Atlar Hakkında Bilgiler, At Türleri ve En Güzel At Resimleri, Atların Çiftleşmesi

'Diğer Hayvanlar' forumunda Siraç tarafından 12 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Atlar Hakkında Bilgiler, At Türleri ve En Güzel At Resimleri, Atların Çiftleşmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu konuda can dostumuz, arkadaşımız, can yoldaşımız atlar hakkında en doğru bilgiler, at resimleri, at türleri, at fotoğrafları, atların çiftleşmeleri, atların üremeleri hakkında bilinmeyen, merak edilen herşey bulunmaktadır.

  [​IMG]

  *CAN YOLDAŞIMIZ ARKADAŞLARIMIZ: ATLAR

  Köpeklerden sonra en sadık dostlarımızın atlar olduğunu biliyor muydunuz? Evcil atlar, sahiplerini hiçbir zaman terk etmezler.

  25 'ten fazla türü olan bu sadık dostlarımız atlar hiç yorulmadan bizi kilometrelerce uzağa taşıyabilirler. Atlar, tarih boyunca insana en çok yardımcı olmuş hayvanlardır.
  Bugün sokaklarda binlerce araba ve bu arabalar için yapılmış yollar var. Oysa, bu arabalar ancak son yüzyılda insanlara hizmet etmeye başlamışlardır. Sizin dedenizin dedesinin doğduğu yıllarda hiç kimse araba diye bir şeyin varlığını bilmiyordu. O tarihte ulaşım ve taşıma işleri hayvanlar, özellikle de atlar sayesinde yapılıyordu.

  [​IMG]


  Peki, atların yaşının kesici dişlerinin aşınıp yıpranmasına göre anlaşıldığını biliyor muydunuz? Atların yediği ot, kumlu ve tozlu olduğu için dişleri zamanla aşınır. Ancak Allah atların dişlerini çok uzun yaratmıştır. Bu dişler çene kemiğinin çok derinlerine kadar gömülen uzun şeritler halindedir. Yani dişlerin kök kısmı bizimkilere göre çok daha derinlerdedir. Diş aşındıkça kemiğin içindeki bölüm dışarı çıkar. Hatta yaşlı atlarda dişlerin kökü diş etinin yüzeyine gelir. Her bir diş, yemek yeme kabiliyetini yitirmeden 2.5-5 cm aşınabilir. İşte biz de bu aşınmanın miktarına göre atların yaşını tahmin edebiliriz. Düşünsenize; eğer Rabbimiz atlara böyle bir özellik vermeseydi, bu hayvanlar kısa sürede dişlerini kaybedip açlıktan ölürlerdi..

  [​IMG]

  Rabbimiz, atın tüylerine de çok önemli bir özellik vermiştir. Atların tüyleri vücut ısılarının ayarlanması için termostat, yani ısı ayarlayıcısı görevi görür. Vücutları her zaman 38 derece sıcaklıkta olmalıdır. Bu ısının korunması için soğuk kış günlerinde atın tüyleri uzar, sıcak mevsimlerde ise dökülür ve vücut ısısının sabit kalmasını sağlar.

  [​IMG]

  İşte size ilginç bir özellik daha: Atlar ayakta uyurlar! Peki nasıl olur da uyurken yere hiç düşmezler biliyor musunuz? Çünkü bacak kemiklerinin kilitlenebilme özelliği vardır. Rabbimizin verdiği bu özellik sayesinde atlar hem ayakta uyuyabilir hem de çok ağır yükleri taşıyabilirler. Oysa insanlar, oturdukları yerde uyuya kaldıkları zaman bile başlarının yana düşmesini engelleyemezler. Atların bacakları yalnız ağır yükleri taşıyabilmeleri için değil, aynı zamanda da hızlı koşabilmeleri için özel yaratılmıştır. Atlarda, diğer hayvanlarda olduğu gibi köprücük kemiği yoktur. Bu da onların daha büyük adım atabilmelerini sağlar. Ayrıca atların bacaklarında hızlandıkça harcadıkları kuvveti düşüren buna karşın hareket edebilme yeteneklerini artıran bir kemik-kas mekanizması vardır. Bu mekanizmanın çalışmasını otomobillerdeki vites sistemine benzetebiliriz. Hızlanan bir arabanın vitesini büyütmesi gibi atlar da hızlandıkça adeta vites büyütürler. Bu sayede itme için harcanan güç azaltılırken, hareket yeteneği artar.


  [​IMG]  Atlar genetik özellikleri bakımından farklı cinslerden oluşurlar.
  Taylar dış görünüş olarak anne ve babalarına benzerler. İnsanlar o cinsin sürekliliğini sağlamak ve en iyi özelliklerini belirginleştirmek için; Cinsin seçilmiş damızlıklarını kendi Tayları ile çiftleştirmişlerdir. Buna seçici üretim denir. Bu sayede türün özellikleri standardize edilir, türün sürekliliği devam ettirilir.
  Atlar, kullanım amaçlarına uygun fiziksel özelliklere sahip olmalıdırlar. Ağır işler için gücünden faydalanılan atlara Soğuk Kan’lı , hız ve çevikliğinden faydalanılan sportif amaçlı atlara da Ilık Kan’lı adı verilir.

  [​IMG]

  Binek atlarının tamamı ılık kanlıdır. Dünyada 150’nin üzerinde Temel At cinsi mevcuttur.

  (Alıntıdır.)
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  *AT VE İNSANIN ORTAK TARİHİ

  [​IMG]

  “ Bir köpek , bir insanın en iyi arkadaşı olabilir; ama tarih atlar tarafından yazılmıştır.”

  Bu bir abartımı sizce? belki de değil , yaklaşık 5000 yıl önce , insanların atları ilk evcilleştirdiği zamandan beri , zeki ve güçlü olan Atlar ; İnsan kültürünün şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Sadece daha hızlı iletişim ve yolculuk olanağı sağlamakla kalmamış , aynı zamanda askeri muharebelerde kesin müttefikliğini kanıtlamıştır. Öyle ki süvari birlikleri her zaman piyadelere göre daha karşı konulmaz olmuştur.

  [​IMG]

  At , uzun yıllar boyunca çok etkili bir silah olmuştur. Öyle ki ; Mısırdan Meksika’ya kadar olan imparatorluklar , beraberlerinde yeni fikirler ,yeni düşünceler, teknolojiler ve kültürel deneyimler getiren atlı birliklerin saldırıları ile çökmüştür. 18. yüzyıl tarihçisi John Moore “ her nerede insan , barbarlığının ayak izlerini bırakmışsa , onların yanında atın nal izlerini buluruz” demektedir.

  [​IMG]

  Tarihçiler buna katılmasa da , ilk evcil atlar ; öncelikle yemek , binmek , araba çekmek için yada hepsi için kullanılmıştır. Fakat katıldıkları bir konu , yaklaşık 3000 yıl önce atın , birçok eski uygarlığın ayrılmaz bir parçası haline geldiğidir. Gerçekten de atların savaşlarda kullanılmaları nedeniyle ağır kanlı eşekler , daha az itibardan keyif alırken , atlar süratle güç ve prestij’le birlik olmuştur.

  [​IMG]

  Atların sürati Persleri o kadar etkilemiştir ki , bu hayvanları iletişim aracı olarak da kullanmışlardır. MÖ. 5. yüzyılda Persli memurlar , kısa mesafeler gittikten sonra , ellerindeki mesajları dinlenmiş olan binicilere vererek talimatları daha uzak kolonilere ulaştırabilen atlı kuryeler kullanmışlardır. Biniciler ; kar , yağmur , sıcak ve karanlık gibi zor koşullardan etkilenmemeleri yönünde eğitilerek , onların değerli kargo ve ulaklarını zamanında iletmelerini sağlamışlardır. Asırlar sonra , 1800’lerde Amerikan Pony Expresi aynı yöntemi getirmiştir. Bu binicilerde , yeni kıtanın etrafında mesajlar ileterek hep beraber Amerika’yı çizdiler.

  [​IMG]

  İnsanlık tarihinde beklide en büyük katkıyı yapmış olanlar , mütevazı işçi atlardır. Ağır yükleri her gün çekmek için yetiştirilen işçi atlar , çiftçiliğin ve sanayinin çalışmasını değiştirmişlerdir. Mallar hızla uzun mesafelere taşınarak , ticaret gelişmiş ve dış dünyayla küçük bağlantıları olabilen köyler zenginleşmiştir. Benzer şekilde, kereste ve taşlar , şehir ve kasabalara taşınabilmiş , hammadde arzının tersanelere , marangozlara ve inşaatçılara doğru hızla akışı sağlanmıştır. Yük arabalarının ve trenlerin , zamanın eğitilmiş bir takım çekici atın bir defada , birkaç lokomotifin çektiği kadar yükü çekebildiklerini hayal etmek zordur.

  [​IMG]

  Zaten , İngiliz mühendis James Watt tarafından kullanılmış olan “ Beygir Gücü” değimi bir makinenin yapabileceği işi ölçmek için kullanılmış ve buda bu hayvan takımının ne kadar saygı kazandığını göstermiştir. Hala , modern makineler için bir benzer terim ispatlanamamıştır. Watt , işçi atlarla yaptığı dikkatli deneylerden sonra , 1 beygir gücündeki bir makinenin 1 günde bir ata göre yaklaşık %50 daha fazla ağırlık çektiğini kanıtlamıştır. Fakat , yarış arabası sahiplerinin de kabul edeceği gibi Gerçek bir atın kişiliğinin ve tarihi öneminin yanında , hiçbir yüksek beygirli güçlü motorun yeri yoktur
   

 3. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  [​IMG]

  *ATLAR HAKKINDA BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?

  *KEMAN ve ÇELLO' nun YAYI ATIN KUYRUK TELİNDEN YAPILMAKTADIR.

  [​IMG]

  *BİR ATIN BEYNİ YAKLAŞIK 650 GRAM GELMEKTEDİR.

  [​IMG] (Man O'War)

  *HEYKELİ DİKİLEN İLK AT AMERİKA'DA MAN O'WAR İSİMLİ YARIŞ ATI OLMUŞTUR. KENDİSİNE HİÇBİR KOŞUDA RAKİP BULUNAMAMIŞTIR.

  [​IMG]

  *REKORLAR KİTABINA GEÇEN EN UZUN KUYRUKLU ATI KUYRUK UZUNLUĞU 6,7 METRE GELMEKTEYDİ.

  [​IMG]

  *YİNE EN UZUN YELELİ AT OLARAK KAYDA GEÇEN ATIN YELESİNİN UZUNLUĞU 5,5 METRE GELMEKTEYDİ.

  *ESKİ ÇİN İMPARATORLARI ÖLDÜKTEN SONRA, MUHAFIZ BİRLİĞİ ASKERLERİ ve ATLARIDA KENDİSİNİ ÖBÜR DÜNYADA KORUMASI İÇİN ÖLDÜRÜLÜP GÖMÜLÜRLERMİŞ. ANCAK ZAMANLA BU RİTÜEL DEĞİŞTİRİLMİŞ. İMPARATOR SAĞLIĞINDA ASKER ve ATLARININ HEYKELİNİ YAPTIRIP, ÖLDÜKTEN SONRADA ONLARI MEZARINA GÖMERLERMİŞ. ( BU KALINTILAR GÜNÜMÜZDE KORUNMUŞ OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR.)

  [​IMG]

  *KIMIZ; GENELLİKLE ATIN SÜTÜNE VERİLEN İSİM OLARAK BİLİNİR. OYSAKİ KIMIZ ; KISRAK SÜTÜNÜN MAYALANMASI (FERMANTASYON) İLE ELDE EDİLEN VE İÇERİSİNDE % 1-6 ORANINDA ALKOL BULUNAN EKŞİ, İÇİNDEKİ KARBONDİOKSİT (CO2) SEBEBİYLE GAZOZ TADINDA BİR TÜRK İÇKİSİDİR. TÜRKLERİN ORTA ASYA'DA GÖÇEBELİK DEVİRLERİNDE KULLANDIKLARI, GÜNÜMÜZDE DAHİ TÜRKİSTAN VE MOĞOLİSTAN TARAFLARINDA BOLCA TÜKETİLEN BU İÇKİ TÜRÜ SONRADAN SİBİRYA, KAFKASYA VE ORADAN DA AVRUPA'YA GEÇMİŞTİR.

  [​IMG]
  (Arap atı)

  *ATIN GÜNÜMÜZDE DE KUTSAL, İNANCININ VE SAYGINLIĞININ DEVAM ETTİĞİ MOĞOL VE TÜRKMEN HALKLARINDA KIMIZA DA ÖZEL ANLAMLAR YÜKLENİR. KIRGIZ BAŞKURTLARDA BAHAR BAYRAMI “KIMIZ BAYRAMI” OLARAK KUTLANIR, YAKUTLARDA DA YİNE BENZER ŞEKİLDE YENİ YIL “KIMIZ BAYRAMI” (IHTAX) OLARAK KUTLANIR.

  [​IMG]

  *FATİH SULTAN MEHMET, İSTANBUL’U FETH ETTİKTEN SONRA, BİZANSLILAR DÖNEMİNDE HİPODROM OLARAK KULLANILAN YERİ (SULTAN AHMET CAMİİ ÖNÜNDEKİ ALAN) “AT MEYDANI” ADI İLE BİNİCİLİK SPOR ALANI HALİNE GETİRMİŞTİ.

  [​IMG]


  *ŞEHZADELERİN HAFTALAR SÜREN SÜNNET DÜĞÜNLERİNDE BURADA ASKERİ ATLI GÖSTERİLER VE BİNİCİLİK MÜSABAKALARI DÜZENLENİR, KAZANANLARA ÖDÜLLER VERİLİRDİ.

  [​IMG]

  *CÜNDİ’LİK NEDİR?: TÜRKLERE ÖZGÜ OLAN BİNİCİLİK SANATINA “CÜNDİLİK” DENİLİR. BİNİCİLİĞE HEVESLİ GENÇLERE İYİ BİR EĞİTİM VERİLEREK “CÜNDİ” YETİŞTİRİLİRDİ. ORHAN GAZİ DÖNEMİNDE; MISIR’IN TANINMIŞ CÜNDİLERİNDEN KAVAS HACI İMUR, “RİSALE–İ CÜNDİYE” KİTABINI KAYNAK KİTAP OLARAK KULLANARAK, EĞİTMENLİK YAPMIŞTIR. CÜNDİ’LER ATLI SPORLARDA VE AVCILIKTA ÇOK BAŞARILI OLMUŞLARDIR. CİRİT OYNAYANLARA DA YETENEKLERİNDEN DOLAYI CÜNDİ DENİLMEKTEYDİ.

  [​IMG]

  *MÜSELLEMLER: Osmanlı Ordusunun ilk muvazzaf süvari sınıfını teşkil eden müsellemlerden ilk olarak BİN kişilik birlik oluşturulmuştu. Müsellemlerin aslı yaya olup, bunlardan durumu müsait olanlar, At ve Teçhizat sağlayarak Süvari olmuşlardır. Müsellemlerin ihtiyaca göre arttırılmış, ordunun bel kemiği halini almışlardı. 15. Yüzyıl ortalarına kadar silahlı hizmette bulunmuşlar, daha sonraları geri hizmete alınarak Ulaştırma, Maden işletmeleri, Kale inşaatı ve Tersane gibi hizmetlerde kullanılmışlardır.

  [​IMG]

  *LEVENT’LER:Kanuni’nin son zamanlarında Anadolu’daki beylerbeyi ve sancak beyi gibi komutanların maiyetlerinde bulunan leventler atlı olarak muharebeye de gönderildiler. O dönem bunlara “ Miri Levendat” veya “ Mirili Süvari Levendat” denirdi.
   

 4. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  *AT'LA İLGİLİ İLGİNÇ SÖZLER ve ATA SÖZLERİ

  [​IMG]

  *Bir çivi bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at bir kumandanı, bir kumandan bir vatanı mahvedebilir…
  CENGİZ HAN

  [​IMG]

  *Atımın geçtiği yerde ot bitmez
  ATİLLA

  [​IMG]

  *Alimleri bindiği atın ayağından üstümüze sıçrayan çamur, şerefimizdir.
  YAVUZ SULTAN SELİM


  [​IMG]

  *Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır.
  - Acemi katır kapı önünde yük indirir.
  - Acemi nalbant gavur beygirinde dener kendini.
  (mesleğinde ustalığa erişmemiş kimse, ilk denemelerini telef alınmasına acınmayacak malzeme üzerinde yapar.)

  [​IMG]

  - Aç at yol almaz, aç it av almaz.
  - Ağanın gözü ata tımardır.
  ”işveren, birlikte çalışıp yorulmazsa, işçi var gücüyle işe sarılmaz.”
  - Alçak at binmeye kolay, öksüz çocuk dövmeye kolay.
  (alçak ata binmek de güçsüz, korunmasız kimseyi dövmek de marifet değildir.)
  - Alma alı, sat yağızı, bin doruya, besle kırı.
  ”biniciler al ve yağız renkli atları tutmazlar. doru ve kır donlu atları makbul sayarlar. atını ona göre seç”
  - Almadığın Hayvanı Kuyruğundan Tutma.
  ”almayacağın bir şeye, işinde çalıştırmayacağın kimseye, alacakmışsın, çalıştıracakmışsın gibi yakın ilgi gösterme, umut verme”

  - Alma Sarı, Satma Sarı, Kapındaysa Tutma Sarı.
  - Arık ata, kuyruğu da yüktür.
  ”halsiz kişi, kimseye yardım edecek durumda değildir. bu yardım ne kadar az ve yardım edilecek kişi ne kadar yakını olursa olsun”

  [​IMG]

  - Aslan Kükrerse Atın Ayağı Kösteklenir.
  - Ata arpa, yiğide pilav.
  - Ata binen, nalını mıhını arar.
  - ata binersen Allah’ı, attan inersen atı unutma.
  - Ata da soy gerek, ite de.

  [​IMG]

  - At, adımına göre değil, adamına göre yürür.
  - Ata dost gibi bakmalı, düşman gibi binmeli.
  - Ata eyer gerek, eyere er gerek.
  - At arıklıkla, yiğit gariplikle.
  “at zayıf iken, kişi garip iken çetin sınavlarını verirler. bu durumda kişiliklerini yitirmemiş ve görevlerini başarı ile yapmış iseler, üstün niteliklerini belirtmiş olurlar”
  - At, At Oluncaya Kadar Sahibi Mat Olur.
  - At, avrat, pusat* emanet verilmez.
  - At beslenirken, kız istenirken.
  - At binenin, kılıç kuşananın.

  [​IMG]

  - At bulunur meydan bulunmaz, meydan bulunur at bulunmaz.
  - Atı atasıyla, katırı anasıyla.
  ”iyi kişi temiz soyu ile, kötü kişi karışık soyu ile tanınır.”
  - Atım tepmez, itim kapmaz deme.
  - Atına bakan ardına bakmaz.
  - Atın bahtsızı arabaya düşer.

  [​IMG]

  - Atın Dorusu, Yiğidin Delisi (Makbuldür.)
  - Atın ölümü arpadan olsun.
  - Atın ürkeği, yiğidin korkağı.
  - Atın varken yol tanı, ağan varken el(halk) tanı.
  - At ile avrat yiğidin bahtına.
  - Atlar nallanırken kurbağa ayağını uzatmaz.
  - Atlar tepişir, arada eşekler ezilir.
  - Atlıya saat olmaz.
  - At ölür, itlere bayram olur.
  - At ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır.

  [​IMG]

  - At, biniciye göre kişner.
  - Atta, avratta uğur vardır.
  - Atta karın, yiğitte burun.
  ”iyi koşan atın karnı, yiğit erkeğin burnu büyük olur.*
  *e.n.: karadeniz halk deyişi”
  - Attan düşene yorgan döşek, eşekten düşene kazma kürek.
  - At yedi günde, it yediği günde semirir.
  - At yiğidin yoldaşıdır.
  - Beleş atın dişine bakılmaz.

  [​IMG]

  - Bin atın varsa inişte in, bir atın varsa yokuşta bin.
  ”üzerinde yük bulunan at, yokuş aşağı inerken zorluk çeker, hırpalanır, aksar, sakatlanır, düşüp ölebilir. ama üzerinde yük de olsa yokuşa çıkmaya iyi dayanır. insan ise inişi yorulmadan iner de yokuşa çıkarken yorulur. bundan dolayı kişi, hem kendisi, hem at için kolay olan davranışı yeğlemeli, yani inişte inmeli, yokuşta binmelidir.”
  - Binicinin sağı solu olmaz.
  ”işini titizlikle yürüten kişinin, buyruğu altındakilere iyi davranmasına güvenilip her zaman böyle davranacağı sanılmamalıdır. bakarsınız ki tersliği tutar”
  - Bir (Kere) Sürçen Atın Başı Kesilmez.
  - Canı yanan eşek, atı geçer.
  - Katıra: "baban kim?" demişler, "dayım at" demiş.
  - Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan.
  - Küheylan at, çul içinde de bellidir.
  - Osmanlının ayağı üzengide gerek.
  - Sen dede, ben dede, bu atı kim tımar ede?
  - Yağmurda Düşmanın Koyunu, Dostun Atı Satılsın
  ”yağmur altında yünleri ıslanan koyun, pek gösterişsiz duruma düşer. oysa at daha çok çevikleşir. böylece koyun daha değersiz, at daha değerli görünür.”
  - Yaşı at pazarında sorarlar.
  ”insanların değeri yaşlarıyla değil başlarıyla ölçülür.”
  - Yumuşak huylu atın çiftesi pek yavuz olur.
  - Yürük at yemini, yavuz it ününü arttırır.
  ”görevini başarıyla yapan kişi bunun mükafatını görür.”

  [​IMG]

  - Yiğit yiğide at bağışlar.
  ”yiğit, arkadaşı için her fedakarlığı yapar. onun işine yarar diye en değerli varlığını bile bağışlar”
  - Yoksul Âlâ Ata Binse, Selam Almaz.
  ”görmemiş kimse (geçici olarak bile) görmüşlerin durumuna erse, herkese yüksekten bakar; kimseye selam vermez olur.”
  - Yularsız ata binilmez.
  ”bir disipline bağlı olmayan işin başına geçmek doğru değildir”
  - Eğreti ata binen tez iner.
  - Atı alan üsküdarı geçti
  - At beslenir kız istenir
  - İyi at seyrek mahmuzlanır
  - Atın suçunu, eyerin üstünde aramalı.
   

 5. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  *PARA ve AT

  [​IMG]

  İnsanlıkla uzun bir tarihi paylaşmış olan at, insan yaşamında bir çok konuda karşımıza çıkmaktadır. Sanatta olduğu kadar, kolleksiyonerlerin en gözde parçalarını oluşturan objelerde de at teması işlenmiştir. Bu sayımızdan itibaren sizlere bu sayfalarda at teması işlenmiş konuları aktarmaya çalışacağız.
  Genelde tüm ülke banknotlarının üzerinde kahramanlarının, devlet başkanlarının kralların, kraliçelerin vs. resimleri bulunur. Şu an geçerliliği olmasa bile yakın bir zaman öncesine kadar IRAK ve MOĞOLİSTAN banknotlarının üzerinde at resmi bulunmaktaydı.
  Moğolistan parasında, ilk atların temelini oluşturan ve o bölgede gelişimini sürdüren TARPAN atları yer almıştır. Paranın boş görülen sağ köşesinde de Cengiz Han’ın resmi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Irak Dinarı’nda ise Arap atları işlenmiştir. Yine banknotun diğer yüzünde sağ köşede boş çerçevede ise ışığa tutulduğunda gözüken bir at başı bulunmaktadır  *MURPHY KANUNLARI

  [​IMG]

  Manej boşken ata bindiğinde, 10 dakika içerisinde 15 at daha gelecektir.
  Jimnastik için hazırladığınız sırıklar, siz atı ısıtana kadar bozulmuş olur.
  Parkur yapmak istediğiniz günler, atınız topallar.
  Müsabakaya geç kaldığınızda, atınızın listeniz en başında olduğunu görürsünüz.
  “Son bir kez daha atlayım” dediğinizde mutlaka hata yaparsınız.
  Sakin ve huzurlu bir arazi dönüşü ahıra gittiğinizi düşünürken, son metrelerde kesinlikle köpeklerin saldırısına uğrarsınız.
  Atınızı satmayı düşündüğünüzün ertesi günü atınız süper bir performans gösterir.
  Aceleniz olduğu günler, seyisinize ulaşamazsınız.
  Nefret ettiğiniz malzemeler kesinlikle eskimez ve kaybolmaz.
  Düştüğünüzde en son sakatlandığınız yerin üstüne düşersiniz.

  [​IMG]


  *ATLAR İÇİN SÖYLENENLER SÖZLER ve ASLINDA GERÇEK ANLAMLARI NEDİR..???
  - Usta binicilerin Tog takmalarına gerek yoktur...
  (O kadar aptalım ki, beyin Travması beni etkilemez..)
  - Atım bugün çok iyiydi.
  (Atım satılıktır. )

  - Bu At bu kadar etmez..
  (Param olsa kaçırmaz alırdım.)

  - Yarışa girmiyor musun ?
  (bu parkuru gözün yemiyor galiba.. )

  - Zemin oldukça kötü..
  (müsabaka koşmaya cesaretim yok.)  - Bu atın yürüyüş stili böyle..
  (Atım kronik sakat.)

  - Atım 9, yok pardon 10 yaşında..
  (15 – 20 arasında bir yaş olabilir.)

  - Onun biniş stilini beğenmiyorum..
  (Benden daha iyi biniyor.)

  - Ne kadar zamandır at biniyorsun..?
  (onun gibi binebilmek için kaç sene geçmesi lazım..?

  - Bu At 1,20 koşuyor..
  (bir defasında 1,20 tek mani atlamıştı.)

  - Atım bir sonraki müsabakaya girecek..
  ( Atım yok…)

  Tam anlamıyla bir atkolik olduğunuzu nereden anlarsınız?
  Arabanızla yokuş yukarı giderken cıkcıklarsınız.
  Atınızın yelesi sizin saçlarınızdan daha iyi durumdadır.
  Arabanıza portatif malzeme odası muamelesi yaparsınız.
  Telefonunuzun hızlı arama tuşlarında veterinerinizin numarası vardır ama doktor numarası yoktur.

  [​IMG]

  Arkadaşlarınız evi istedikleri gibi kirletebilirler ama malzeme odasına çamurlu ayaklarıyla girerlerse vay hallerine.
  Eviniz karmakarışıktır ancak ahırlar derli toplu ve temizdir.
  Güzel kıyafetleriniz, üzerinde at kılı olmayanlardır.
  Arkadaş davetine ahırda çok fazla zaman geçirmek durumunda kaldığınızdan binici kıyafetleriyle gidersiniz.

  *SAADET ZİNCİRİ

  [​IMG]

  Sevgili At sahibi ;
  Binicilik müsabakalarında devamlı 2.’lik ve 3.’lük mü yaşıyorsunuz ? arazi binişlerinde Atınız öğretilen her şeyi yapmayı unutuyor mu ?, …
  O zaman bu basit zincir mektubu size ferahlık ve mutluluk getirecek demektir.
  Diğer zincir mektupları gibi size herhangi bir maliyeti de olmayacaktır.
  Kendi atlarının davranışından hayal kırıklığına uğramış boşa pansiyon ödeyen sizden başka 6 At sahibine bir kopya yollayın. Ayrıca atınızı paketleyip onu listenin en başındaki At sahibine yollayın ve adınızı listenin en altına ekleyin. doğru bir adres kullanın ki postane sizinle bağlantı kurmaya çalışacaktır.
  Bir hafta içinde 16436 tane At alabilirsiniz..... en azından bir tanesi beslenebilir nitelikte olacaktır.
  Buna inancınız tam olsun, zinciri sakın kırmayın. Bir At sahibi zinciri kırarsa kendi atı ona geri dönecektir.
  Bol şanslar !!..
   

 6. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  FIKRALAR

  *RAHİP’İN ATI

  [​IMG]

  Atını satmak isteyen bir vaiz varmış. Bir adam atı denemek için gelmiş. Vaiz adama atı yürütmek için “yürü” yerine “Tanrı’ya şükürler olsun” , durdurmak için “hoo” yerine “amin” demesini söylemiş. Böylece adam ata binmiş ve “Tanrı’ya şükürler olsun.” Demiş ve at adetaya başlamış. Aynı cümleyi tekrar söyleyince süratli ve birkaç kere daha söyleyince dörtnal yapmış. Daha sonra aniden bir uçurum belirmiş. Adam “hooo” diye bağırmış ama at durmamış. Adam her şeyi söylemiş ama at durmamış. Dizginlere tüm gücüyle asılmış ama at hala durmuyormuş. Sonra adamın aklına söylemesi gereken kelime gelmiş ve tam uçurumdan düşecekken “amin” demiş ve at son anda durmuş. Adam o kadar ferahlamış ki ellerini açarak dua etmiş:”Tanrı’ya şükürler olsun”!!!!!

  *UYANIK

  [​IMG]

  Hafta sonları ata binmeye giden bir öğrenci at mağazasına girer ve 1 tane mahmuz ister. Mağaza sahibi şaşırır ve “herhalde 2 tane demek istediniz” der. Öğrenci “hayır” der. “sadece 1 tane yeterli. Eğer atın bir tarafını yürütmeyi başarırsam diğer tarafı da mecburen gelir.”

  [​IMG]

  *KOVBOY
  Kovboy kasabaya gelir ve bir barda bir şeyler içmek için durmuş. Ancak bar müdavimleri yabancıları pek sevmezmiş. Kovboy içkisini bitirip dışarı çıktığında atının çalınmış olduğunu fark etmiş. Bara geri dönmüş, silahını çıkartıp havaya ateş etmiş. Yüksek ve kendinden emin bir sesle şöyle demiş:” Pekala, atımı hanginiz çaldı?” Cevap veren olmamış. “ peki, kendime 1 bira daha söyleyeceğim ve biram bitene kadar atım burada olmazsa Texas’da yaptığımı yapmak zorunda kalacağım ve Texas’da yaptığımı yapmak zorunda kalmayı istemiyorum.” Bardakilerin bazıları kıpırdanmaya başlamış. Kovboy, dediği gibi bir bira almış. Birası bitince dışarı çıkmış ve atının geri getirildiğini görmüş. Atını eyerlemiş ve kasabayı terk etmeye hazırlanmış. Barmen ise kovboyu takip etmiş ve sinirli bir şekilde sormuş:” hey dostum gitmeden önce bana Texas’da ne olduğunu anlatır mısın?” kovboy arkasını dönmüş ve cevaplamış:” Eve yürümek zorunda kalmıştım.”

  *AMAN ATLAR KARIŞMASIN !!

  [​IMG]

  Mary kocasına sorar:” Hayatım neden 2 tane at almıyoruz beraber at binerdik. Atları da evin arkasındaki padoğa koyardık.” Kocası bu fikri beğenmiş ve ertesi gün at almaya gitmişler ve eve 2 atla dönmüşler. Ancak bir sorun varmış hangisi hangisinin atı karıştırıyorlarmış ve sıklıkla da yanlış ata biniyorlarmış.
  Kocası buna bir çare olarak kendi atının yelesini kesmiş. Böylece ayırt edebiliyorlarmış ancak yele uzayınca aynı sorunla yeniden karşılaşmışlar. Bu sefer de Mary kendi atının kuyruğunu kesmiş. Ancak kuyruk uzayınca yine sorun çıkmış. Atların boylarını ölçmeye karar vermişler. Kısa boylu olan Mary’ nin diğeri de kocasının olacakmış. Tahmin edin ne olmuş: kır at yağız attan 2cm. daha kısaymış!!!

  *ASPARAGAS HABERLER
  Emekli olarak Kanada’ya yerleşen Atlı Spor Kulübünün emektar atlarından “Black Jack” mutlu bir emeklilik sürüyor. Kendisiyle görüştüğümüzde bizlere; “Sporu tamamen bırakmadım ve burada kendimi yormayacak küçük bir antrenörlük işi buldum. Böylelikle hem spordan kopmadım hem de para kazanıyorum.” Şeklinde konuşmuştur.

  Fotoğrafta Black Jack’ı yarış dersleri verirken görüyorsunuz.

  *BİNDİKLERİ ATLAR TARAFINDAN KAÇIRILDILAR…

  [​IMG]

  Canları sıkılan 3 kafadar, arazide Padokta gördükleri atlara binerek gezmek istediler. Önceleri sakin ve iyi huylu görünen atlar daha sonra hızla binicileri ile kasabadan uzaklaşmaya başladılar. Üç gün evlerine dönmeyince Aileleri meraklanarak durumu polise bildirdi. Bunun üzerine başlatılan operasyonla dağlık arazide ele geçen suç zanlısı atlar, ifadelerinde “biz sakince padokta otlarımızı yiyorduk, daha sonra bu adamlar gelip üzerimize bindiler. Bugüne kadar bizİ kimse sahiplenmemişti, o an sadece bizim de binicilerimiz olsun istedik kötü bir amacımız yoktu” şeklinde beyan etmişlerdir. Fotoğrafta gaspçı atları ve kaçırdıkları kişileri görüyorsunuz


  *YENİ YILA MERHABA PARTİSİ…

  [​IMG]

  Atlı Spor Kulübü VIP ahırları sakinleri düzenledikleri parti ile 2009 sezonuna “Merhaba” dediler. Yeni yıla sakin giren ancak soğuk havalar nedeni ile kapı ve pencerelerin kapalı olmasından bunalan pansiyon sakinleri, moral kazanmak amacıyla parti düzenlemişlerdir. Bazı binicilerin de destek için katıldığı partide değişik eğlenceler tertip edilmiştir. Fotoğrafta ellerini kullanmadan saman yeme yarışmasından bir bölüm görülmektedir
   

 7. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  *OKUMUŞ ATA NE DENİR
  KIRAAT

  [​IMG]

  *AT SATRANÇTA YENİLİRSE NE OLUR
  MAT

  *LÜX İÇİNDE YAŞAYAN ATA NE DENİR
  SAFAHAT

  [​IMG]

  *FİLOZOF ATA NE DENİR
  SOKRAT

  *SEVDİĞİNE KAVUŞMUŞ OLAN AT
  MURAT

  *SÖZ DİNLEYEN ATA NE DENİR
  İTAAT

  [​IMG]

  *SAHİBİNE BAĞLI OLAN AT’A NE DENİR
  SADAKAT

  *HIZLI GİDEN ATA NE DENİR
  SÜRAT

  *AT STAND UP YAPARSA NE OLUR
  TULUAT

  *AT EVLENİNCE NE OLUR
  DAMAT

  *AT İKTİDARA GELİRSE NE OLUR
  SALTANAT

  [​IMG]

  *YAŞLI ATA NE DENİR
  BAYAT

  *AKSİ AT NE YAPAR
  İNAT

  *ATA VERİLEN BAŞARI BELGESİNE NE DENİR
  LİYAKAT

  *AT YARDIM İSTERSE NE DER
  İMDAT

  *AT ŞARKI SÖYLERSE NE DENİR
  SERENAT

  *AZLA YETİNEN ATA NE DENİR
  KANAAT

  *AT SUÇ İŞLERSE NE OLUR
  KABAHAT

  *ATLA SÖYLEŞİYE NE DENİR
  MÜLAKAT

  [​IMG]

  *ATLARI ARPA YEMEYEN İLİMİZ HANGİSİDİR
  TOKAT
   

 8. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  *BİNİCİLERİN YILDIZ FALI

  *KOÇ BİNİCİSİ 21 MART - 20 NİSAN

  Kendine güvenli,egoist,enerjik,sportif ve maceraperesttir. Zaman zaman düşüncesiz olabilir.

  *BOĞA BİNİCİSİ 21 NİSAN - 21 MAYIS

  Değişikliklerden nefret eder ve atını ömür boyu elinde tutar. imkanı olsa bir hara kurmaya yetecek atı olur. Huzuru ve rahatı sever. Üstünlük kurmaya yatkındır. Güvenlikte olmak ister . Veteriner müsaade etse atının da her şeyi yemesini ister.

  [​IMG]

  *İKİZLER BİNİCİSİ 22 MAYIS - 21 HAZİRAN

  Neşeli ve naziktir. Dışadönük bir kişiliği vardır. Eğlenmeyi sever .Diğerlerine üstünlük kurmak gibi bir çabası yoktur. Atına kendini ifade etme özgürlüğü sağlayan mükemmel bir binicidir.

  *YENGEÇ BİNİCİSİ 22 HAZİRAN - 23 TEMMUZ

  Dikkatli, hassas , meraklı ve duyarlıdır. İyi bir eğitmen olma yeteneği vardır. Kendi atının başka atlarla olan ilişkisini kıskanır.

  *ASLAN BİNİCİSİ 24 TEMMUZ - 23 AĞUSTOS

  İlginin odağı olmayı sever. Kendine güvensizliği de içinde barındıran büyük bir egosu vardır. Yumuşak kalpli ve koruyucudur. Mükemmel bir organizatördür. Her zaman “ en iyi “ olmak ister. Bu özelliği müsabakalarda başarılı olmasını sağlar.
  *BAŞAK BİNİCİSİ 24 AĞUSTOS - 23 EYLÜL

  Çok itinalı ve düzenlidir. Hem atı hem de ahırı her zaman tertipli ve temiz tutar. Saplantılık boyutunda mükemmeliyetçidir. Çoğunlukla atının beslenmesi ve sağlığı konusunda endişelidir. Bu biniciler veterinerlerin en iyi müşterisidir.

  *TERAZİ BİNİCİSİ 24 EYLÜL - 23 EKİM

  Atı ile uyumlu bir ilişkiye ihtiyacı vardır. Güzelliğe önem verdiğinden at alırken genellikle dış görünüşe dikkat eder. Karar vermekte her zaman zorlandığından parkurlarda yanlış manileri atlayan biniciler çoğunlukla bu burçtandırlar.

  *AKREP BİNİCİSİ 24 EKİM - 22 KASIM

  Çok cesur ve dayanıklıdır. Kişilik olarak oldukça hassas bir yapısı vardır. Gerçek duyguları anlamakta zorlanır.  *YAY BİNİCİSİ 23 KASIM - 22 ARALIK

  Dışadönük, iyimser,maceraperest , özgürlüğüne düşkün bir kişidir. Burcunun simgesi yarı at- yarı insan olduğundan at binmeye karşı doğal bir yeteneği vardır. Kırdığı potlarla ünlüdür ancak çoğu zaman komiklikle durumu kurtarır.

  *OĞLAK BİNİCİSİ 23 ARALIK - 20 OCAK

  Çok bilmiştir. Psikolojiye karşı yeteneği olduğundan atın davranışlarını da kolayca analiz eder. Pratik zekası olan güvenilir biridir. Paraya önem verdiğinden sosyal kazanımlar olmazsa binicilik gibi pahalı bir hobi için para harcamak istemez..

  [​IMG]

  *KOVA BİNİCİSİ 21 OCAK - 19 ŞUBAT

  Özgürlüğü sever ve atın hahsiyetine saygı duyar. Üstünlük kurmak gibi bir hevesi olmadığından iyi bir binicidir. Atlarla telepatik iletişim kurar. At alırken genellikle önsezisi ile hareket eder.

  [​IMG]

  *BALIK BİNİCİSİ 20 ŞUBAT - 20 MART

  Empati kurmak konusunda çok yeteneklidir. Atın ruhuna işler öyle ki at ve binici "bir" olurlar. Naziktir. Ancak çoğu zaman iyi bir binici olmak konusunda zorlanır.
   

 9. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  At resimleri, at fotoğrafları

  [​IMG]

  Ne kadar güzel bir resim değilmii, özgürce otlakta yayılan, oturup dinlenen atlar onları rahatsız edecek bir durum da yok benim çok hoşuma gitti yaa

  [​IMG]

  Çok eski bir resim belkide bu at şimdiye kadar ölmüştür ama çok asil bir hayvana benziyor, yavrularıda çok güzeldir eminim


  [​IMG]

  Buda kırma bir kızılderili atına benziyor
   

 10. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ATLARDA ÇİFTLEŞME

  [​IMG]

  Gebelik süresi: 11 ay
  Kızgınlık dönemi: İlkbahar

  [​IMG]

  *Kızgınlık: Dişi memelilerin yumurta ürettikleri, çiftleştirildiklerinde gebe kalmaya müsait oldukları dönem.

  Kızgınlık süresi uzunluğu: 2 - 2,5 gün

  İki kızgınlık arası süre: 15 - 17 gün

  Östrüs döngüsü süresi (1. östrüsun başından, 2. östrüsun başına): 29 gün

  Östrüs döngüsü: Dişi memeli hayvanın, fertil (döllenebilir) yumurta ürettiği fizyolojik durum.

  [​IMG]

  Kısrakta östrüs belirtileri:
  1- Hayvan sık sık idrar çıkarır.

  2- Sükunetini kaybeder. Sebepsiz kişner.
  3- Çalışan kısraklar çabuk yorulur.
  4- Dış etkilere duyarlıdır. Dokunulduğu zaman gıdıklanır.
  5- Vajina ağzını açıp kapatır.

  6- Diğer kısraklara sokulur. Onlara ilgi gösterir.
  7- Aygır yaklaştığı zaman kuyruğunu kaldırır.

  [​IMG]

  8- Vajinadan mukoz bir sıvı akar.
  9- Vajina ağzı şişmiş, kızarmış, gevşek bir yapıdadır.
   

 11. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Atlarda Üreme Hakkında Bilgiler

  [​IMG]

  Atların Çiftleşmesi resimleri

  [​IMG]

  Atlarda 11 Ay gebelik süresinden sonra

  [​IMG]

  İşte böyle güzel bir tay meydana geliyor ne kadar tatlı değilmi
   

 12. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Güzel at resimleri

  [​IMG]

  Güzel bir atmış buda, çok güzel bir rengi var.

  [​IMG]

  Nasıl adaleli bir at böyle, tam aygırmış yanii değilmii :)

  [​IMG]

  Uçan at görmedim demeyin, İşte size uçan at, artık akrobasimi yapıyor, öfkesinden sıçrıyormu :)
   

 13. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Harika At Resimleri

  [​IMG]

  At Resimleri, At Wallpapers, En Güzel Atların Wallpapersleri, Duvar arkası resimleri, Çok güzel Masa üstü resimleri

  [​IMG]

  At Wallpapers, En Güzel Atların Wallpapersleri, Duvar arkası resimleri, Çok güzel Atlar, Masa üstü resimleri, şahlanmış atlar

  [​IMG]

  Harika At resimleri, şahlanan at resimleri
   

 14. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  At dövüşleri, at kavgaları, atların hakimiyet kurma mücadeleleri

  [​IMG]

  At kavgaları, at dövüşleri, en güzel at resimleri, fotoğrafları

  [​IMG]


  Atların dövüşlerii, Aaaa atın pipiside varmış :cool: :haha:

  [​IMG]

  Çinde geleneksel olarak yapılan at dövüşleri resimleri
   

 15. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çinde yapılan at dövüşleri resimleri

  [​IMG]

  Atların müthiş kavgaları, at dövüşleri

  [​IMG]

  Atın kavga ederken gözlerindeki siniri, hırsı görüyormusunuz

  [​IMG]

  Atların olağan üstü mücadeleleri, at dövüşleri, at kavgaları
   

 16. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Atların büyük hakimiyet kavgaları, atların dövüş resimleri

  [​IMG]

  Bakın at hırsından nasıl ıssırmaya çalışıyor, atların büyük mücadelesi

  [​IMG]

  Atların çiftesi pek olur, bakın kavga sırasında nasıl çifte vuruyor

  [​IMG]


  Beyaz ve kahverengi atların liderlik mücadelesi, at kavgaları
   

 17. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çok güzel at resimleri, En güzel atlar

  [​IMG]

  Harika at fotoğrafları, birbirinden güzel atlar

  [​IMG]

  Harika at resimleri, en güzel atların resimleri, sulu boya at resimleri

  [​IMG]

  Atların aşkıda bir başka olur, sevdilermi tam severler ve duygusal olurlar, sahiplerine en sadık hayvanlar atlardır.
   

 18. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Gösterişli at resimleri, çok güzel at fotoğrafları  [​IMG]


  Birbirinden güzel at resimleri, çok güzel tay resimleri


  [​IMG]
  Karakaem at resimleri, beyaz at resimleri  [​IMG]

  Altın sarısı at resimleri, eyeride bağlanmış
   

 19. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çok güzel at resimleri, yaşam içinde güzel at sevgisi

  [​IMG]

  küçük kız ve at sevgisi

  [​IMG]

  asil at resimleri, at fotoğrafları

  [​IMG]

  Siyah beyaz at resimleri
   

 20. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Atların Çiftleşmesi, at resimleri, at fotoğrafları, özgür atlar  [​IMG]


  Atların çiftleşmesi resimleri, atların çayırda çiftleşmesi, doğal yaşm ortamlarında atların üremesi

  [​IMG]


  siyah beyaz at resimleri, dünyanın en kaliteli atları resimleri  [​IMG]  değişik at resimleri, ilginç at resimleri

  [​IMG]


  dört nala koşan at gifleri

  [​IMG]

  güzel at resimleri
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atlar Hakkında Bilgiler Forum Tarih
Geleneksel Türk Sanatları Hakkında Bilgiler El Sanatları 6 Mart 2012
Kabartma ve renk sanatlari Hakkinda Bilgiler, Tarihcesi El Sanatları 27 Ocak 2009
Elazığ el sanatları - Elazığ el sanatları Hakkinda Bilgiler D.Anadolu Bölgesi 5 Ocak 2009
Yozgat Yöresi El Sanatları - Yozgat Yöresi El Sanatları Hakkinda Bilgiler Yozgat Tanıtımı 5 Ocak 2009
Manisa El sanatları- Manisa El sanatları Hakkinda Bilgiler Manisa Tanıtımı 5 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş