Atatürk İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı

  1918 Yılında şimdiki İshakpaşa sarayının bulunduğu eski Doğubayazıt’ta Bayazıt ili idadi binasında Baş muallim Şaban Bey idaresinde üç öğretmenli ilk mektep olarak öğrenime başlamıştır. İdadi binasında öğrenime başlayan ilk mektep aynı binada 1925 yılında orta mektebin lağıv edilmesi üzerine Bayazıt İlk Mektebi olarak 1938 yılına kadar öğrenime devam etmiştir.

  İl merkezinin Ağrı’ya (Karaköse) nakli dolayısıyla İlçe merkezi şimdiki yerine taşınmıştır. Okul 1938-1939 öğretim yılında subay lojmanı olarak yapılan eski kerpiç binada öğrenime devam etmiştir.1945 yılında Belediye Başkanı ve aynı zamanda ilçe Kaymakamı olan Halil TUFAN ’ın önderliğinde Atatürk İlkokulunun temeli atılmış ve 1947 yılında dönemin Kaymakamı Fehmi KUTLU tarafından eğitim ve öğretime açılmıştır. Okulun yetersiz ve eski olması nedeniyle bina yıktırılmış yerine 18 derslikli yeni bina yaptırılmıştır.

  Ortaokul öğrencileri daha önce Doğubayazıt Lisesi binasında Lise öğrencileri ile birlikte eğitim ve öğretim görüyorlardı. TRT’de İlçemizi tanıtan bir program yapmak üzere Doğubayazıt’a gelen program yapımcısı Ertürk YÖNDEM Doğubayazıt Lisesinin yetersiz olduğunu yetkililerden öğrenmiş ve TRT aracılığı ile ‘‘BU OKUL BİZİMDİR’’kampanyasını başlatarak devlet ve vatandaş işbirliği sağlanmış ve yeni bina 20.11.1989 tarihinde Ağrı Valisi Rasim BAŞ tarafından Cumhuriyet Ortaokulu adıyla hizmete açılmıştır.

  Aynı bahçe içerisinde yer alan Atatürk ilkokulu ile Cumhuriyet Ortaokulu Milli Eğitim Bakanlığınca sekiz yıllık temel eğitim kapsamına alınarak birleştirilmiş ve 1991-1992 eğitim-öğretim yılında ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU adıyla hizmete açılmıştır.

  Atatürk İlköğretim Okulu Ağrı Doğubeyazıt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Atatürk İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Atatürk İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: AĞRI / DOĞUBEYAZIT

  Adı: ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: RIFKI BAŞKAYA CAD.NO:2-4 DOĞUBAYAZIT / AĞRI

  Telefon Numarası: 4723126037

  Faks Numarası: 4723121112

  E-mail Adresi : Bilgi Yok

  Web Adresi :http://www.dbataturkioo.com/okulumuzdan.asp


  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

  Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2016

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk İlköğretim Okulu Forum Tarih
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 22 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 10 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 30 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş