Atatürk nereli

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk nereli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk nereliydi,
  Atatürk aslen nerelidir

  Mustafa Kemal Atatürk dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi devletin sınırları içinde olursa olsun kendisini Türk ailesinin bir ferdi olarak görürdü.

  [​IMG]


  Atatürk, bir İç Anadolu çocuğudur. Dedeleri aslen Karaman Yörük Türkmenlerinden olup, oradan Rumeliye göçmüşlerdir.

  Makedonyalı araştırmacı yazar İlhami Emin ile tarihçi Numan Kartal’ın açıklamasına göre, Atatürk’ün dedesi Kırmızı Hâfız Ahmet Efendi’nin annesi; “Gulalar”, babası “Pınarlar” ailelerinden geliyordu.
  Kırmızı Hâfız Efendi kardeşi Hâfız Mehmet Emin ile oradan Selânik’e yerleştiler. Annesi Zübeyde Hanım’ın sülâlesi de burada yaşarken Rumeli’ye gönderilerek iskân edilen Türkmen Yörüklerden olan Sarıgöl Köy’ünden Zübeyde Hanım’la, Ali Rıza Bey 1871 yılında evlendi. Dokuz yıl sonra (1881 yıllında) oğulları Mustafa dünyaya geldi. Mustafa yedi yaşına geldiğinde, Babası Ali Rıza Efendi 47 yaşında (1888 yılında) vefat etmiş ve Mustafa yedi yaşında yetim kalmıştır. Atatürk, aslen Konya-Karaman Yörük Türkmenlerinden olmasından dolayı gurur duyardı.

  Atatürk bir gün ilk Konya milletvekilli Naim Hazım Onat’a şöyle söylemiştir.

  - “Konya benim dedelerimin öz vatandır. Onlar, Rumeli’ye Konya’dan göçmüşlerdir.”

  Dedelerinden asırlarca sonra, Konya’ya yaptığı bir ziyaret sırasında seksen yaşlarında, nur yüzlü, dinç ve tok sözlü bir ihtiyar olan Abditollu Hacı Hüseyin Ağa ile karşılaştı. Atatürk, Hacı Hüseyin Ağaya çocuklarını sorduğunda,

  Hacı Hüseyin Ağa:

  - “Üç oğlandan biri, sizlerle ömür, Çanakkale’de; öteki Sakarya’da şehit oldu. En küçüğü köyde, eker, diker, bize bakar. Sen sağ ol da yavrum. Bize, baba diyen bulunur elbet.” dedi.

  Atatürk de ona:

  - “Bundan sonra ben de sana baba diyeceğim. Benim babam olur musun?” dedi.

  İhtiyarın gözlerinden yaşlar süzüldü, boğazı düğümlendi. Söz söylemeye mecali kalmayınca Paşasını bir kere daha kucakladı, neden sonra; “OĞLUM” diyebildi. Bu candan ilişki Atatürk’ün Konya’lı hemşehrilerini mutlu etti. Atatürk ve eşi Latife hanım’ın Hacı Ağa’nın da Ankara’ya gelerek iade-i ziyarette bulunmaları ile bu manevî baba-oğul ilişkisi sürüp gitti..

  Atatürk’ün bugün dedesinin kardeşi “Kırmızı – Hâfız” diye tanınan amcası Hâfız Mehmet Emin Efendinin torunları yurdumuzda yaşıyorlar ve çok kalabalık bir aileye sahipler.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk nereli Forum Tarih
Atatürkün Dedesi Nerelidir Atatürk Hakkında Herşey 16 Ağustos 2012
Atatürkün Babası Nerelidir? Atatürk Hakkında Herşey 31 Temmuz 2012
5. sınıf Türkçe Milli Mücadele Ve Atatürk tema değerlendirme soruları ve cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
5. sınıf Türkçe Dersimiz Atatürk Dinleme cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
8. sınıf inkılap çalışma kitabı Dört Şehir ve Atatürk cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 20 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş