Atatürk haftası ile ilgili kompozisyon - Atatürk haftasıyla ilgili kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk haftası ile ilgili kompozisyon - Atatürk haftasıyla ilgili kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk haftasıyla ilgili kompozisyon,atatürk haftası konulu kompozisyon,atatürk hakkında kompozisyon

  Mustafa Kemal Atatürk gibi düşünebilmek; işçisiyle, memuruyla; öğrencisiyle, öğretmeniyle; genciyle, yaşlısıyla Atatürk gibi düşünebilmek…

  Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21.yüzyılda ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır.

  Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

  Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.

  Bilinmelidir ki 1920–1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir.

  Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.

  Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

  Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorululukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.

  Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

  Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

  Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”

  Büyük Önderim Atatürk’üm, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk haftası ilgili Forum Tarih
Atatürk Haftası İle İlgili Kısa Yazı Atatürk Hakkında Herşey 4 Kasım 2013
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü, Atatürk Haftası İle İlgili Şiirler Şiirler 28 Ocak 2012
İlköğretim Haftası İle İlgili Atatürk'ün Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 5 Ocak 2012
Atatürk Haftası Şiir Şiirleri - Atatürk Haftası İle İlgili Şiirler Şiirler 11 Nisan 2011
Atatürk haftasıyla ilgili yazılar Atatürk Hakkında Herşey 3 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş