Atköy Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Atköy Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  atköy köyü bilgileri - atköy köyü tanıtım - atköy köyü resimleri  Atköy Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Atköy köyünün kuruluş tarihinin kesin olarak bilinmemekle beraber Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemi sonralarında 5-6 hane ile kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu dönemde yönetimin başında bulunan paşaların atlarının otlatıldığı geniş bir çayır arizisi olan yere 1878-1879 yıllarında yaşanan büyük 93 göçü ile beraber Balkanlardan gelen aileri paşa arazisi olan bu bölgeye yerleştirmişlerdir. Böylelikle köyün nüfusu artmıştır. 93 göçü ile gelen Muhacırlar iki ayrı yerden gelmişlerdir. Bir kısmı Yunanistan'ın Yenişehir şehrinden gelmişlerdir. Bunlar kendilerine Aşağı Mahalleliler veya muhacir demektedirler. Diğer bir kısmı Bulgaristan'ın Tırnova şehrinden gelmiştir. Bunlar da kendilerine Yukarı Mahalleliler veya manav demektedir. Osmanlı Devleti döneminde köyün adı At'dır. Cumhuriyetle köyün adı Atköy olmuştur.[1]
  Kültür

  Köyün düğünleri cuma ve cumartesi geceleri eğlence olup pazar günü kız alımıyla sona ermektedir. Ayrıca her yıl 5 Mayıs gecesi özel hıdrallez kutlamaları yapılıp 6 Mayısta köyün Camiinde mevlüt yapılmaktadır. Ardından köy halkı ve çevre köylerinde davetli olduğu her kesimden misafire yemek verilmektedir.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 13 km. uzaklıktadır. Köy Bigadiç yolu üzerindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1468
  1997 1538
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi azınlık olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmaktadır. Köyde İnter Tekstil Fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikaya köy halkının katılımıyla birlikte köy dışından da katılım mevcuttur. Bunun için Balıkesir Merkez'den fabrikaya servis kalkmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyde İhtiyar Heyeti'de mevcuttur.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır (1-5. sınıf). Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün içindeki anayollar taşla döşenmiştir. Köyde Kur'an kursu vardır. Yine köyde Tarımsal Kalkınma Kooparatifi bulunmaktadır.ayrıca köyde internet cafede ve işbir sentetik bulunmaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atköy Köyü Merkez Forum Tarih
Ahlatköy Köyü Merkez Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Çatköy Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çatköy Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Çatköy Köyü Hakkında Bilgi Dörtyol Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çatköy Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş