Atom Parçalama Makineleri

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Atom Parçalama Makineleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1930′da E.O. Lawrencje de güçlü bir atom parçalayıcısı icat etmişti. Bu aygıt atomları bölmeye ve çıkan enerjiyi incelemeye’ yarıyordu. “Kiklotron” adı verilen aygıtta içi boş iki maden elektrot vardı. Elektrotların ikisi de D harfi biçimindeydi. Bunlara alternatif akım verilerek bir artı, bir eksi elektrik yükleniyordu. Bu tür elektrik yüklenmesi zerrecikler üzerinde bir itilme, bir çekilme etkisi yapıyordu. Böylece zerrecikler D biçimi boruların içinde gitgide hız*lanarak dönmeye başlıyorlardı. En sonunda da D biçimi boruların çıkışına yerleştirilmiş olan numuneyi “bombardıman” ediyorlardı.
  En modern atom parçalama makinelerin*den birisi de “senkroton”dur. Bu makinede çapı 18 m. ya da daha uzun olan yuvarlak bir boru vardır. Borunun kenarlarına güçlü mıknatıslar yerleştirilmiştir. Mıknatısların “magnetik alanı” bombardıman zerreciklerini borunun merkezinde tutar. Zerrecikler yüksek frekanslı alternatif bir akımın etkisiyle, giderek artan bir hızla boru*nun çevresinde dönerler.
  Atom parçalayan aygıtlarda bombardımana tutulan çeşitli cevherler birbirinden değişik zer*recikler çıkarırlar. Bunların içinde alfa ve beta zerrecikleri de vardır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atom Parçalama Makineleri Forum Tarih
Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamları kısaca Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2016
Atomu kim bulmuştur kısaca Bilim & Teknoloji 11 Ocak 2016
Atom ağırlığı ne demek kısaca Eğitim Bilgileri 29 Nisan 2014
İlk atom modelleri ve Bohr atom modeli arasındaki benzerlikler ve farklılıklar neler? Bilim & Teknoloji 18 Şubat 2014
Atom İle İlgili Araştırma Yapan Bilim Adamları ve Fikirleri Düşünürler-Filozoflar 10 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş