Atatürk'e Neden Başöğretmen Ünvanı Verilmiş?

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_inci tarafından 14 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Atatürk'e Neden Başöğretmen Ünvanı Verilmiş? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'e Neden Başöğretmen Ünvanı Verilmiş?

  Mustafa Kemal Atatürk’e, Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü “Millet Mektepleri Baş Öğretmenliği” unvanını verdi.

  24 Kasım 1928' de yayımlanan Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince, yurdun her köşesinde Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk bu çalışmalara "Millet Mektepleri Başöğretmeni" sıfatıyla katılmıştır.

  24 Kasım 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl öğretmenler günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Öğretmenlerimize Atatürk’e “Başöğretmen” sıfatının verildiği tarih olan 24 Kasım 53 yıl sonra hatırlanmış ve onlara "kendilerine ait kutlanacak bir gün" armağan edilmiştir.

  Atatürk Tevhidi Tedrisat (Eğitimde Birlik) Kanunu ile Türk eğitim hayatında çok önemli bir aşamayı gerçekleştirmiştir.

  “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

  Atatürk öğretmenlere de çok değer vermiştir:

  "Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız Cumhuriyet' in başarısı olacaktır.

  Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.

  Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

  Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı.

  Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.
  Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.

  Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
   

 2. bakın arkiler bence bua ii bi yer ola bilir :D
   

 3. iyiye benziyor çok iyi bir site memnun oldum adım derya soyadım açıkgöz hadiseyle akrabayım şaka deilim dünyada büsürü derya açık göz var inanın benim adı gerçek derya soyadım gerçek açıkgöz
   

 4. çok uzun daha kısa bişeyler yokmu açep
   

 5. Kisa olabilirdi bence :(
   

 6. çok uzun ben bunu yazamam daha kısa olsaydı çok işime yarayacaktı
   

 7. çokuzunnedenbukadaruzun
   

 8. bune güzeeelllllllllllllll
   

 9. çok uzun beyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   

 10. ataurke basmuallim mi basogretmen unvani mi verildi ikiside ayni deilmi soruda cikti nre yapacagim
   

 11. abc

  abc

  Çok uzunnnnñ
   

 12. ya ablacım bu ne bunu okurken hayat'an bezdim çok uzun bu :eek::eek::eek::eek:o_Oo_Oo_Oo_Oo_O
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'e Neden Başöğretmen Forum Tarih
Atatürk'e göre Türk milletinin özellikleri kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Ekim 2016
Atatürk'e borcumuzu nasıl öderiz kısaca Atatürk Hakkında Herşey 14 Mayıs 2014
Atatürk'e göre cumhuriyet ülkemize neler kazandırmıştır? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Atatürk'e göre siyasi güç nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Atatürk'e göre güçlü bir millet için hangi alanlarda kuvvetli olmak gerekli? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş