Atatürkün insan sevgisi ile ilgili yazı

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürkün insan sevgisi ile ilgili yazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün insan sevgisi

  İnsanların mutlu olması, onların birbirine yaklaşmalarına, birbirini sevip saymalarına bağlıdır. Aralarında bu sıcak ilişkiler geliştirildikçe; insanlar ihtiyaçlarını gidermek için birbirine destek olacaklardır.
  Kurtuluş savaşları gibi halk savaşları da bir çok yıkıma ve ölüme yol açmaktadır. Onun için günümüzde her türlü anlaşmazlıkların ,görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulması istenmektedir.
  Atatürk; �Zorunluluk olmadıkça, savaş bir cinayettir.� Demekle,temelde barıştan yana olduğunu hemen belirtmiştir. Bu düşünceye bağlı olarak, sadece yurdumuza saldıran düşmanlara karşı, Türk ulusu ile savaşmıştır. Daha sonra yapılan barışı izleyen yıllarda bu devletlerle, barış içinde yan yana yaşamamızı sağlamıştır.
  Yine aynı düşünceyi dile getiren; �Yurtta barış, dünyada barış.� Sözünün de Atatürk�e ait olduğunu biliyoruz.
  Atatürk, yalnız Türk Milletinin huzur ve güvenliğini değil tüm dünya milletlerinin mutluluğunu isteyen ve özleyen bir liderdi. Bu düşüncelerini her fırsatta dile getirirdi. Nitekim 1931 yılında yaptığı bir konuşmada; �İnsanları mutlu edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak, insanlıkla ilgisi olmayan son derece üzücü bir sistemdir. İnsanları mesut edecek yegâne vasıta, onları birbirlerine sevdirerek, karşılıklı maddî ve manevî ihtiyaçlarını temine yarayan hareket ve enerjidir. Dünya barışı içinde bütün insanlığın hakikî saadeti, ancak bu yüksek ideali taşıyan yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla gerçekleşecektir.�demiştir.
  Görüldüğü gibi Atatürkçü düşüncenin ulusal boyutunun yanı sıra evrensel bir boyutu da bulunmaktadır.
  Atatürkçülüğü yürekten benimsemiş olan Türk toplumu, birbirleriyle olduğu kadar, öbür toplumlarla da barış içinde mutlu yaşamak istemektedir.
  Her toplum, bu düşünceyi paylaşıp destekledikçe, Atatürk�ün bu düşüncesi, dünya çapında gerçekleşme fırsatı bulacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün insan sevgisi Forum Tarih
Atatürkün İnsan Sevgisiyle İlgili Söylediği Sözler Ve Özdeyişler Atatürk Hakkında Herşey 30 Aralık 2011
Atatürkün Vatan Millet ve İnsan Sevgisiyle İlgili Yazı Atatürk Hakkında Herşey 10 Kasım 2011
Atatürkün İnsan Sevgisiyle İlgili Söylediği Söz Ve Özdeyişler Nelerdir, İnsan Sevgisi Atatürk Hakkında Herşey 7 Ağustos 2011
Atatürkün İnsan Sevgisi İle İlgili Anısı, Atatürkün İnsan Sevgisiyle İlgili Anısı Atatürk Hakkında Herşey 27 Temmuz 2011
Atatürkün İnsan Sevgisi İle İlgili Söylediği Özlü Sözler Atatürk Hakkında Herşey 5 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş