Atatürk Barajı da Miniatürk’e geliyor

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Atatürk Barajı da Miniatürk’e geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş toplam 105 mimarî eserin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniaturk, dünyanın en büyük barajlarından birisi olan Atatürk Barajı’nın maketi ile eser koleksiyonunu daha da zenginleştirmeye hazırlanıyor.

  Atatürk Barajı’nın maketinin hazırlanarak Miniaturk’te sergilenmesine dair protokol, Çevre ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü İdarî ve Malî İşler Daire Başkanı İhsan Eleman ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan tarafından imzalandı.

  Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde imzalanan protokole göre, 114 metrekare alan üzerine gerçeğine uygun olarak inşa edilecek olan Atatürk Barajı maketi, temsilî olarak elektrik de üretecek. Baraj maketinin çevresi de aslına uygun bir şekilde düzenlenecek.

  Atatürk Barajı’nın maketinin Aralık ayının sonunda tamamlanarak sergilenmeye başlanması planlanıyor.

  Miniaturk
  Toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulan Miniaturk’ün 15 bin metrekarelik maket alanında, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş toplam 120 mimarî eserin 1/25 ölçekli maketleri yer alıyor. Bu eserlerin 46’sı İstanbul’dan, 59’u Anadolu’dan, 15’i ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından seçildi.

  İşletmesini Kültür A.Ş.’nin yaptığı Miniaturk, 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecinde İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.

  Haber 7
   

Bu Sayfayı Paylaş