Atatürk İlköğretim Okulu Aliağa İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk İlköğretim Okulu Aliağa İzmir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk İlköğretim Okulu Aliağa İzmir

  1933 YILINDA OKULUMUZUN İLK AÇILIŞI

  Aliağa'nın tarihçesi Sultan IV. Murat devrinde başlar.
  Sultan Murat, Bağdat’tan zafer alayları ile dönüşünde; Bağdat seferinde Osmanlı Ordusu’na büyük yardımları dokunan Arap asıllı mücahitleri beraberinde alıp batıya getirir. Onlara, Osmanlı devrinin ( has, zeamet, timar ) yasaları uyarınca çok geniş topraklar bağışlar. Bu bağışlar arasında, yöremizin geniş, verimli toprakları da Arapoğullarından Abdülkerim Ağa’nın payına düşmüştür.
  Padişah tarafından bağışlanan bu toprakların kesin sınırları bilinmemekle birlikte, Menemen – Bergama arsında 80.000 dekarlık bir arazi olmalı ki, Bergama ve Manisa yöresine hakim Karaosmanoğulları ile pek çok kez sınır ve toprak davaları, çatışmaları olmuş. Bu davalar, Sultan Mahmut dönemine kadar sürüp gitmiştir.

  Abdülkerim Ağa ölünce, arazi dört oğlu arasında eşit olarak paylaşılmıştır. Abdülkerim Ağa’nın oğulları: Kuzu Bey ile Kerim Ağa, bugünkü Kozbeyli (Kuzubeyli ) Köyü taraflarına. Çelebi Ağa ile Ali Ağa, yöremize yerleşmişlerdir.
  Yöremizin öyküsü, Ali Ağa’nın buraları çiftlik haline getirmesiyle başlar. Ali Ağa, zaman içinde, kendisine karşı gelen adamlarından birini vurarak öldürmesi nedeniyle idam istemiyle yargılanırken, İstanbul’da, sarayın nüfuzlu kişilerinden biri olan Anestedi kendisine yardım eder ve idamdan kurtarır. Bazıları, bu işi Anestedi’nin oğlu Baltazzi (Baltacı) Edwards’ ın yaptığını söylerler. Baltacı Edwards, Ali Ağa’yı, çiftliğini kendisine bırakması şartıyla idamdan kurtarır. Ali Ağa, verdiği söz üzerine çiftliğini Anestedi ve oğluna bırakır. Ancak, çiftliğinin ‘Ali Ağa Çiftliği ‘ adı ile anılmasını şart koşar. 1960’ lı yıllara kadar yörenin adı böyle anılagelmiştir.

  Baltacı Edwards, çiftliğe üç katlı, gösterişli bir malikane yaptırır. Söylenceye göre devrin padişahı Abdülaziz’i çiftliğine davet eder. 1876 yılında, sarayın itibarlı simalarından Arap İzzettin Paşa gemisiyle padişahın yerine çiftliği ziyarete gelir.

  Aliağa Çiftliği’nin ilk yapılarından olan bu bina, 12.000 M2 genişliğinde güzel ve büyük bir bahçenin içindedir (Bugünkü okul bahçemiz). 1922 yılında, işgal altında bulunan İzmir’de konuşlandırılmış olan İngiliz savaş gemileri tarafından çiftliğin denizden bombalanması sırasında bir top mermisi saraya isabet ederek üçüncü katını yıkmıştır.

  1917 – 1924 yılları arasında, yöremizde yerleşik rumlarla, Yunanistan’daki Türklerin değişimi sırasında köy tüzel kimliği kazanan Aliağa Çiftliği’ndeki bu yapı, bir süre, yöremize yerleştirilen ailelerce konut olarak kullanılmış, 1933 yılında İzmir Valisi Kâzım Dirik Paşa’nın girişimleriyle de iki katlı ilkokul haline getirilerek hizmete açılmıştır.

  1937 yılında Bucak konumuna gelen Aliağa Çiftliği’nde, 1 Mart 1952 tarihinde Belediye Teşkilâtı kurulmuştur. 1968 yılına kadar yörenin tek okulu olarak ‘Aliağa İlkokulu’ adıyla hizmet veren okulumuz, 1968 yılında ikinci ilkokulun açılmasıyla ‘Atatürk İlkokulu’ adını almıştır.

  M. Kemal ATATÜRK, 1937 yılında Bergama’ya geçerken okulumuzun arka bahçe kapısı tarafında durmuş ve okul öğrencileri ve öğretmenleriyle bir süre görüşmüştür.

  1 Şubat 1982 tarihli bir yasa ile Aliağa Bucağı İlçe statüsüne kavuşmuştur.
  Okulumuzun 100 yıllık tarihi binası bir hayli yıpranmış olduğundan, 1972 yılında tamamen yıkılarak aynı bahçe içine yedi derslikli yeni bir ilkokul binası yapılmış ve 1973 – 1974 öğretim yılında hizmete açılmıştır.
  Sürekli göç alan yöremizin nüfus artışıyla orantılı olarak giderek artan öğrenci sayımız nedeniyle 1990 yılında kütüphane binamız, 1992 yılında anasınıfı binamız ve 2000 yılında ek derslik binamız inşa edilerek okulumuz bugünkü konumuna gelmiştir.

  1997 yılında çıkarılan bir yasa ile ülkemizde zorunlu eğitim 8 yıla çıkarıldığından, bu tarihten sonra okulumuz ‘Atatürk İlköğretim Okulu’ adını almıştır.

  1933 – 1997 yılları arasında 3945 öğrenci okulumuzda eğitim görerek 5 yıllık ilkokul diploması almaya hak kazanmıştır.
  Okul mezunlarımızdan, hemen her meslek dalında değerli kişiler yetişmiştir.

  VİZYONUMUZ
  Tüm öğrencilerin öğrenebilirliği ilkesini benimsemiş. Yöresinde kaliteli eğitim veren. Gerçekleştirdiği bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle, öğrencilerini ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirip geliştiren, okul – Veli ( çevre ) ilişkisinin dayanışma ve işbirliğine dönüştüğü çağdaş bir eğitim ve kültür merkezi olmak.

  MİSYONUMUZ
  Yurdumuzun hemen her yöresinden, kültürel ve geleneksel çeşitliliğin harmanlandığı okulumuzda, ortak uyum ve armoniyi oluşturmak. Öz değerlerimizi koruyarak, yeniliklere ve gelişime açık, işbirliği, dayanışma, araştırma ve yaratma çabasının ön planda tutulduğu, Atatürk’ ün İlkeleri doğrultusunda, çağdaşlaşma ve ülkemizin yarınlarına olumlu katkılar sağlamayı amaç edinmiş aydın bireyler yetiştirmektir.


  AMAÇLARIMIZ VE BAŞARILARIMIZ  İlçe sınırları içinde(eğitim bölgesinde)ikamet eden ve 8 yıllık zorunlu eğitim çağında bulunan; kız-erkek tüm çocukları gelecekteki yaşamlarına yetenek ve ilgileri doğrultusunda hazırlamak , yönlendirmek ; kendisi, ailesi,çevresi , vatanı ve milleti için yararlı , yapıcı ve üretken bireyler olarak yetişmelerine ortam ve olanak sağlamak .Çevre kültürünün, ulusal ve evrensel boyutlara doğru gelişmesine katkıda bulunmak .

  Satranç Turnuvası

  Kendi gruplarında birincilik elde ederek çoğunluğa göre zor kabul edilen bu akıl oyununda, başarılarıyla bizleri gururlandırdılar.

  "Satrancın esası onun ne olduğunu düşünmektir."
  (David Bronstein)
  "Satranç tahtası insan zihninin jimnastik salonudur."
  (Pascal)
  Okulumuz öğrencileri;
  Egemen MEYDAN (I. Kategori)

  Muharrem DEMİRAL (II. Kategori)
  Abdülkadir DEMİRAL (III. Kategori )

  Avrupa Tekvando Şampiyonası
  Aliağa gençlik ve spor kulübü Avrupa Tekvando Şampiyonasına beş sporcu ile katıldı ve bu sporculardan biri kendi kategorisinde birinci olmayı başararak altın madalyayı boynuna taktı.
  Gerçekten uğrunda çaba harcanırsa, rüya olmaktan çıkar tüm hayaller. İşte güzel bir örnek: Eda ÖZTÜRK… Kendi çabasıyla, hayatına unutulmayacak bir renk kattı ve biz öğretmenlerine tarifi imkansız bir gurur yaşattı.

  2010 İlköğretim Okulları arası bilgi yarışması birinciliği
  Yaklaşık 3 saat süren yarışmada öğrencilere 4 Türkçe, 4 Matematik, 4 Fen Bilgisi, 4 Genel Kültür, 3 Sosyal Bilgiler ve bir de din Kültürü olmak üzere toplam 20 soru yöneltildi.
  Soruların ardından 75 puanla Atatürk İlköğretim ile Petkim İlköğretim Okulu finale kaldı. Birinciyi belirlemek üzere sorulan ilk yedek soruyu da iki okul doğru cevaplayınca ikinci yedek soru sorulud. İkinci yedek yoruyu Petkim İlköretim Okulu doğru yanıtılayamayınca soruyu doğru yanıtlayan Atatürk İlköğretim Okulu 2009-2010 yılının şampiyonu oldu. Üçüncülüğü ise Fatih İlk Öğretim Okulu, Cumhuriyet İlk Öğretim Okulu ve TED Kolleji paylaştı. Kazanan okullar arkadaşlarının tezahüratları arasında ödüllerini aldı.

  Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  İlçesi: ALİAĞA
  Okulun Adı: Atatürk İlköğretim Okulu
  Okul Adresi: Kültür Mah. İstiklâl Cad. NO:7 35800 Aliağa / İzmir
  Tel: 0(232) 616 19 40
  Fax: 0(232) 616 26 26
  E- Posta Adresi: 733992@meb.k12.tr
  Web Sitesi Adresi: http://aliagaataturk.meb.k12.tr/
  Okulun İlçe ve İl merkezine uzaklığı: Okulumuz Aliağa ilçe Merkezindedir
  Metropol İçi / Dışı: İçi
  Ulaşım Durumu: Karayolu, Trenyolu
  Lojman Durumu: Lojmanı Yok
  Bölgedeki Kiralık Konut Durumu: Sıkıntı Yok


  Atatürk İlköğretim Okulu Resimleri :
  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Temmuz 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk İlköğretim Okulu Forum Tarih
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 22 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 10 Ağustos 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 30 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş