Atmosfer

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda RiVeR_Nn tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Atmosfer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atmosfer

  Yerküreyi saran hava tabakası. Yunanca "atnos": buhar ve "sphaira": küre sözcüklerinden.

  Atmosfer Yüksekliğe Göre Değişir

  Hayvanlar ve bitkiler ancak atmosfer içinde yaşayabilir[​IMG] çünkü atmosfer onları dış tehlikelerden (göktaşları[​IMG] morötesi ve kozmik ışınlar) korur[​IMG] onlara hem ısı[​IMG] hem de yaşamaları için mutlaka gerekli olan oksijen gibi maddeleri sağlar. Bunun için astronotlar[​IMG] sürekli olarak[​IMG] yapay bir atmosferin yaratıldığı bir kabinde veya uzay elbisesi içinde yaşayabilirler.

  Yerden yukarıya yükseldikçe[​IMG] atmosferin tekdüze olmadığını anlarız: basıncı[​IMG] yoğunluğu[​IMG] sıcaklığı ve bileşimi[​IMG] yükseldikçe değişikliğe uğrar. Yükseklik sıfırken[​IMG] yani deniz düzeyinde[​IMG] Dünya'yı saran tüm hava kalınlığının yükünü taşırız. Atmosfer basıncı denilen bu yük oldukça önemlidir: santimetrekareye l kg'dan fazla düşer (l 033 gr). Biz yükseldikçe bu basınç azalır. Bu olayı dağcılar çok yüksek tepelere[​IMG] örneğin Himalayalar'a (8 000 metre) tırmandıkları zaman daha iyi anlarlar. Astronotlara gelince[​IMG] uzay giysilerinden çıkacak olsalar[​IMG] Dünya'da olduğu gibi vücutları her yandan basınç altında bulunmayacağı için düpedüz patlarlar.

  500 Kilometre Yükseklikte Atmosfer

  Sıcaklık da aynı şekilde değişir; önce azalır[​IMG] sonra yavaş yavaş artarak çok yükseklerde birkaç yüz dereceye ulaşır. Atmosfer[​IMG] sıcaklık derecesinin düşey doğrultuda değişmesi göz önünde tutularak[​IMG] şu tabakalara ayrılmıştır: troposfer (yükseldikçe ısı[​IMG] belli bir oranda eksilir)[​IMG] stratosfer (ısı değişmez denilebilecek bir durumdadır)[​IMG] mezosfer (ısı önce artar[​IMG] sonra eksilir)[​IMG] termosfer (yükseldikçe ısı artar).

  Vazgeçilmez Bir Korunma

  Güneş[​IMG] bizi aydınlatan ışık ışınlarından başka morötesi ışınlar da yayar; ama morötesi ışınlar yaşam için o kadar tehlikelidir ki[​IMG] eğer bunlar yere kadar ulaşabilseydi yeryüzünde yaşama olanağı bulunmazdı. Neyse ki[​IMG] 25 kilometre kadar yukarıda[​IMG] bu ışınları geniş ölçüde durduran bir ozon tabakası vardır. Ama bunların bir kısmı gene de atmosferden sızarak yere ulaşır. Tedbir almadan uzun süre güneş banyosu yapan dikkatsizlerin vay haline!

  Tüm meteoroloji olayları atmosferde olup biten hareketlerden doğar. Bu hareketlerin yarattığı yağmur yeryüzünde yaşamın sürüp gitmesini sağlar.
  __________________
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atmosfer Forum Tarih
Atmosferin özellikleri ve önemi kısaca Uzay ve Gökyüzü 12 Temmuz 2015
Dünya atmosferinde kaç çeşit gaz var kısaca Uzay ve Gökyüzü 14 Nisan 2014
Atmosferin önemi kısaca Uzay ve Gökyüzü 8 Nisan 2014
Atmosferin canlılar için taşıdığı önem nedir kısaca Uzay ve Gökyüzü 30 Mart 2014
Atmosfer olmasaydı ne olurdu? Uzay ve Gökyüzü 18 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş