Atkıran Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Atkıran Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  atkıran köyü bilgileri - atkıran köyü resimleri - atkıran köyü tanıtım  Atkıran, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

  Atkıran köyü yaklaşık 1620 yılınd kurulmuştur. köyün yerleşim yeri çok önceden tamamen su altında oldugu taşlaşmış midyelerden anlaşılıyor. tarihte köyün bulundugu yer urartular tarafından kullanılmıştır.köyün 7 mezrası vardır.


  Coğrafya

  Sivas iline 90 km, Zara ilçesine 20 km uzaklıktadır.köyde çok sayıda zengin maden yatakları bulunmaktadır.topragın çeşitli renklerde oldugu görülmektedir bu sbepten.devlet maden teknik arama enstütisinin 1992 yılında yaptıgı arama sonuçlarında boya ve ilaç sanayisinde kullanılma olan bir maden bulunmuş ama çıkartılmamaıştır.ama resmi kayıtlara geçmiştir.köy yolları zor cografyasından dolayı engebelidir ama köylü kendi işbirligi ile 2 menfez yaparak yolları düzeltmiştir tabi devlet tarafındandan 3 menfezde yapılmıştır yol için.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. karasl iklim olmasına ragmen yazın çok verimli geçer çok sayıda dag meyvesi yetişir.kışları sert geçer çogu zamanda yollar kışın kapanır. devlet ise bunu nedendir bilemez yolları düzeltmekte ya da açmakta geç kalıyor yada hiç yapmıyor.fikret arslan
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 58
  1997 44
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde tarım herkes kendi ihtiyacı olarak yetiştiriyor hayvancılıkta kar amaçlı olmasada yapılıyor. köyde arıcılık yapılıyor ve tamamen dogal yollardan üretilen ballar çok meşur olmuştur.tamamen atkıran kır çiçeklerinden olup şekersiz ve dogalkdır.ayrıca toplanan polenler çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.fikret arslan
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  köyümüzün komşu oldugu köyler nasır,bedirören,karaman,kelhasan,danışık,sorhun,os maniye köyleridir. ulaşım kara yolu ile saglanmaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş