Atatürk'ün soyağacı resimli

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk'ün soyağacı resimli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün soyağacı

  NTV Tarih Dergisi'nden Derya Tulga ve Ayşegül Parlayan yaptiklari çalişmayla, Atatürk'ün, kuzeni Süleyman Sirri Bey ile birlikte 1924 yilinda hazirladiği soyağacinin orjinaline ve 1987'deki geliştirilmiş haline ulaşti.

  Bu soyağacina göre ailenin kökleri, Zübeyde Hanim'in büyük büyükbabasi Haci Abdullah Ağa'ya dayaniyor. Kendisinin ve kardeşlerinin çocuğu olmamasi nedeniyle, Atatürk'ün doğrudan soyağaci kardeşleri ile birlikte son buluyor. Bununla birlikte cumhuriyetin kurucusu ana tarafindan kalabalik bir akraba grubuna sahip.
  1924 yilinda Atatürk ve kuzeni Süleyman Sirri Bey'in birlikte hazirladiği secere, Süleymen Sirri Bey'in vefatindan sonra kizi Gülseren Hanim'a ve oğlu Fikri Ziya Aral'a miras kaldi. 1987 yilinda Latin harflerine çevrilen secere, Gülseren Hanim'in 2009'da vefatindan sonra da onun tek çocuğu Ahmet Esmen'ie geçti.


  [​IMG]

  Ahmet Esmen bu kadar değerli bir belgenin şimdiye kadar günişiğina çikmamasini şöyle açikliyor: 'Ailem böbürlenmek istemedikleri için, bu durumu anlayacak yaşa gelmemi beklediler. Bir gün beni karşilarina alip, Tesadüfler bu kiymetli insanla ayni soydan gelmene sebep oldu. Senin bunda hiç bir marifetin yok. Ayrica hepsinden önemlisi, akrabaliğin verdiği bir mesuliyet var' dediler."

  IDDIALAR ÇÜRÜDÜ
  Secerenin ortaya çikmasi ile birlikte pek çok iddia da çürütülmüş oldu. Bunlardan birisi Zübeyde Hanim'in Haci Sofiler'den olduğu iddiasiydi. Bu iddia çürüdü çünkü bu aile Mustafa Kemal'in değil, şecerede görüldüğü gibi Haci Sofiler'e gelin giden Gülsüm Molla yoluyla Süleyman Sirri'nin sülalesini oluşturuyor.

  Bazi kaynaklar da Zübeyde Hanim'in babasinin tam üç kere evlendiğini kaydetmelerine rağmen şecerede bu görünmüyor.

  Israrla Atatürk'ün teyzesinin oğlu olduğu iddia edilen eski TKP liderlerinden Reşad Fuad Baraner de şecerede yer almiyor. Zaten şecereye göre Atatürk'ün teyzesi yok, iki dayisi var. Ama Zübeyde Hanim'in babasi, bu şecereye işlenmemiş başka evlilikler yaptiysa, Atatürk'ün bir üvey teyzesi olabilir; Reşad Fuad Baraner'le ilgili iddia da doğrulanabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün soyağacı resimli Forum Tarih
Atatürk'ün birleştirici ve bütünleştirici yönlerine örnekler nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Şubat 2017
Atatürk'ün yaptığı hizmetler madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Atatürk'ün özellikleri madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 23 Ocak 2017
Atatürk'ün katıldığı ilk savaş hangisidir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Aralık 2016
Atatürk'ün milli kültüre önem vermesinin sebepleri kısaca Atatürk Hakkında Herşey 4 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş