Atatürk'ün Matematik Hakkında Söylediğ Sözler

'Atasözleri & Deyimler' forumunda SeLeN tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk'ün Matematik Hakkında Söylediğ Sözler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk’ün matematik ile ilgili sözleri - Atatürk!ün matematiğe verdiği önem - Atatürk ve matematik - Atatürk'ün matematik hakkında düşündükleri - Atatürk'ün matematiğe ilgisi  Okul yıllarından beri matematik dersine büyük ilgi duyan Atatürk, matematiğin yaşamın bütün alanlarında gerekli oluşunu, matematiksiz bir bilimin söz konusu olamayacağını, bütün bilimlerin matematikten yararlanması gerektiğini, şu sözlerle ifade etmiştir:

  “Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır.”

  Mustafa Kemal Atatürk

  “Ben öğrenim devrimde matematik konusuna çok önem vermişimdir ve bundan hayatımın çeşitli safhalarında başarı elde etmek için faydalanmış olduğumu söyleyebilirim. Onun için herkes matematik bilgisinin çok gerekli olduğuna inanmalıdır.”

  Mustafa Kemal Atatürk

  “Askeri Rüştiye’yi bitirdiğimde matematik merakım iyice ilerlemişti. Manastır Askeri İdadisi’nde matematik pek kolay değildi. Bununla uğraşımı sürdürdüm. İdadi’de iken bıkmaksızın çalışıyorduk. Sınıfta birinci, ikinci olmak için hepimizde şiddetli bir gayret vardı. Sonunda İdadi’yi bitirdim. Harbiye’ye geçtim, burada da matematik merakım sürdü.”

  Mustafa Kemal Atatürk

  “Matematiği kullanmayan bilimler, ele aldıkları konularda ancak dış yapıyı inceleyebilirler; çünkü matematikle dile getirdikleri, ancak birtakım bağıntılardır; bu bağıntılar ise özle ilgili unsurlar arasında değil, dış görünüşle ilgili noktalar arasında olabileceğinden, bir varlığın özünü, onun aslında ne olduğunu bize vermekten acizdirler. O halde matematik, tabiat bilimleri, tarih gibi kişiliğin içlerine nüfuz edip, onu derin bir sezgi ile kavrayabilen bir disiplinin önünde çok aşağı niteliktedirler.”

  Mustafa Kemal Atatürk


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün Matematik Hakkında Forum Tarih
Atatürk'ün Matematikle İlgili Sözleri - Atatürkün Matematik Hakkında Söylediği Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 5 Ocak 2011
Atatürk Ve Matematik, Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Yenilikler Nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey 7 Ağustos 2011
Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Yenilikler Nelerdir? Atatürk'ün Matematik Alanı Atatürk Hakkında Herşey 21 Temmuz 2011
Atatürk'ün Matematikle İlgili Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 28 Mayıs 2011
Atatürk'ün Matematik alanında yaptığı Çalışmalar Atatürk Hakkında Herşey 20 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş