Atatürkün Kişisel Özellikleri (Barışsever Olması ) Hakkında Bilgi

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Atatürkün Kişisel Özellikleri (Barışsever Olması ) Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün Kişisel Özellikleri (Barışsever Olması ) Hakkında Bilgi

  Yurtta sulh, cihanda sulh" anlayışını benimsemiş olan Atatürk, barışa önem veren bir liderdi. Ona göre tüm dünya ülkelerinin barışın korunması için itina etmesi gerekmekteydi. Atatürk'e göre, Türk Milleti dünya barışını sağlayabilecek, dünyaya huzur ve güven getirebilecek bir milletti. Yaşamı boyunca milletler arasında barışın temel olduğu bir ilişki kurmak için çaba harcadı. Bu çabalarına örnek olarak 1934'te imzalanan Balkan Antantı, 1937'de imzalanan Sadabat Paktı gösterilebilir. Atatürk'ün barışa verdiği önemin temelinde, insana duyduğu saygı ve sevgi vardı. Romanya Dış İşleri Bakanı ile yaptığı bir konuşmada insana ve insanların barış içinde yaşamaları gerektiği konusuna verdiği önemi şöyle belirtmiştir:

  İnsan, mensup olduğu milletin varlığını ve mutluluğunu düşündüğü kadar, bütün dünya milletlerinin huzur ve refahını düşünmeli ve kendi milletinin mutluluğuna ne kadar kıymet veriyorsa, bütün dünya milletlerinin mutluluğuna hizmet etmeye elinden geldiği kadar çalışmalıdır. Bütün akıllı adamlar takdir ederler ki, bu yolda çalışmakla hiçbir şey kaybedilmez. Çünkü dünya milletlerinin mutluluğuna çalışmak, diğer bir yoldan kendi huzur ve mutluluğunu temine çalışmak demektir.


  [​IMG]

  Atatürk'e göre savaş ancak zaruri şartlar altında ve savunma amacıyla başvurulması gereken bir yöntemdi ve tüm milletler sorunlarını öncelikli olarak mutlaka barışcıl yollardan çözmeliydi.  Harp, zaruri ve hayati olmalı. Hakiki kanaatim şudur, milleti harbe ***ürünce vicdanımda azap duymamalıyım. 'Öldüreceğiz' diyenlere, 'ölmeyeceğiz' diyerek harbe girebiliriz. Lakin milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça harp bir cinayettir.


  Atatürk'ün önemle üzerinde durduğu barışseverlik Türk Milleti'nin özünde olan bir özelliktir. Türk Milleti tarihi boyunca adaleti ve hoşgörüsü ile fethettiği bütün topraklara huzur, güvenlik ve barış ***ürmüştür. Türk Milleti iradesi altındaki farklı ırk ve dinden insanlar, her zaman için Türk idaresinden hoşnut ve razı olmuşlardır. Osmanlı İmparatorluğu bunun güzel bir örneğidir. Osmanlı sınırları içerisinde bulunan hiçbir bölge sömürge muamelesi görmemiş, yerel halkın razı olmayacağı, barışın zedeleneceği hiçbir uygulamada bulunulmamıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün Kişisel Özellikleri Forum Tarih
Atatürkün Kişisel Özellikleri Atatürk Hakkında Herşey 23 Kasım 2011
Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde Atatürk Hakkında Herşey 30 Ekim 2011
Atatürkün Kişisel Özellikleri ve Çeşitli Yönleri Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 10 Ekim 2011
Atatürkün Kişisel Özellikleri (Akıllı ve Mantıklı Olması ) Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 25 Şubat 2011
Atatürkün Kişisel Özellikleri (Kararlı Olması ) Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş