Atatürk Samsuna neden çıktı

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk Samsuna neden çıktı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk Samsuna neden çıkmıştır?
  Mustafa Kemal Atatürk Samsuna neden gitmiştir bilgi verir misiniz?


  Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı.

  Mustafa Kemal Paşa beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski ancak gayet iyi çalışan bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır, üstelik geminin kaptanı İsmail Kaptan Karadeniz'i avucunun içi gibi bilmekteydi.18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir.

  Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk Samsuna neden Forum Tarih
Atatürk Ne Zaman ve Neden Samsuna Çıkmıştır Atatürk Hakkında Herşey 27 Aralık 2013
Atatürk Ne Zaman Samsuna Çıkmıştır Atatürk Hakkında Herşey 25 Aralık 2013
Atatürk Ne Zaman Samsuna Çıktı Atatürk Hakkında Herşey 18 Eylül 2012
Atatürk Samsuna Niye Çıktı Atatürk Hakkında Herşey 20 Şubat 2011
19 Mayıs 1919 Atatürk'ün Samsuna Çıkışı Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 20 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş