Atom çarpıştırıcısı yeniden kapatıldı

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Atom çarpıştırıcısı yeniden kapatıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda meydana gelen ikinci arıza, deneylerin önümüzdeki bahara kadar ertelenmesine sebep oldu.

  İSTANBUL - İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki 27 km’lik Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ikinci kez durduruldu. Çarpıştırıcının elektrik bağlantılarından kaynaklanan arıza, CERN’deki deneyin bütün kış süresince durdurulmasına neden oldu.

  Bilim insanlarının 10 Eylül’de yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik dairesel tünelin içinde ters istikamette hareket ettirilen proton hüzmelerini ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırarak ortaya çıkacağını düşündükleri parçacıkları incelemek, madde ve kainatın başlangıç durumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak üzere başlattıkları deney, 21 Eylül tarihinde ortaya çıkan problemden sonra geçtiğimiz hafta başında ikinci kez durduruldu.

  Problemin giderilmesinin tahminlerden daha uzun süreceğini belirten CERN sözcüsü James Gillies, elektrik bağlantılarından meydana gelen problemden ötürü izolasyon ve 29 mıknatısın etrafında bulunan kaplamada ortaya çıkan hasarın giderilmesinin önümüzdeki bahar aylarından daha kısa bir sürede mümkün olmadığını açıkladı.

  Büyük Hadron Çarpıştırıcısının 10.000 elektrik bağlantısının yalnızca birinde mevcut olan hatalı bağlantı yüzünden ortaya çıkan hasarın giderilmesi için çarpıştırıcının oda sıcaklığına gelmesi gerektiğini açıklayan bilim insanları bu sürenin yaklaşık bir ay olduğunu belirttiler. Tamir ardından cihazın çalıştırılması için tekrar dondurucu soğukluğa döndürülmesi gerekiyor bu sürenin de bir ay olduğunu belirten bilim insanları, bu yüzden tamir sürecinin oldukça uzun olacağını söylediler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atom çarpıştırıcısı yeniden Forum Tarih
Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamları kısaca Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2016
Atomu kim bulmuştur kısaca Bilim & Teknoloji 11 Ocak 2016
Atom ağırlığı ne demek kısaca Eğitim Bilgileri 29 Nisan 2014
İlk atom modelleri ve Bohr atom modeli arasındaki benzerlikler ve farklılıklar neler? Bilim & Teknoloji 18 Şubat 2014
Atom İle İlgili Araştırma Yapan Bilim Adamları ve Fikirleri Düşünürler-Filozoflar 10 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş