Atom Molekül ve Tepkime Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atom Molekül ve Tepkime Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  atom nedir - tepkime nedir - kimyasal tepkime nedir - çekirdek tepkime nedir

  Atom:

  Bir elementin kimyasal özelliklerini taşıyan en küçük parçasına atom denilmektedir. Evrende bilinen bütün maddeler (kozmik madde, yüksek enerjili madde ve anti madde hariç), pozitif yüklü bir çekirdek ve etrafında dönen negatif yüklü elektronlardan oluşan yaklaşık 100 farklı atomdan meydana gelmektedirler.


  Atomun çekirdeği ise nükleon olarak adlandırılan ve yaklaşık elektronlara göre 2000 kat daha ağır olan, artı yüklü proton ve yüksüz nötronlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla bu üç parçacık, etrafımızdaki sonsuz çeşitlilikteki maddenin temel yapı taşlarıdır. Şu andaki bilgilerimize göre elektronlar, kendilerini oluşturan alt parçacıklar olmadığından temel parçacık olarak kabul edilirler, nükleonlar ise, elektronun "-1" yüklü olduğu varsayıldığında, "+2/3" veya "-1/3" elektrik yükünde olan quark adı verilen üç alt parçacıktan oluşmuşlardır.

  Molekül:

  Doğada atomlar genellikle elektronlarını paylaşarak daha kararlı enerji seviyelerinde bulunmak amacıyla başka atomlarla molekülleri oluştururlar. Bir elementte aynı cins atomlar tek olarak veya moleküller halinde bir aradadır.

  Kimyasal Tepkime:

  İki veya daha fazla sayıda madde bir araya geldiğinde, moleküllerdeki atomların aralarında yeniden düzenlenmesine kimyasal tepkime denir. Bu sırada elektronların paylaşılması da değişir. Kimyasal tepkimelerin bir özelliği, ilgili atomların çekirdeklerinde bulunan parçacık sayısının tepkime sırasında değişmemesidir.

  Çekirdek Tepkimesi:

  Kimyasal reaksiyonların aksine, atomların çekirdeklerinde bulunan parçacıların kendi aralarında oluşan veya dışardan gelen bir etkiyle değişimleri sonucunda çekirdek tepkimeleri oluşur. Çekirdek tepkimesi sonucunda eğer proton sayısı değişiyorsa farklı bir elemente ait bir atom oluşmuş olur.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atom Molekül Tepkime Forum Tarih
Atomik Moleküler ve Optik Fizik Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011
Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamları kısaca Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2016
Atomu kim bulmuştur kısaca Bilim & Teknoloji 11 Ocak 2016
Atom ağırlığı ne demek kısaca Eğitim Bilgileri 29 Nisan 2014
İlk atom modelleri ve Bohr atom modeli arasındaki benzerlikler ve farklılıklar neler? Bilim & Teknoloji 18 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş