atatürk evi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. atatürk evi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  atatürk evi müzesinin resimleri ve altında kısa kısa bilgiler olsaydı
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ATATÜRK MÜZESİ DIŞTAN GÖRÜNÜM

  [​IMG]
  (+)

  ATATÜRKÜN ÇALIŞMA ODASI

  [​IMG]


  MİSAFİR ODASI

  [​IMG]
  (+)

  YAVER ODASI

  [​IMG]
  (+)

  BANYO

  [​IMG]
  (+)

  ATATÜRKÜN ODASI

  [​IMG]
  (+)

  MÜZENİN ALT KATI VE GİRİŞİ

  [​IMG]
  (+)


  [​IMG]
  (+)

  ALT KATTA GİRİŞİN TAM KARŞISINDA BULUNAN ATATÜRK HEYKELİ

  [​IMG]
  (+)

  2.KATTA BULUNAN KOLTUK TAKIMLARI

  [​IMG]
  (+)

  İZMİR- ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ

  İzmir- Atatürk Evi ve Müzesi, Kordon boyundadır. 1978 yılında yeniden düzenlenerek ziyarete açılmıştır.
  Büyük Zaferden hemen sonra Türk orduları yıldırım hızıyla Ege'ye doğru süzülürken Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa'da onlarla birlikte, Ege'nin yakılmış ve yıkılmış şehirlerine uğrayarak İzmir'e doğru ilerliyordu. Atatürk, Türk ordularının İzmir'e girişinden bir gün sonra 10 Eylül 1922'de İzmir'e gelmiş, coşkun törenlerle karşılınmış. 2 gün sonra, Göztepe'deki Muammer (Uşaklıgil) köşküne konuk olmuştu. Bu Köşk'te 29 Eylül 1922 akşamına kadar 19 gün kalan Atatürk, İzmir'e ikinci gelişi olan 27 ocak 1923 te yine bu Köşk'te kalmış, Köşk sahibi Muammer (Uşakgil) in kızı Latife Hanımla bu Köşk'te evlenmişti.

  Atatürk 27 Temmuz ve 1 Ocak 1924 tarihlerindeki İzmir gezilerinde de yine Göztepe Köşkünde kaldı. Latife Hanım'dan boşandıktan sonra, İzmir'e gelişlerinde, İzmirliler onu Gündoğdu semtinde, deniz kıyısındaki Naim Palas'ta misafir etmeğe başladılar. Bu ev. 1860/1862 yıllarında yaptırılmış bir ara otel olarak kullanılmıştı. 1927 yılında İzmir Belediyesi, evi hazineden satın olarak Atatürk'e hediye etmiş dayayıp döşemişti. Atatürk 11 Ekim 1925 ten sonra 7 defa İzmir'de hep bu evde kaldı, bir çok tarihi kararları bu evde verdi.

  Atatürk 22 Haziran 1934'te son olarak İzmir'e geldiği zaman yine bu evde kaldı. Yanında İran Şahı Rıza Şah Pehlevi de vardı. İki geceyi birlikte bu evde geçirerek, 24 Haziran 1934 günü Balıkesir'e gitmek üzere İzmir'den ayrıldılar. O günden sonra İzmir'e bir daha gelmemişti.

  Atatürk'ün ölümünden sonra, İzmir Belediyesi, Atatürk Evi'ni eşyaları ile birlikte olduğu gibi korumuştu. Ev, iki katlı bir yapıydı. Ön yüzeyi mermer silmeler ve alınlıklarla süslüdür. Kemerli kapısından girildikten sonra, derinlemesine uzanan bir salona girildikten sonra, derinlemesine uzanan bir salonu geçilir. Yanlarda odalar sıralanmıştır. Üst kata iki taraflı mermer bir merdivenle çıkılır. Üst katta da geniş bir salon, denize bakan bir balkonu ve balkon odası, iki yanda iki geniş oda bulunmaktadır. Güneydeki oda, Atatürk'ün yatak odasıdır. Kuzeydeki ikinci odada İran Şahı Rıza Şah Pehlevi kalmıştır.

  İzmir Belediyesi 1941 yılında, Atatürk Evi'nin üst katını (Atatürk Müzesi) olarak düzenlemiş, Atatürk'ün ve Rıza Şah Pehlevi'nin yatak odalarını, eşyaları ile birlikte, kullanıldığı şekilde sergilemişti. 1952 yılında alt kattaki salon ve odalar (Atatürk Genel kitaplığı) olarak hizmete açılmıştı. O günlerde, Atatürk'ün İzmir'de bindiği kayık, girişteki merdiven altında sergilenmiş, üst kat Atatürk Müzesi ise, Atatürk'ün fotoğrafları, konsol ve aynalar, heykeller, tablolar ve halılarla donatılmıştı. 1967 yılında Atatürk Kitaplığı, buradan yeni binasına taşındığı zaman Atatürk Evi, yeniden Atatürk Müzesi olarak düzenlenmek üzere Kültür Bakanlığına devredilmiştir.

  Kültür Bakanlığı binayı onartarak yeniden düzenlemiş, 29 ekim 1978 günü törenle ziyarete açmıştır. Binanın alt katında etnoğrafik eserler, üst katında da Atatürk'e ait eşyalar sergilenmektedir.

  Alt kat vitrinlerinde geleneksel kadın giyimleri, hamam takımları, elişleri peşkir, uçkur ve keseler ve çeşitli mobilyalar yer almaktadır. Halı-kilim bölümünde Bergama, Kula, Gördes, Milas, Çanakkale gibi halı merkezlerinden seçkin örnekler, Kilimi ve cicimler, sedef kakma koltuk ve sehpalar ve daha basma etnoğrafik eşya bulunmaktadır.

  Atatürk Müzesi'nin bulunduğu üst katta ise tablolar, büyük boy aynalar, vestiyer, mobilya ve bronz döküm saat salonu süslemektedir. Salona açılan soldaki odalar Atatürk'ün banyosu, yatak odası, çalışma odası, kütüphane ve yemek odası olarak düzenlenmiştir. Atatürk'ün yatak odası mavi bir yatak takımı ile kadife kanepe ve iki koltukla sergilenmektedir.
   

 3. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  [​IMG]
  Atatürk 1881 yılında Selanik'te doğmuştur. Onun doğduğu çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği memleketin hür bir idare rejimine kavuşması için arkadaşları ile birlikte karar verdiği tarihi ev bugün "Atatürk Evi" adıyla müze olarak tanzim edilmiş ve ziyarete açılmıştır.
  Atatürk Evi bugünkü Selanik'in Aya Dimitriya mahallesinde ve Apostolu Pavlu caddesi üzerinde 75 numaradadır. Bitişiğinde Türk Konsolosluğu vardır.
  Selanik'te Atatürk Evi arşiv kayıtlarına göre Selanik'in Koca Kasım Paşa mahallesi Islahhane caddesi üzerindedir. Ev bodrumu ile birlikte üç katlı ve bir avlu içerisindedir.
  Selanik arşiv belgelerinden edinilen bilgilere göre şimdi müze olan Atatürk Evi 1870 yılından önce Rodoslu müderris Hacı Mehmed tarafından yaptırılmış olup önce İbrahim Zühdü adlı birisine daha sonra da yine Selanik halkından Abdullah Ağa ve Eşi Ümmü Gülsüm'e satılmıştır. Bu kayıtlardan anlaşıldığına göre Ev Atatürk'ün babası Ali Rıza efendi tarafından inşa ettirilmemiş sahiplerinden kiralanmıştır.
  Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi bir süre Selanik Evkaf katipliğinde bulunmuş gümrük memurluğu yapmış 1876 yılında da Selanik "Asakir-i milliye taburunda birinci mülazım olarak görev almış daha sonra serbest ticaret hayatına atılmıştır.
  Selanik'in tanınmış ailelerinden Sarıgüllü Hacı Sofulardan Feyzullah Ağa'nın kızı Zübeyde Hanım'la 1878 yıllarına doğru evlenen Ali Rıza Efendi Kırmızı Hafız diye şöhret bulan babası Ahmed Efendi'nin (Subaşı) mahallesindeki evinden ayrılarak Koca Kasım Paşa mahallesindeki aslı vakıf olan şimdiki evi sahiplerinden kiralamış eşi ile birlikte bu eve taşınmışlardır. Ev o zamanlar etrafı yüksek duvarlarla çevrili olup harem ve selamlığı olan üç katlı tapu kayıtlarına göre ( Bir bab fekani oda ve bir divanhane ve bir tahtessema ve iki bab tahtani oda bir çeşme bir miktar avlu) klasik çıkartmalı bir evdi. Dış yüzü sıva üzerine pembe boyalı olup alt pencerelerine emir üst pencerelerine de ahşap kafesler yapılmıştır. Atatürk 1881 yılında bu evin ikinci katındaki sol tarafa düşen ocaklı odada doğmuştu. Ali Rıza Efendi'nin 1888 yılında ölümünden sonra genç yaşında dul kalan Zübeyde Hanım oğlu küçük Mustafa (Atatürk) kızları Naciye ve Makbule ile biraz da geçim masraflarını hafifletmek üzere bu pembe evden taşınmışlar yanındaki daha küçük bir eve nakletmişlerdir. Zaman zaman çocukları ile birlikte kardeşi Hüseyin Ağa'nın çiftliğine giden Zübeyde Hanım bu sırada Atatürk'ün ifadesiyle iyi kalpli bir insan olan Ragıp Bey'le bu küçük evde evlenmişlerdi. Atatürk babasının sağlığında kısa bir süre devam ettiği Şemsi efendi mahalle okuluna Pembe evde başlamış babasının ölümünden sonra önce Selanik Mülkiye Rüşdiyesi'ne kaybolmuşken sonra buradan ayrılarak 1893 yılında Selanik Askeri Rüşdiyesi'ne geçmiştir. 1896 yılında Manastır Askeri İdadisi'ne 1899 yılında da İstanbul'daki Harp Okulu'na başladıktan sonra tatillerinde Selanik'e gelen Atatürk yine annesi ve kardeşleriyle bu küçük evde oturmuşlardır.
  Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesi ile beraber çocukluğu döneminde kaldığı Selanik'teki evinin restore edilmiş günümüzdeki durumu.
  Atatürk 1902 yılında Harp okulunu da bitirmiş Kurmay sınıfına başlayarak 1905 yılı başlarında Kurmay Yüzbaşı olmuştur. Bu tarihten İkinci Meşrutiyetin ilan edildiği 1908 yılına kadar Atatürk vatan hizmetinde askerlik görevini yaparken Şm'da bir kaç fikir arkadaşıyla 1906 da"Vatan ve Hürriyet" adını verdikleri gizli siyasi bir cemiyet kurmuşlardır. Ancak bu cemiyeti asıl Makedonya da faaliyete geçirmek istediğinden bir ara gizlice Selanik'e gitmiş ve orada arkadaşları ile birlikte bu cemiyetin şubesini kurmuştur. İkinci Meşrutiyetin ilanından evvel(1907) Selanik'te görev alan M. Kemal Atatürk ailesi ile birlikte bu evde oturmuş birçok siyasi toplantılar bu evde yapılmıştır. Daha sonra Trablusgarp ve Balkan savaşlarının patlak vermesiyle Selanik'ten ayrılan Atatürk'ün bundan sonraki hayatı artık mücadelelerle doludur.
  Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım da Selanik'te çok kalmamış Balkan harbinden sonra birçok Türk aileleri gibi kızı Makbule(Atadan) ile birlikte Selanik'ten göçmüş. İstanbul'a gelerek Beşiktaş-Akaretlerde bir eve yerleşmiş Milli Mücadele yıllarında da Ankara'ya gelmiştir. Ancak Ankara'nın iklimi sağlığı için elverişli olmadığından Zaferden sonra İzmir'e gönderilmiş 1923 yılında orada vefat etmiştir.
  Balkan harbinden sonra Selanik Yumanlıların elinde kalmış o güne kadar Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın oturduğu ev de Lozan antlaşması hükümlerince Yunan Hükümetine intikal etmiştir. Yunan Hükümeti de evi Yunanlı bir aileye satmıştır.
  Cumhuriyet'in Onuncu yıl dönümü (29 Ekim 1933) dolayısıyla Selanik Belediyesi Türk-Yunan dostluğu ve Balkan Konferansının bir hatırası olarak Atatürk'ün doğduğu evin çift kanatlı kapısının sağ köşesine mermer bir plaka yerleştirmiştir. Plakanın üzerinde Türkçe Elence ve Fransızca olarak şu ibare yazılıdır;
  Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesi ile beraber çocukluğu döneminde kaldığı ve şuan müze olarak sergilenen Selanik'teki evin içinden bir görünüm.
  "Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyetinin onuncu yıldönümü münasebetiyle konulmuştur. Selanik 29 Birinci teşrin 1933"
  4 Kasım 1933 tarihinde Türkiye'nin Atina Elçisi ve elçilik mensupları Makedonya Genel Valisi Selanik Belediye Başkanı ve Yunan ileri gelenlerinin katılmasıyla bir tören yapılmış plaka bu törende yerine konmuştur. Selanik Belediyesi daha sonra evin Yunanlı sahibinden satın alarak Atatürk'e hediye edilmesini de kararlaştırmış ev ancak 19 Şubat 1937 de boşaltılabilmiş ve anahtarları Selanik Konsolosluğumuza teslim edilmiştir.
  Bu olaydan sonra Atatürk Evi Selanik'teki Türk Konsolosluğu'nun bakımına verilmiş ve evin zemin katında sonradan açılan dükkanlar kaldırılarak eski şekline getirilmiş sonradan sarıya boyanan ev yine pembe renkle boyanmış çatısı aktarılarak onarılmıştır. 1950 yılında daha geniş çapta büyük onarım gören Atatürk Evi'nin (Atatürk Müzesi) olarak tanzimi düşünülmüş ve bu konuda Dışişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalara başlamıştır.
  Atatürk Evi'nin tanzim ve teşhiri konusunda fikirlerini almak üzere milli Eğitim Bakanlığınca bazı kişilere baş vurulmuş gerekli eşya İstanbul Dolmabahçe ve Topkapı Saraylarından seçilerek Selanik'e gönderilmiştir. Böylelikle Evin bütün odaları eski şekline göre ayrı ayrı değerlendirilmiş 10 Kasım 1953 günü törenle ziyarete açılmıştır.
  Bugün Müze olarak ziyarete açık bulunan Selanik'teki Atatürk Evi Selanik Başkonsolosluğumuzun da bulunduğu etrafı duvar parmaklıklarla çevrili bir bahçenin ana caddeye bakan köşesi üzerindedir. Ev üzeri tuğla çatılı çıkartmalı eski Türk evleri tipinde ve zemini ile birlikte üç katlıdır. Zemin kat üzerindeki birinci ve ikinci katlar dikdörtgen şeklinde kafesli pencerelerden ışık almaktadır. Eve caddeye açılan çift kanatlı kapısından girilir.
  Ev Hakkında
  Zemin Kat
  Kapıdan tuğla döşemeli bir hole girilir. Sağdaki birinci oda kiler ikincisi mutfaktır. Kilerde mutfak eşyaları (Bakır kaplar toprak testiler çömlekler balta havan ve küpler sandıklar) teşhir edilmektedir. Mutfakta dolap ve raflar vardır. Soldaki birinci oda (Hizmetçi odası) ikinci oda (Merdivenli Sofa) dır. Buradan birinci kata çıkılır.

  Buraya bahçedeki çıkartma taş merdivenle girildiği gibi zemin kattaki merdivenli Sofadan da girilmektedir. Girişte ahşap tavanlı geniş sofa vardır. Sofanın bahçeye bakan atlas perdeli üç penceresi önünde yastık ve işlemeli yaygılarla döşenmiş bir sediri bulunmaktadır. Sofanın orasında yuvarlak ahşap bir masa durmaktadır. Sofanın bahçe girişinde sağda (Misafir odası) ve bu odadan geçilen küçük bir (Sandık odası) bulunmaktadır. Misafir odası kadife koltuk ve kanepeler atlas perde aynalı komodin bakır mangal ve sehpalarla döşenmiştir. Duvarda ibrişim işleme bir yazı levhası bir duvar saati asılıdır.
  Soldaki birinci küçük oda (mutfak) tır. Burada ocaklar ve çeşitli mutfak eşyaları yer almaktadır. İkinci oda Yatak odasıdır. Odanın bir köşesinde çift kişilik demir bir karyola bulunmaktadır. Yatağın baş uçundaki duvarda gümüş kılaptanlı kırmızı atlas cüz kasesi içerisinde bir Kur'an-ı Kerim ve bir levha asılı Levhada Fetih Süresinin ilk ayeti olan (inna fetehnaleke fethan mübina) yazılı. Karyolanın önünde pirinç bir mangal caddeye bakan atlas perdeli pencereler boyunca da döşenmiş bir sedir bulunmaktadır.
  İkinci Kat
  Birinci katın sandık odası bitişiğindeki merdivenli sofadan ikinci kata çıkılır. Buradaki sedirli sofa da birinci kat sofasının aynı olup yalnız daha küçüktür. Girişte sağdaki alçı işleme tavanlı oda (çalışma odası) olarak yarılmıştır. Atatürk'ün doğduğu bu odada Atatürk'ün tunç bir büstü ile bir yazı masası pirinç mangal koltuklar yer almaktadır. Duvarlarda Atatürk'le ilgili levha ve tabaklar asılıdır. Sağdaki (Yatak odası) Atatürk Müzesi haline getirilmiştir. Vitrinlerde Atatürk'ün kullandığı elbiseler ve şahsi eşyaları görülür. Atatürk'ün hayatına ait fotoğraflarla okul çağlarına ait belgeler sıralanmış bir de küçük Atatürk kitaplığı kurulmuştur. Yatak odasının bitişiğinde tahta parmaklıklı bir teras mevcuttur.
   

 4. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  [​IMG] Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesi ile beraber çocukluğu döneminde kaldığı Selanik'teki evinin restore edilmiş günümüzdeki durumu


  [​IMG]
  Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesi ile beraber çocukluğu döneminde kaldığı ve şuan müze olarak sergilenen Selanik'teki evin içinden bir görünüm.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]


  TAŞUCU BELEDİYESİ
  ATATÜRK EVİ
  AÇILIŞ TARİHİ : 12 MAYIS 2005
  [​IMG] [​IMG] ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ÜN
  SELANİK’ TE DOĞDUĞU EVİN İKİZİ
   

 5. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  [​IMG] Mustafa Kemal I. Dünya Savaşı'nın sona ermesi üzerine Suriye cephesinden ayrılarak 13 Kasım 1918 günü İstanbul'a geldi. Bir süre Pera Palas'ta kaldıktan sonra dostu Salih Fansa'nın Beyoğlu'ndaki evinde misafir oldu. Bu sırada Şişli'de, bugünkü Halaskârgazi Caddesi'nde Osep Kasabyan'ın 1908 yapımı üç katlı evini kiraladı.
  Mustafa Kemal Akaretler'de oturan annesi Zübeyde Hanım'la kız kardeşi Makbule'yi de yanına alarak üst kata yerleştirdi. Kendisine orta katı ayırdı. Yaveri ise alt katta oturuyordu. İstanbul'un düşman işgali altında bulunduğu günlerde Mutafa Kemal arkadaşlarıyla bu evde sık sık toplandı. Samsun'a hareket ettiği gün, 16 Mayıs 1919'a kadar bu evde oturdu.
  Mustafa Kemal Ankara'ya gelince annesini ve kardeşini yanına aldı. Şişli'deki ev 1924'te eski valilerden Erzurum Milletvekili Tahsin Uzer tarafından satın alındı. Bu tarihte Atatürk'ün 1919'da bu binada oturduğunu gösteren tabela kondu. İstanbul Belediyesi binayı 1928'de Tahsin Uzer'den atın aldı ve Atatürk'le ilgili eşya, tarihi belge ve hatıraları bu binada toplamaya başladı. Bina 1942'de Vali ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar döneminde müzeye dönüştürüldü ve Atatürk İnkılabı Müzesi olarak 15 Haziran 1942'de ziyarete açıldı.
  1960 askeri yönetimi sırasında Belediye Başkanı Refik Tulga'nın girişimiyle binada onarım yapıldı. 9 Ocak 1962'de kısmi bir yangın geçiren müze Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü yaklaşırken yeniden büyük çaplı bir onarım gördü. Türkiye İş Bankası'nın mali desteği ile yapılan onarımın, dekorasyon ve düzenleme işleri de Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nca üstlenildi. Bina kapı tokmaklarından camlara kadar 1910'lu yılların üslubuna uygun olarak onarıldı. 19 Mayıs 1981'de Atatürk Müzesi olarak yeniden açıldı.
  Müzede Atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar yaşamına ait fotoğraflar, elbiseleri ve kullandığı eşyalar, Atatürk inkılaplarla ilgili belgeler, Milli Mücadele ve Atatürk tabloları yer almaktadır.
  [​IMG] Atatürk tarafından sahilde, çınar ağacının hemen yanında yapılması istenen Köşk'ün yapımı 1929 Eylülünde bitirilmiştir.


  Trabzon'da bir Ata yadigârı
  [​IMG]
  Trabzon'a Atatürk'ün 1924'te yaptığı ziyaretten bu yana ilk günkü güzelliğini ve zerafetini korumuş Soğuksu'daki Atatürk Köşkü. Bir dantel inceliğiyle işlenen Avrupa tarzı mimarinin biçimlendirdiği yapıyı çam ormanı kucaklıyor. Güzel bahçede ise mevsimine göre pekçok farklı tür açıyor; hergün bir demet halini alıp. Ata'nın büstünü süsleyen...
  Güzel evler, özenli bahçeleri ve şehre hakim konumu nedeniyle Trabzon için özel bir yere sahip olan Soğuksu Mevkii'nin en özel mekanı, hiç kuşkusuz ki Atatürk Köşkü'dür. Kendine özgü mimarisi ve geçmişten bu yana kişiliğinde sakladığı manevi miras, onu tüm diğer yapılardan daha önemli kılar çünkü.
  1903 yılında o döneme özgü, Avrupai bir tarzda inşa edilen binanın, giriş sütunları, manzaraya açılan panaromik balkonları ve farklı çatı sütrüktürü binaya özgünlük katıyor. Atatürk'ün ilk kez 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon'u ziyareti sırasında Soğuksu çevresinde otomobiliyle gezinti yaparken görüp beğendiği ve bir müddet de oturup dinlediği köşk, 1931'de satın alınarak; İl Daimi Encümeni'nin kararıyla Atatürk'e armağan edilmiş.
  Trabzon'a 1937 yılında yaptığı son ziyaret sırasında da bu köşkte tercih eden Ata'nın ölümünden sonra, bina içinde konumlandığı bahçesiyle birlikte kız kardeşi Makbule Hanım'a intikal etmiş, daha sonra ise müze olarak düzenlenmiş.
  [​IMG]


  -MUSTAFA KEMAL'İN KALDIĞI EVLER
  İZMİR
  Atatürk Evi Müzesi - Kordon
  Atatürk Evi Müzesi - Kordon
  Uşaklıgil Konağı - Karşıyaka
  Rasim Palas Oteli - Çeşme
  Atatürk Evi - Göztepe
  Atatürk Evi Müzesi - Kordon
  BURSA
  Baltacı Çiftliği Köşkü - Yalova
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   

 6. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Atatürk Evi Müzesi - Konya
  [​IMG] Atatürk'ün hastalığında kullandığı koltuğu Atatürk Evi Müzesi - Konya
  [​IMG]
  Osmanlı Evi - Eskişehir
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   

 7. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Atatürk Köşkü - Diyarbakır
  [​IMG] [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - atatürk Forum Tarih
8. sınıf inkılap çalışma kitabı Dört Şehir ve Atatürk cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:28
8. sınıf inkılap çalışma kitabı Atatürk müze evlerini geziyoruz cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:27
8. sınıf inkılap çalışma asker ve komutan Atatürk cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Çarşamba 21:15
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş