Atatürk'ün Verginin Önemi İle İlgili Söylediği Sözleri

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda SeLeN tarafından 12 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk'ün Verginin Önemi İle İlgili Söylediği Sözleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk’ün Verginin Önemini Anlatan Sözleri

  Atatürk’ün vergi vermenin önemini belirten sözleri nelerdir?

  Ekonomi; milletlerin, devletlerin kuruluş ve yok oluş sebeplerinden biridir. Günümüz ekonomi dönemidir. Bu dönemde kalkınmak ve ilerlemek için ekonomiye önem gösterilmelidir.

  KILIÇ VE SABAN KARŞILAŞTIRMASI
  Atatürk; “fakir halkımızı zenginleştirmek, savaşta harabe haline gelmiş bulunan yurdumuzu mamur bir ülke haline getirmek için çok çalışacağız, üretken olacağız, tarım ve sanayiye gereken önemi vereceğiz” demiştir. Atatürk, aktarmış olduğu konuyu daha iyi kavratmak amacıyla, kılıç ve sabanı karşılaştırır. “Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup olmuştur” der. Neden mi? kılıç kullanan el bir müddet sonra güçsüzleşir, saban tutan el ise zamanla güçlü hale gelir. Mesela; Kanadaya, İngilizler ve Fransızlar birlikte gitmişlerdir, İngilizler saban kullanmış; Fransızlar ise kılıca önem vermişlerdir. Kazanan ise sabanın değerini bilen, üretken İngilizler olmuş ve Kanada’yı himayeleri altına almışlardır.

  OSMANLILARIN UYGULADIĞI YANLIŞ POLİTİKASI
  Atatürk, bu açıklamasında, Osmanlı Devleti’ne, Osmanlı Devleti’nin fütuhat politikasına da dayanır. Sultanların kişisel ve keyfi davranışlarıyla Anadolu’nun öz Türk olan nüfusunu yok ettiğini, ülkenin az üretim yaptığını, bir de üstelik lüks, israf ve şaşalı yaşamları nedeniyle devletin ekonomik ve mali kaynaklarının tükendiğini belirtir.
  Atatürk, 1839 senesinde yaşanan Tanzimat döneminde ise yöneticilerülkeyi kalkındırmak amacıyla o dönemde sık kullanılan batıdaki iktisadi liberalizmi ve sürekli borçlanmayı kullandıklarını, bu politikanın ise bir müddet sonra birçok kapitülasyon birikmesine ve Türkiye’nin ekonomisinin iflâsa uğradığını anlatır. “Bu politika milli sanayimize ve el sanatlarımıza büyük darbeler indirdi” dedikten sonra “bize karşı yapılan rekabet gerçekten çok amansızdı, çok acımasızdı” diye ekler.

  KAPİTÜLASYONLAR
  Atatürk konuşmasında kapitülasyonları da uzunca anlatmıştır. Padişahlar tarafından yabancılara, önceleri hediye babında verilen imtiyazların giderek arttığını ve memleket ekonomisini sarstığını, sonuç olarak ülkenin ulusal egemenliğine ağır kayıplar vermiştir. “Oysa biz tam bağımsızlık istiyoruz, iktisadi, mali, adli, kültürel her alanda tam bağımsız olmayı amaçlıyoruz” diye söyleyen Atatürk, ulusal egemenliğin sadece bu yöntemle kazanılacağını da belirtir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün Verginin Önemi Forum Tarih
Atatürk'ün birleştirici ve bütünleştirici yönlerine örnekler nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Şubat 2017
Atatürk'ün yaptığı hizmetler madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Atatürk'ün özellikleri madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 23 Ocak 2017
Atatürk'ün katıldığı ilk savaş hangisidir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Aralık 2016
Atatürk'ün milli kültüre önem vermesinin sebepleri kısaca Atatürk Hakkında Herşey 4 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş