Atatürkün Mardini Ziyareti.Mardinde Paşa Oluşu

'Mardin Tanıtımı' forumunda UquR tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Atatürkün Mardini Ziyareti.Mardinde Paşa Oluşu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün Mardini Ziyareti.Mardinde Paşa Oluşu

  *Atatürk, Mardin için Paşa olduğum diyar sözünü sürekli kullanmıştır...
  [​IMG]

  General olduğunun müjdesini Mardin’de alan büyük komutan bu olayı bir çok yerde ve zamanda dile getirmiştir.  [​IMG]
  Atatürk’ün hayatında önemli bir dönüm noktası vardır. General olduğunun müjdesini Mardin’de alan büyük komutan bu olayı bir çok yerde ve zamanda dile getirmiştir.

  Mardinliler bir gece önce aralarında Albay olarak gördükleri Mustafa Kemal 'i ertesi gün pırıl pırıl General apoletleriyle Mustafa Kemal Paşa olarak selamlamışlardır. Hem de 35 yaşında genç, heyecanlı bir paşa olarak.

  Atatürk'ün Mardin’e ikinci gelişi yaklaşık bir yıl sonra 1917 yılının Şubat ayına rastlar. İkinci Ordu Komutanlığına vekalet ettiği günlerde, Hicaz Cephesi Kuvvetleri Komutanlığına atanan Mustafa Kemal Paşa, beraberinde Dr. Yarbay Hüseyin, Binbaşı Rıfat Bulca, Yaver Cevat Abbas, Yüzbaşı Neşet Bora, Yüzbaşı Rauf, Emir Subayı Şükrü Tezer’le Mardin’e gelmişlerdir.

  Mardinliler Atatürk’ü coşkun bir törenle karşılamışlardır. Atatürk o günün gecesinde Mardin Belediye Başkanı Hıdır Çelebinin evinde Mardin’in ileri gelenleriyle birlikte konuk olmuştur. Şehrin ileri gelenlerinden Abdurrahman Kavvas, Atatürk’e Samur derisinden bir kürk hediye etmiştir. Bu değerli armağan halen Konya’daki Atatürk Müzesinde bulunmaktadır.

   

Bu Sayfayı Paylaş