Atatürk giyimi

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk giyimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün giyim tarzı
  Atatürkün giyim kuşamı
  Atatürkün giyinme şekli


  Ata, devrinin en şık lideriydi. Ölümünden sonra bile ondan daha şık giyinen bir lider çıkmadı' diyen modacı Faruk Saraç, Ata'nın şıklığını ve giyim stilini anlatırken, bilinmeyen yönlerini de gün ışığına çıkardı.

  [​IMG]

  Faruk Saraç, Ata'nın kıyafetlerini sunduğu 'Sarı Zeybek' defilesini hazırladığı sırada kıyafetlerini incelerken bu bilinmeyen yönlerini keşfetmiş. Saraç, Atatürk'ün ölümünün 60. yıldönümünde 10 Kasım 1998'de Dolmabahçe'de düzenlediği 'Sarı Zeybek' defilesinde Ata'nın kıyafetlerini günümüze taşımıştı.

  [​IMG]

  Faruk Saraç, Atatürk'ün, kendi kıyafetlerini çizen bir stilist olduğunu da vurgulayıp 'Ata'nın hiç lacivert elbisesi yoktur; çünkü lacivert, memur rengi olarak bilinir. Ata, lider olarak siyahı tercih etmiştir. Yine aynı nedenle Ata'nın hiç mavi gömleği de yoktur. Atatürk, gömleklerinde beyaz ve kemik tonlarını kullanmıştır. Bana göre moda, kendi teninin renk seçimi, fiziğine göre model seçimidir. Atatürk de bundan yola çıkarak, hem ten rengine göre renk seçmiş hem de fiziğine göre model seçerek stilini yaratmış biridir.

  [​IMG]

  Ata, aksesuarı çok iyi kullanan biriydi. O zamanların aksesuarı olan baston, kol düğmesi ve hiç yanından ayırmadığı köstekli saati ve yelekleri, şapkayı kıyafetine seçmesi Atatürk'ün giyimde de ne kadar öncü olduğu gösteriyor. Ata'nın başka bir yönü de, kendi giysilerinin modelini kendi çizer, baş ustası Serkis ve Ekonomidis ustalara diktirirdi' diyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk giyimi Forum Tarih
Atatürkün Giyimi Nasıldı Tarihi Bilgiler 5 Aralık 2010
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Atatürkün gerçekleştirdiği inkılapların toplumda yerleşmesinde basın yayın organlarının etkileri Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Atatürk'ün birleştirici ve bütünleştirici yönlerine örnekler nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş