Atomik Enerji Nedir Atomik Enerji Hakkında Bilgi Kısa

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Eylül tarafından 29 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Atomik Enerji Nedir Atomik Enerji Hakkında Bilgi Kısa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  atom enerjisi,
  atom enerjisi nasıl elde edildi,
  atomların parçalanması

  Atomik enerji atomdan elde edilen enerjidir.Her atom kendi bünyesinde bir enerjiye sahiptir.Bu enerji,bir atomun parçalarını bir arada tutar. Dolayısıyla, atomik enerjide bir atomun çekirdeği enerjinin kaynağıdır. Atom parçalandığı zaman bu enerji serbest kalacaktır.

  Gerçekte atomla enerji sağlamanın iki yolu vardır. Bunlardan biri “fission /birleştirme”,öteki ise “flssion/bölme ” diye tanımlanır. “Birleştirme” reaksiyonu gerçekleştiğinde iki atom bir tek atom teşkil edecek yapıdadır.

  Atomların birleşmesi.Isı formunda çok büyük miktarda bir enerjinin serbest kalması sonucunu verir. Güneş tarafından yayılan enerjinin çoğu, güneşte meydana gelen “fission” işleminin sonucudur.Atomik enerji sağlamanın bir başka şekli, “fission/bölünme” işlemidir. Bir atom ikiye bölündüğü zaman bu işlem olmuştur. Bu reaksiyon, atomların nötron gibi atomik cüzlerle (zerreciklerle) bombardımana tutulması sonucu yapılır.

  Nötronlarla bombardıman edilen bir atomun mutlaka bölünmesi beklenemez. Aslında atomların çoğunu parçalayamayız.Buna karşılık, uranyum ve plütonium atomları uygun şartlarda daima parçalanır.

  “U-235″ diye tanımlanan bir tür uranyum ( ki ” uranyum izotopu” diye bilinir),nötronlarla bombardıman edildiğinde iki parçaya ayrışacaktır. Bunun verdiği enerji ne kadardır tahmin edebilir misiniz ?

  Yaklaşık olarak 1 kilo kömürün yandığı zaman verdiği enerjinin bir milyon kat fazlasıdır. Bu yüzden, küçük bir uranyum parçası kocaman bir geminin,bir uçağın hareketini sağlayabilir. Bir jeneratörü çalıştırabilir.

  Görüldüğü gibi, atomik enerji insanın geleceği için eşi benzeri bulunmaz bir güç kaynağıdır.

  alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Temmuz 2013

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atomik Enerji Nedir Forum Tarih
Atomik kütle birimi ne demek - Atomik kütle birimi nedir - Atomik kütle birimi anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 23 Ocak 2013
Yaprağın Anatomik Yapısı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 31 Mart 2012
Atomik Yapı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 10 Mart 2012
Soygazların Fiziksel ve Atomik Özellikleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 23 Ekim 2011
Atomik Moleküler ve Optik Fizik Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş