Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 4 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edebiyat Fakültesi - Edebiyat Fakülteleri - atatürk Edebiyat fakültesi - fakülteler


  Tarihçe

  Edebiyat Fakültesi, Atatürk Üniversitesi bünyesinde "Fen-Edebiyat Fakültesi" adı altında 17 Kasım 1958 tarihinde kurulmuştur. Fen Grubunda, Matematik-Fizik Bölümü ve Tabii İlimler Bölümü olmak üzere iki bölüm; Edebiyat Grubunda ise Türk Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı ile İktisat ve İşletmecilik Bölümleri olmak üzere beş bölüm vardı. 1958-1959 öğretim yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı 5, Fransız Dili ve Edebiyatı 4 ve Alman Dili Edebiyatı 1 olmak üzere toplam 10 öğrenci alarak lisans eğitimine başlamıştır. Fen Grubu ise Ziraat Fakültesinin FKB derslerinin yürütülmesini üstlenmişti. Kurulduğu yıllarda, bugünkü Şair Nefi Ortaokulunda faaliyetlerini sürdüren Fen-Edebiyat Fakültesi 1962-1963 öğretim yılı başında şu andaki kampüs içerisinde yer alan kendi binalarına taşınmıştır. 1969 yılında, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve İşletme Fakültesi olmak üzere üç ayrı fakülteye ayrılmıştır.

  1971 yılında ise Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Tarih, Arap-Fars Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Arkeoloji bölümlerine sahipti. Biyoloji, Jeoloji, Fizik, Kimya ve Matematik diye beş ayrı bölüm halinde organize olan Fen Fakültesi ise, 1970-1971 öğretim yılında da ilk kez Biyoloji Bölümüne 37 ve Matematik Bölümüne 96 öğrenci alarak lisans düzeyinde eğitim ve öğretime başlamıştır.

  20 Temmuz 1982 tarih ve 2547 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" ile Üniversiteler yeniden örgütlenirken Fen ve Edebiyat Fakülteleri de tekrar "Fen-Edebiyat Fakültesi" adı altında birleştirilmişlerdir. Bugün Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde 15’i aktif olmak üzere, 18 bölüm bulunmaktadır.


  İlgili Kişi :
  Adres1 : Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı
  Adres2 : Erzurum
  Posta Kodu : 25240
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk Üniversitesi Edebiyat Forum Tarih
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 4 Mart 2011
Gazi Üniversitesi Atatürk Meslek Yüksekokulu Hakkında Bilgi Üniversiteler 20 Ocak 2011
Atatürk Üniversitesi Bahar Şenlikleri 2010 Kültür Sanat Haberleri 10 Mayıs 2010
Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Üniversiteler 15 Haziran 2009
Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş