Atilla Engin Kimdir - Atilla Engin Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atilla Engin Kimdir - Atilla Engin Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atilla Engin Kimdir - Atilla Engin Resimleri - Atilla Engin Biyografisi - Atilla Engin Hakkında

  Atilla Engin (d. 1946, Kayseri), Türk davulcu, perküsyon ustası, besteci aranjör, büyük orkestra şefi, jazz/fusion yorumcusu ve jazz konservatuarı hocası.

  1974 yılında, Anadolu'nun öz müziğinden esinlenerek kendi müziğini yapmak, bir anlamda hayallerini gerçekleştirmek, müziğini dünyaya tanıtmak üzere Avrupa'ya gitti ve Jazz müziğin merkezi Kopenhag'a yerleşti. Türkiye, Damarka ve Amerika’nın önde gelen perküsyon ustalarından ve Jazz/ fusion yorumcularindan birisi olan Atilla Engin, dünya kültürleri kaynaşmasinda etkin rol oynamıştır 1986 yılında kurulan Copenhagen Jazz Conservatory kurucu üyesi olan Atilla Engin, 1989 sonunda Amerika’ya gidene kadar bu konservatuarda Danimarka'lı basçı Niels Henning Ørsted Pedersen, Amerika’lı davulcu Ed Thigpen, Amerika’lı Horace Parlan, Kenny Drew, Butch Lacy, Danimarka'lı Alex Riel, Birger Sulsbruck ve Ole Matthiessen gibi dünyaca ünlü caz ustaları ile birlikte öğretim üyeliği yaptı. 1989 yılında New York'a yerleşen Engin, en büyük kurgusal olan The Istanbul Orchestra'yı kurdu, müziğini yazıp yönetti. Atilla Engin İskandinavya Komponistler Birliği (KODA) üyesidir. Büyük orkestra şefliği de yapan sanatçı halen çalışmalarını Brezilya'da sürdürmektedir. Sanatçının Levent ve Nazlı adında iki çocuğu vardır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atilla Engin Kimdir Forum Tarih
Atilla İlhan Pia Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 29 Ekim 2012
Yörükoğlu Atilla Millik Akçin İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Mart 2012
Avrupa Hun Devleti Atilla Dönemi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 3 Ocak 2012
Atilla Karaosmanoğlu Kimdir - Atilla Karaosmanoğlu Hayatı Biyografi & Otobiyografi 10 Aralık 2011
Şiir İkizini Arar Kitabı - Atilla Birkiye Kitap, Resim ve Dergi 21 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş