Atilla Bayraktar Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atilla Bayraktar Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ]Atilla Bayraktar (Atilla Bayraktar Kimdir? - Atilla Bayraktar Hakkında)
  1935 Yılında DÜZCE'de doğdu.

  İlk ve ortaokulu orada bitirdi.

  1952'de GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ, SÜSLEME BÖLÜMÜ'ne girdi. Afiş Atölyesi orta ve yüksek kısımlarında Zeki Faik İZER ve Namık BAYIK yönetiminde öğrenim gördü. 1957'de Akademiden mezun oldu.

  Öğrenciliğinin son yıllarında katıldığı YAPI ve KREDİ BANKASI Afiş yarışmasında ikinci, EMEKLİ SANDIĞI afiş yarışmasına gönderdiği iki afiş birinci ve ikincilik ödüllerini kazandı. İzmir Fuarında ve İstanbul Sanayi sergilerinde birçok pavyonlarda panolar yaptı.

  Akademiden önce Karikatür sanatına el atan Attila'nın Karikatürleri 1958 yılına kadar KARAKEDİ, TEF, 41 BUÇUK, AKBABA dergilerinde ve AKŞAM Gazetesin de yayımlandı.

  Mengü ERTEL'in kurduğu SAN ORGANİZASYON Reklam Atölyesinde, kuruluşundan Fransa'ya gidişine kadar çalıştı.

  1957 Yılında FUAYE Sanat Galerisinde İLK Kişisel Afiş Sergisinde afişlerini sergiledi.

  Gerçek amacı kendini plastik sanatlar alanında resimle ifade etmek olduğundan, Akademi yıllarında afiş öğrenimi yanı sıra hocası Sabri BERKEL'den özel dersler aldı. Kısa bir süre doğadan esinlenen çalışmalardan sonra, 50'li yılların "AVANT-GARDE" akımı Soyut Resme yöneldi. Nuri İYEM ile tanıştı. Dostluklar, usta çırak karakterinde devam etti.

  Paris, dünyanın sanat merkezi, bütün büyük ustalar orada yaşıyor. Yapıtları önce orada sergileniyor, sonra diğer ülkelere dağılıyordu. Türkiye bu dağıtımdan yararlanmıyordu. Sanat olayları, üretilen yapıtlar sadece dergilerde izlenebiliyordu. Daha da önemlisi Paris'te LOUVRE MÜZESİ var, Resim sanatının "KABE" sidir LOUVRE. Usta CEZANNE "En büyük okul LOUVRE MÜZESİDİR" demiş.

  Resmi yerinde daha köklü öğrenmek kararıyla, grafik alanı tamamen terk ederek 1958 yılı sonbaharında Erdal ALANTAR la aynı gemide FRANSA' ya göç etti.

  Paris'te, Selim TURAN, Nejad, Avni ARBAŞ, Hakkı ANLI, Remzi RAŞA, İhsan ŞURDUM, Mübin ORHON, Adnan VARINCA, Adnan ÇOKER, birçok Fransız ve diğer ülke ressamları ile tanıştı ve dostluklar kurdu.

  İki yıl dil öğrenmek ve ortama alışmak yönünden avarelikle geçti.

  1961 Yılında PARİS MİLLİ GÜZEL SANATLAR YÜKSEKOKUL'una girdi. Eğitimi ciddiyetsizliğinden, ikinci yılında oradan ayrıldı. LOUVRE Müzesinde etüdler ve kopyalar yaparak öğrenimine bağımsız olarak devam etti.

  Yıllarca LOUVRE başta olmak üzere, Fransa;nın ve Avrupa;nın diğer müzelerinde eski ustaların yapıtlarını inceledi. Yeni Gelişmeleri de galerilerdenizledi.

  1963-65 arasında Türkiye'de Yedek Subay olarak ARTVİN'de Askerliğini yaptıktan hemen sonra tekrar PARİS'e döndü ve çalışmalarını bıraktığı yerden ele aldı.

  Geçici olmayan, herkesin duygusallığına dokunabilecek, Resmin temel kurallarına dayanan bir ürün vermek amacıyla, Moda olan akımlara katılmaksızın ama onlara ilgisiz kalmadan çalışan sanatçı, hayatını PARİS ve BRESSUIRE (FRANSA'nın DEUX SEVRES Bölgesi) arasında sürdürmektedir.
  [
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atilla Bayraktar Kimdir Forum Tarih
Atilla İlhan Pia Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 29 Ekim 2012
Yörükoğlu Atilla Millik Akçin İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Mart 2012
Avrupa Hun Devleti Atilla Dönemi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 3 Ocak 2012
Atilla Karaosmanoğlu Kimdir - Atilla Karaosmanoğlu Hayatı Biyografi & Otobiyografi 10 Aralık 2011
Şiir İkizini Arar Kitabı - Atilla Birkiye Kitap, Resim ve Dergi 21 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş