Ateş ağız (Thorichthys meeki)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ateş ağız (Thorichthys meeki) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ateş ağız (Thorichthys meeki)

  [​IMG]


  Latince Adı: Thorichthys meeki

  Habitatı ve Anavatanı: Guatemela, Meksika

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler erkeklere nazaran daha küçük ve renksiz olurlar. Erkeklerin üzt ve alt yügeçleri daha büyüktür.

  Üreme: Düz yumurta dökerler. Tek eşlidir. Eş tutan balıklar akvaryumun bir köşesinde yuva yaparlar. Dişi 500 kadar yumurta bırakır. Dişi,erkek beraber yumurtalara bakarlar. Çiftleşme sırasında isimlerinin hakkını verirler. Ağız çevreleri kıpkırmızı olur. Dişi erkek birbirlerine kur yaparken bu renkler daha da güzelleşir.

  Sıcaklık: 24-25 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 150lt

  Su Sertliği: Orta sertlikte

  pH: 7.0

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Cichlide başlangıç için uygun bir türdür. Büyük boyutlu Orta Amerika Cichlidleri arasında en barışçıl cichliddir. Her canlı gibi üreme dönemi biraz agresifleşse de karma akvaryumlar için uygun bir balıktır. Gökkuşağı cichlidle beraber uygun boyutlu akvaryumlarda bakılabilir. Erkekler zaman zaman kavga etseler bile kavgalar o kadar şiddetli olmaz. Akvaryumda saklanma yerlerinin yanına, geniş yüzme alanları da bırakılmalıdır.


  Aktavist Yorumları: 1) ateş ağzı forumlardan ve yorumlardan takip ettim ve bir tane erkek satın aldım.Gayet sakin ve ılımlı. Bence tam bir karma akvaryum balığı. Yem konusunda bir sıkıntı çekmediği çok açık akvaryumun kapağını açtığımda ilk sırada o var. Ateş kırmızısı kesesini şişirdiği an görülmeye değer.Biraz daha büyümesini bekliyorum, yakında ona bir dişi almayı düşünüyorum.

  2) Ateş ağızlar çok sakin; ama bir o kadar da hassas balıklar. Sakın bu balıkları canlı yemle beslemeyin hemen kabız oluyorlar ve ölüyorlar. Arada sarımsak suyuna batırılmış yem verilmesi onları çok rahatlatıyor. Ben meleklerle birlikte bakıyorum ancak hiç kavga ettiklerini görmedim, tüm amerikan cichlidleri içinde en uysalıdır. Bazen erkek balık dişisini yem yerken kovalayabilmektedir; ama asla ona zarar vermez. Akvaryumunuzun bol bitkili olması onların üstündeki stresi alacaktır.

  3) Şu an bu balıktan 6 çift besliyorum, bence ne diskus ne başka bir balık. Akvaryumun en güzel balığı! Bitkileri çok seviyolar, almak istiyorsanız en az 2 amazon bitkisi olsun elinizde. Bence kesinlikle beslemeye değer, erkeklerin boğazlarını şişirip birbirine kabarmasını izlemek çok zevkli ve asla hiçbir balığa zarar vermiyorlar. Karma akvaryuma rahatlıkla alınabilir. Herkese sağlıklı balıklar.

  4) Bu balıktan bende 2 çift var. Çiftlerden biri 5 diğeri 3 kere yavruladı. Üreme dönemi dışında oldukça sakinler. Genelde kendi bölgelerinde dolaşıyorlar.

  5) Ben bu balıklara karşı özel bir ilgi duyuyorum ve severek, hevesle aldım. Fakat erkek ateş ağzım ona aldığım her dişiyi 2 ya da 3 günde öldürdü. Ben de artık ona eş almaktan vazgeçtim. İnanması zor ama 15 cm boylarında iki dişi astronotuma saldırıyor ve özellikle birini acayip sindirdi. Diğer astronotum ona karşılık veriyor ve ve kafasını yara bere içinde bıraktı. Buna rağmen hala ona saldırıp duruyor.

  6) Bu balıkdan bir çift aldım. Sakin, barışcıl; ama yemi biraz fazla kaçırınca bu hemen kabız oluyor ve karınları şişiyor. Sonu da ölüm... Bir tanesini kaybettim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ateş ağız (Thorichthys Forum Tarih
Domates en fazla hangi ilimize bölgemizde yetişir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
İbrahim peygamber nerede ateşe atılmıştır kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 12 Şubat 2017
Mudanya ateşkes antlaşması hangi tarihte oldu kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Mondros Ateşkes Anlaşması'nın Osmanlı Devleti açısından en ağır maddesi hangisi neden Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017
Mudanya Ateşkes Antlaşmasına katılan devletler hangileridir Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş