti. Ateş, hava su ve toprak olmaktaydı bunları oluşturan sonsuz sayıda maddeler olup küçük parçacıklara bölünebilir olduğunu göstermiştir.

  John Dalton 1766–1844
  Atomlar parçalanmayan küre olarak gördü. Benzer atomların değişik kütle ama her madde atomların bir araya gelmesi ile oluştuğunu kabul etti. Atomların parçalanamaz özelliği olup maddelerin atomlarının birbirlerine benzer olduğunu ifade etmiştir.

  Marie Curie 1867–1934
  Atomla ilgili çalışmalarında önceden belirtilen parçalanamayacağı tezlerini çürüterek bilimde önemli yer edindi. Uranyum üzerinde çalışmalar yapmış radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Radyumun elementinin parçalara ayırmayı başararak atomunda parçalanacağını göstermiştir.

  Henri Becquerel 1852–1908
  Radyum elementinin insanlar üzerinde yarattığı değişiklikleri fark etmiştir. Elementin kullanımı ile birlikte kanserin tedavi edilebilmesini ifade ederek tıp alanında çalışmaların yapılmasını sağladı.

  Joseph John Thomson 1856–1940
  Elektronların ve atomların pozitif yük taşıdıklarını tezleri ile kanıtladı. Atomların içinde yer alan elektron ve protonlar üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bugün kullandığımız anlamda atom kavramını ilk kez ortaya atan düşünürler Leukippos ve Demokritos’dur. Bu düşünürler doğada mevcut her maddenin, fiziksel olarak bölünmeyen atomlardan oluştuğunu ifade etmişler, ayrıca atomlar arasında boş uzay bulunduğunu ve devinim halinde olduklarını belirtmişlerdir.


  Aristotales’in (M.Ö. 384-322) maddeye bakışı, kendinden önce yaşamış olan filozoflara olan tepkisini ifade eder. O, Empedocles’in düşüncesine katılmış ve her şeyin dört ana maddeden yapıldığını savunmuştur.


  Bu dönemi izleyen çağlarda bu düşüncelere bir ilave yapılmadı, ilk kez 19. yüzyılda John Dalton modern atom kavramını ortaya attı. Dalton, kimyasal reaksiyonlarda maddenin tam sayılarla belirlenen oranlarda tepkimeye girdiğini gösterdi ve maddelerin atom denen sayılabilir ama bölünemez parçalardan yapıldığını ifade etti. Buna ek olarak, atomların ağırlıklarını ortaya koyan bir çizelge hazırladı.


  J.J. Thomson 1897 yılında elektronu keşfetti. 1900′lü yılların başlarında Ernest Rutherford günümüz atom modelinin temelini teşkil eden yapıyı ortaya koydu: atomun, kütlesinin büyük bir kısmını oluşturan bir çekirdek ve bu çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluşmaktadır. Rutherford çekirdeği oluşturan pozitif yüklü parçacığa proton adını verdi.


  1932 yılında Chadwick nötronu buldu. Daha sonra kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr, Bohr atom modelini ortaya attı ve elektronların belli yörüngelerde bulunabildiğini ve bunun Planck sabiti ile ilgili olduğunu ifade etti.NİELS BOHR’un modeli ise modern atom teorisine en yakın modeldir.Bohr’a göre elektronlar çekirdeğin çevresinde rastgele yerlerde değil,çekirdekten belirli uzaklıklarda bulunan katmanlarda döner.Bohr da tasarladığı bu modelle Nobel ödülüne layık görüldü.
   

 3. Bugün kullandığımız anlamda atom kavramını ilk kez ortaya atan düşünürler Leukippos ve Demokritos’dur Bu düşünürler doğada mevcut her maddenin, fiziksel olarak bölünmeyen atomlardan oluştuğunu ifade etmişler, ayrıca atomlar arasında boş uzay bulunduğunu ve devinim halinde olduklarını belirtmişlerdir


  Aristotales’in (MÖ 384-322) maddeye bakışı, kendinden önce yaşamış olan filozoflara olan tepkisini ifade eder O, Empedocles’in düşüncesine katılmış ve her şeyin dört ana maddeden yapıldığını savunmuştur


  Bu dönemi izleyen çağlarda bu düşüncelere bir ilave yapılmadı, ilk kez 19 yüzyılda John Dalton modern atom kavramını ortaya attı Dalton, kimyasal reaksiyonlarda maddenin tam sayılarla belirlenen oranlarda tepkimeye girdiğini gösterdi ve maddelerin atom denen sayılabilir ama bölünemez parçalardan yapıldığını ifade etti Buna ek olarak, atomların ağırlıklarını ortaya koyan bir çizelge hazırladı


  JJ Thomson 1897 yılında elektronu keşfetti 1900′lü yılların başlarında Ernest Rutherford günümüz atom modelinin temelini teşkil eden yapıyı ortaya koydu: atomun, kütlesinin büyük bir kısmını oluşturan bir çekirdek ve bu çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluşmaktadır Rutherford çekirdeği oluşturan pozitif yüklü parçacığa proton adını verdi


  1932 yılında Chadwick nötronu buldu Daha sonra kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr, Bohr atom modelini ortaya attı ve elektronların belli yörüngelerde bulunabildiğini ve bunun Planck sabiti ile ilgili olduğunu ifade ettiNİELS BOHR’un modeli ise modern atom teorisine en yakın modeldirBohr’a göre elektronlar çekirdeğin çevresinde rastgele yerlerde değil,çekirdekten belirli uzaklıklarda bulunan katmanlarda dönerBohr da tasarladığı bu modelle Nobel ödülüne layık görüldü
   

 4. çok güzelmiş,çok teşekkürler.. ödevimi yapmamda çok işe yaradı..
   

 5. hiç işime yaramadıı ama yinede saolun
   

 6. çok sağolun işime yaradı
   

 7. saolun beyler işime yaradı helal
   

 8. işime yaramadı
  atomla ilgilenen bilim adamlarını atomla ilgili görüşlerini paylaşırmısınız lütfeenn
   

 9. yaa yokkkk :( ödevime hiç yardımcı olmadı yhaaaa :(
   

 10. işime yaradı ama bşraz daha çok olmasını dilerdim :(
   

 11. Çok saolun harikaydı :))
   

 12. çok kötü hiç ödevimi yapamadım...........
   

 13. işime yaramadı ben kronolojik sıralamasını istemiştim siz ise metin şeklinde verdiniz yine de teşekkürler ama hiç ama hiç işime yaramadı.
   

 14. saolun ödeve yardımcı oldu
   

 15. süpperrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atomla ilgilenen bilim Forum Tarih
Çatomların Kuruluş Amaçları Nelerdir Kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 8 Şubat 2014
Oktay Sinanoğlu'nun Atomla İlgili Çalışmaları Kısaca Nelerdir Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2014
Atomla İlgili Araştırma Yapan Bilim Adamları Kimlerdir Kısaca Düşünürler-Filozoflar 19 Ocak 2014
Rutherford Atom Modeli - Rutherfordun Atomla İlgili Çalışmaları Seviyeli-Ciddi Konular 20 Aralık 2011
Atomla İlgili Tarih Şeridi Örneği Tarihi Bilgiler 13 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş