Atkuyruğu - Atkuyruğu Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atkuyruğu - Atkuyruğu Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genellikle nemli ve bataklık yerlerde yetişen, 50 cm.'ye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir.
  At Kuyruğu Otunun Faydaları: Romatizma ve nıkris şikâyetlerini azaltır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Kanı temizler. Sindirim sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Saçı besler ve kepeği önler. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalıdır. İdrar ve balgam söktürücüdür.
  At Kuyruğu Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır? At Kuyruğu Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Atkuyruğu suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı faydalıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atkuyruğu Atkuyruğu Faydaları Forum Tarih
Atkuyruğu Bitkisi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 23 Ağustos 2011
Atkuyruğu (Equisetum Arvense) Nedir? Nasıl Kullanılır? Doğa ve Bitkiler 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş