Atatürk Nutuk

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk Nutuk konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk ve Nutuk
  Atatürk nutuğu neden yazmıştır?
  Atatürk nutuk hakkında bilgi

  [​IMG]
  Nutuk Atatürk'ün, yazıldığı dönemde (15 - 20 Ekim 1927 tarihlerinde), yerli ve yabancı basın mensuplarının da katıldığı partisinin 2. Kongresinde gerçekleştirdiği otuz altı buçuk saat süren tarihî konuşması ve onun metnidir.

  1919 - 1927 yılları arasında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini özetleyen konuşmadır. Kültür Bakanlığı Yayınevi tarafından (belgeler bölümü dışında) yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmıştır ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bu dönemle ilgili en temel resmi tarih kaynağı olmak niteliğindedir.

  Nutuk'un güncel Türkçeye çevrilmiş sürümleri pek çok yayınevi tarafından basılmış bazıları Söylev adını tercih etmişlerdir.

  Nutuk, belgeleri sayesinde, Atatürk'ün tarihçi kimliğini de ortaya koymaktadır. Atatürk; yaşanılan olaylarla ilgili kayıtlı belgeleri toplamış ve Nutuk'u yazarken bu belgelere dayanarak icraatlerini özetlemiştir.

  Nutuk'ta adı geçen kişiler

  Kâzım Karabekir Paşa, Rauf Bey (Orbay), Refet Paşa (Bele), Cemâl Paşa (Mersinli), Nurettin Paşa (Sakallı), Kara Vasıf Bey (Karakol), Zeki Bey (Kadirbeyoğlu), Celâleddin Arif Bey, Cafer Tayyar Paşa (Eğilmez), Ali İhsan Paşa (Sabis), Bekir Sami Bey (Kunduh), Rıza Nur Bey, Çerkes Ethem Bey ve kardeşleri, Selahattin Bey (Köseoğlu), Hüseyin Avni Bey (Ulaş), Ali Rıza Paşa, Şerif Paşa, Ahmet İzzet Paşa (Furgaç), Çürüksulu Mahmut Paşa.

  Nutuk'un bölümleri

  Anadolu'nun durumu ve kurtuluş çareleri
  Milli teşkilatların kurulması ve kongreler
  İstanbul hükumeti ile ilişkiler
  Milli teşkilatın yeniden düzenlenmesi
  Misak-ı Milli ve gelişmeler
  Büyük Millet Meclisi'nin toplanması
  İsyanlar ve Doğu cephesindeki gelişmeler

  Atatürk, Nutuk ile geçmişi anlatıp aynı zamanda gelecekte düşebileceğimiz tehlikeleri önceden sezmemiz için alınacak derslerden bahsetmektedir.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı dönemi'ni birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir.

  Bazı sayfalarda açıkça belirttiği "sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verilmiştir" sözü ile Atatürk ileri görüşlülüğünü bir kere daha ortaya koymuştur.

  Atatürk'ün yetiştiği dönemde kullanılan söz dağarcığı ve cümle yapısı bakımından ulusal edebiyat devrinin temsil ettiği dildir. Klâsik Osmanlıca'ya göre oldukça sadeleştirilmiştir. O devirde kullanılan Arapça ve Farsça sözcükler ve bu dillerden alınan kurallarla oluşturulan tamlamalar, devlet dilinde kullanımından dolayı Nutuk'a girmiş sözcükler nedeniyle dili günümüze göre oldukça ağırdır. Dil kullanılırken anlatılan duruma göre bazen kısa ve keskin tümceler bazen de uzun ve hareketli söyleyişlere yer verilmiştir.
  Kaynak:
  Wikimedia
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk Nutuk Forum Tarih
Atatürk'ün eseri nutuk hakkında kısaca bilgi Atatürk Hakkında Herşey 4 Aralık 2016
Atatürk Nutuk Özet Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2012
Atatürk ve Nutuk Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 12 Aralık 2011
Atatürk'ün Eseri Nutuk Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 19 Haziran 2011
Atatürkün nutuk özeti Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş